zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 29. týden

Rozluštěné poklady II: Busta královny Nefertiti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vesnice Plzně
Bolevec, Koterov, Černice – unikátní středověké osady, kterými prošla gotika, renesance i klasicismus (2011). Pořadem vás provede Lumír Tuček. Pod pojmem "lidová architektura" si představíme jihočeské statky nebo malebné roubenky. Jen málokdo by ale s tímto pojmem spojoval Plzeň. Přitom na okrajích západočeské metropole se dochovala řada vesnic s pozoruhodnými soubory lidového stavitelství! Plzeňské vesnice se v minulosti těšily zvláštnímu postavení. Většinu jich od středověku vlastnilo přímo město Plzeň. Vesnice tak tvořily přirozené hospodářské zázemí bohatého města, které jim poskytovalo odbytiště a ochranu, venkov zase životně důležité zemědělské produkty. Ze všech plzeňských vesnic je bezesporu nejzachovalejší, nejcennější a také nejznámější Koterov. Řadu pozoruhodných lidových staveb nalezneme i v Božkově. K dalším význačným vesnicím patří Černice, Lobzy, Křimice se zámkem a řadou sochařských děl, Hradiště se železářským hamrem. Mnoho zajímavých staveb mohou nabídnout i Radčice, Radobyčice, Litice, Doudlevce, Újezd, Bukovec nebo Červený Hrádek.
Vysílání: 21.7., 12.05 hod., ČT2
Opakování: 22.7., ČT2

Rozluštěné poklady II: Busta královny Nefertiti
Magicky krásná soška přitahuje každoročně miliony návštěvníků berlínského Nového muzea. Cyklus dokumentů BBC. Titulní busta vytvořila z téměř zapomenuté ženy celosvětový symbol krásy. Pohled do jejích očí je nezapomenutelný zážitek! Mluvíme o Nefertiti. Reformátorce, egyptské královně a svého času nejmocnější ženě na Zemi. Má tvář hollywoodské hvězdy. Ale co když je její současná pověst založená na lži? Nejsou okolnosti jejího nálezu až příliš dokonalé na to, aby mohly být pravdivé? Soška, vykopaná ze země před sto lety, je dnes pojištěná na čtyři sta milionů dolarů! Není busta Nefertiti dokonalý padělek? Odborníci zjistili, že se jedná stoprocentně o starověký originál. Žila před více než třemi tisíciletími. Busta je obrazem dokonalé krásy a současně vypráví i příběh neobyčejné královny, manželky legendárního faraona Achnatona, jedné z nejpozoruhodnějších žen starověku.
Vysílání: 23.7., 10.20 hod., ČT2
Opakování: 25.7., ČT2., 27.7., ČT2

České stopy: Muž z obrazu
Po stopách českého cestovatele Vladimíra Kozáka z Bystřice pod Hostýnem do brazilského státu Paraná a s jeho následovníkem etnologem Mnislavem Atapanou Zeleným k indiánům v Matto Grosso (2016). Scénář a režie V. Šimek. Na radnici v moravském městečku Bystřice pod Hostýnem visí velmi nezvyklý obraz – starý muž a bělovlasá paní obklopeni polonahými indiány s pomalovanými obličeji a oštěpy. Kde se tam vzal? V roce 1976 ho namaloval slavný Zdeněk Burian na zakázku jistého Vladimíra Kozáka (*1897 Bystřice pod Hostýnem – †1979 Curitiba).
Tento etnograf a malíř spolu se svou sestrou Karlou přes 30 let dokumentoval brazilské indiány. Navzdory mimořádné badatelské, dokumentaristické i umělecké činnosti je u nás stále téměř neznámý. Přitom natočil tisíce metrů filmového pásu, nafotografoval desítky tisíc fotografií, na něž zachytil zvyky a obřady vymírajících kmenů. Na magnetofon zaznamenal vyprávění indiánských pověstí. Byl prvním a zároveň i posledním bílým člověkem, který indiány kmene Héta viděl vyrábět a používat kamenné sekery. Dokumentaci, která se stala světovým unikátem, později publikoval v prestižním časopisu Natural History a v roce 1958 byl za film o životě indiánského kmene Héta vyznamenán zlatou medailí brazilské antropologické společnosti. Největší část Kozákovy pozůstalosti je dnes uložena v Brazílii v Muzeu Paranaense a čítá téměř 40 000 položek. Dokumentární film Vladimíra Šimka z exotického prostředí brazilských indiánů vypráví jak životní příběh Vladimíra Kozáka skrze jeho archivní filmové záběry i citace z česky psaných deníků, tak současného etnografa Mnislava Zeleného, jenž se vydává na dobrodružnou výpravu k indiánům Yawalapiti, kteří ho před 26 lety adoptovali a dali mu nové jméno Atapana.
Vysílání: 25.7., 13.00 hod., ČT2

Civilizace: Bůh a umění (4/9)
Civilizace vznikají a zanikají. Zanechávají po sobě umění, základní projev lidství. Hledání duchovního smyslu skrze umění lidstvo nepřestává dojímat a uchvacovat. Dokumentární cyklus BBC nahlíží dějiny lidstva optikou různých uměleckých přístupů (Premiéra). Sošky bytostí, které jsou napůl zvíře, napůl člověk, byly nalezeny na řadě míst, která kdysi obývali naši nejstarší předkové. Vypovídají o vznikající kultuře i o sílícím vnímání duchovních sfér. Když lidé opustili jeskyně doby kamenné a začali hospodařit, rozrostly se některé mytické hybridní postavy na celé panteony bohů. V období zemědělských společností se pak vytvořila velmi úzká vazba mezi uměním a smrtí. Od Evropy mladší doby kamenné přes velké pohřebiště Ur v Mezopotámii až po starověký Egypt sloužilo umění ve velké míře k uchovávání vzpomínek na předky a snad i k zachování duše po smrti. Dnes některá náboženství považují znázorňování lidí a zvířat za zpochybňování Boží nadřazenosti nad stvořením, zatímco jiná vnímají umění jako oslavu a projev vyššího poslání. Podívejme se, jak různé jsou chrámy, které člověk vystavěl na oslavu vyššího principu či božství – Stonehenge, řecká Akropolis, staroindické jeskynní chrámy v Adžantě či původně hinduistický a později buddhistický Ankor Vat, římská bazilika San Vitale, která připomíná vítězství křesťanů nad pohanským Římem, anebo mešita Sancaklar, v níž jediným výtvarným dílem je nádherná kaligrafie – citace z Koránu.
Vysílání: 20.7., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 21.7., ČT art

Versailles za kulisami
Nejkrásnější zámek světa a jeho odkrytá tajemství. Francouzský dokument. Filmaři měli možnost jeden rok sledovat, co se děje kolem, ale také uvnitř Versailles. Patří sem nádherné zahrady. Šestnáct tisíc květin k zasázení. Například o Slavnosti fontán se stará devět lidí. Jezírka a fontány se zaplní vodou, tryskající v rytmu klasické hudby. Každý rok ve stejnou dobu, těsně před vypletím záhonů, zahradníci Trianonu vyberou květiny, které budou zahrady zdobit příští sezónu. Přitom je to jen kapka v moři práce na zámku Versailles.
Vysílání: 25.7., 22.25 hod., ČT art
Opakování: 26.7., ČT art., 30.7., ČT art

12.7.2021 11:07:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Dub: empatické přijímání zpráv

Pavel Vacek (Dub)

Městské divadlo Zlín uvádí v české premiéře hru britského dramatika Tima Crouche DUB (An Oak Tree, 2005). Crou celý článek

další články...