zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R. D. Chongová, F.-O. Bonnet, P. Elliott a další. Režie Jean-Jacques Annaud (neandrtálsky bez titulků). Jeden z nejambicióznějších experimentů 80. let, kterým se u diváků i kritiky proslavil tvůrce i u nás známých filmů. Podobně jako později v MEDVĚDOVI se ve filmu vůbec nemluví (když si odmyslíme umělou „řeč" pralidí a jeho gestické vyjadřování). Ve jménu symbolické zkratky Annaud konfrontuje typy člověka, vzdálené 10 000 let (australopitekus žije s neandrtálcem a mají za sousedy obyvatelé z dob neolitu), nechce být archeologickou rekonstrukcí. Strastiplná cesta trojice pravěkých lidí za získáním ohně není jen snahou o přežití, ale i cestou za „polidštěním". Trojice hrdinů začíná chápat pojmy jako láska, přátelství či smích. Vedle velkorysé režie (technicky obtížný film byl natočen za pouhých 13 týdnů) patří ke kladům díla výrazná patetická hudba, krásna kamera (kanadské, skotské a keňské exteriéry) a starostlivě vybraní herci. Film byl natočen podle románu J. H. Rosnyho a z oscarového klání roku 1983 neodešel nadarmo - získal Oscara za masky.
Vysílání: 20.5., 20.00 hod., ČT2

Žárlivé tango
Manžel dává před radovánkami přednost dostihům. A ona to nehodlá tak nechat. Italská komedie s Monicou Vittiovou v hlavní roli (1982). Dále hrají: D. Abatantuono, P. Leroy, J. Tamburiová, G. Febraro a další. Režie Steno. Po dlouholetém manželství si princezna Lucia musí přiznat, že její manžel, princ Giulio, hoří vášní už jen pro závodní koně, zatímco ji, svou zákonnou manželku, zanedbává. Aby v manželovi vzbudila žárlivost, přemluví Lucia svého tělesného strážce, aby se naoko choval jako její milenec. Plán funguje nad očekávání skvěle, ovšem pouze dokud se na scéně neobjeví bodyguardova přítelkyně... Lechtivou komedii natočil režisér Steno podle divadelní hry Alda De Benedettiho Appuntamento d’amore (Dostaveníčko).
Vysílání: 20.5., 21.45 hod., ČT2

Nesmrtelný
Ciro Di Marzio se noří do vodního hrobu a vzpomíná, kolikrát už oklamal smrt. Italsko-německé kriminální drama ze světa kultovního seriálu o neapolském podsvětí (2019). Hrají: M. D'Amore, G. Aiello, S. D'Onofrio, G. Vastarella, S. Esposito a další. Režie Marco D'Amore. Snímek Nesmrtelný vychází z italského kriminálního seriálu Gomora a tvoří dějový svorník mezi jeho čtvrtou a pátou řadou. Poté, co je Ciro střelen svým přítelem Gennym do hrudi, zmizí v temných vodách Neapolského zálivu. Kdo by ho však chtěl odepsat, šeredně by se přepočítal. Co se o něm šuškalo, je zjevně pravda – nikdo a nic nemůže zabít Nesmrtelného. S léčením zraněnému pomůže drogový boss Don Aniello Pastore, Ciro pro něj na oplátku začne pracovat a Neapol vymění za lotyšské hlavní město Rigu, kde rozehraje vlastní hru s místním podsvětím. Hlavně se však připravuje na velký návrat a plánuje získat zpět vše, co mu vzali. Film Nesmrtelný se stal nejvýdělečnějším italským filmem za pětileté období. V den premiéry film v kinech zhlédlo více než 87 000 diváků. Kromě dalšího vývoje děje seriálu se zároveň pomocí flashbacků seznamujeme s minulostí postavy Cira a dozvídáme se, jak se vůbec jako malý sirotek dal na zločineckou dráhu. Režie se ujal samotný představitel Cira Marco D´Amore; vycházel přitom z vlastních poznámek k vývoji postavy, které si psal v průběhu natáčení seriálu.
Vysílání: 26.5., 23.15 hod., ČT2

Na plovárně s Pavlem Koutským
Rozhovor Marka Ebena s animátorem, grafikem, režisérem a scenáristou. Režie J. Hojtaš. Pavel Koutský se narodil 6. prosince 1957 v Praze. Svůj talent projevil už ve 13 letech, kdy vstoupil do Českého klubu kinoamatérů a pokoušel se o první tvorbu. Později vystudoval obor filmová a televizní grafika na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho učitelem byl prof. Miloslav Jágr. Studium absolvoval svým animovaným filmem Navštivte Prahu. Po studiu nastoupil do Krátkého filmu Praha, kde se nadále věnoval kreslené animaci. Koutský patří mezi přední představitele tzv. totální animace, kdy je každý záběr animovaného filmu nakreslen zvlášť. Tento styl se vyznačuje výraznou expresivitou a dynamikou. V roce 1986 pak za svůj autorský snímek Curriculum vitae získal Zlatého medvěda na Berlinale a od té doby sbíral mezinárodní festivalové ceny vcelku pravidelně. Kromě autorských filmů je ale také autorem mnoha televizních znělek a reklam. Jeho jméno je často spojováno i s mezinárodním festivalem animovaných filmů AniFest, pro které vytvořil logo a znělku prvních ročníků. V roce 1993 začal vyučovat na FAMU, po smrti svého učitele Miloslava Jágra v roce 1997 nastoupil na UMPRUM na jeho místo.
Vysílání: 22.5., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 26.5., ČT2

Odvrácená strana Hollywoodu (1/4)
Marilyn Monroe a Elizabeth Taylorová v nerovném souboji královen filmového plátna. Francouzský dokumentární cyklus. Existují filmy, které se stanou kultovními hned po premiéře, včetně těch, jejichž úspěchu v době vzniku věřil málokdo. Pak ale existují snímky, které měly všechny podmínky a předpoklady stát se trháky, ale z nějakých důvodů to nevyšlo. A o těch bude pojednávat dokumentární minicyklus Odvrácená strana Hollywoodu. Dnes bude řeč rovnou o dvou takových titulech, které spojuje hvězda první velikosti v hlavní roli. V případě Kleopatry šlo o Elizabeth Taylorovou, v případě nikdy nedokončeného zamýšleného superhitu s názvem Něco musí prasknout pak o Marilyn Monroe. Co se vlastně stalo a proč se nakonec Kleopatra přece jen stala legendou, zatímco film Něco musí prasknout upadl v zapomnění a až po třiceti letech bylo zhruba 8 hodin natočeného materiálu sestříháno do půlhodinové formy?
Vysílání: 22.5., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 24.5., ČT art

Jim Carrey, Amerika bez příkras
Málokdo ví, že tento chlápek z amerických komedií k popukání je ve skutečnosti smutný Kanaďan. Francouzský dokument. „Už od velmi útlého věku jsem chtěl rodiče přesvědčit, že jsem něco zázračného. Pak jsem o tom chtěl přesvědčit celý svět. A teď ho chci přesvědčit, že jsem jako všichni ostatní.", říká Jim Carrey na konci dokumentu mapujícím jeho nelehký úděl oblíbeného světoznámého komika. Přiznává, že za jeho prvními nesmělými komediálními pokusy byla touha rozesmát nemocnou matku, která byla závislá na lécích proti bolesti a většinu času se cítila mizerně. Jim Carrey se přes imitování různých osobností a vystupování v klubech dostal z Kanady až do Hollywoodu, který mu od poloviny devadesátých let prakticky ležel u nohou. Někteří kritici jeho tvorbu označili jako „poslední explozi pošetilého smíchu před 11. zářím". Vedle komedií typu Blbý a blbější ovšem dokázal i hloubku svého herectví, jako například ve Formanově Muži na Měsíci. V poslední době se objevil v úspěšné sci-fi komedii Ježek Sonic.
Vysílání: 23.5., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art., 30.5., ČT art

13.5.2024 10:05:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článekČasopis 25 - sekce