zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavel Černoch se představí v Hamburku

Pavel Černoch v Hamburku

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V neděli 12. května se tenorista Pavel Černoch poprvé představí v opeře Dmitrije Šostakoviče Lady Macbeth Mcenského újezdu v Hamburské státní opeře. Lady Macbeth Mcenského újezdu patří mezi nejvýznamnější hudebně-dramatická díla 20. století, která odvážně prolomila nové hudební hranice, a v letošním roce si připomínáme 90 let od jejího prvního uvedení. Inscenaci nastudoval generální hudební ředitel Hamburské státní opery Kent Nagano a režijně je pod ní podepsána Angelina Nikonova, jež na scénu přináší své zkušenosti z filmové režie. Hlavní roli, Katěrinu Izmajlovu, ztvárnila lotyšská sopranistka Kristine Opolais. Pavlu Černochovi byla svěřena role jejího milence Sergeje, úlohu hrubiánského tchána Borise Izmajlova přijal běloruský basista Alexander Roslavets a jako Katěrinin manžel Zinovij se představí německý tenorista Vincent Wolfsteiner.

„Opera Lady Macbeth Mcenského újezdu mne nepřestává uchvacovat svou energií i vášnivostí. Šostakovičův soucit s hlavní postavou, která je vražedkyní i obětí zároveň, i dramatické hudební zvraty jsou fascinující. Jsem rád, že se k roli Sergeje mohu vrátit ve společnosti umělců jako jsou Kent Nagano a Kristine Opolais,“ doplňuje Pavel Černoch. Inscenace byla na scéně Hamburské státní opery poprvé uvedena v lednu loňského roku. Nyní se na scénu vrací v několika uvedeních od 12. do 18. května.
V červnu se může na Pavla Černocha, který je jedním z ambasadorů Roku české hudby 2024, těšit i domácí publikum. A to hned po dva večery na festivalu Smetanova Litomyšl, kde vystoupí na koncertě věnovaném jubilantům Roku české hudby – Bedřichu Smetanovi a Antonu Brucknerovi a také v provedení opery Leoše Janáčka Její pastorkyňa. V létě Pavla Černocha čeká natáčení sólového smetanovského alba s Českou filharmonií pod taktovkou Tomáše Netopila. Na podzim se vrátí k roli Sergeje v Lady Macbeth Mcenského újezdu v Barceloně. V prosinci jej pak čeká koncert v newyorské Carnegie Hall po boku Pražského filharmonického sboru. V příštím roce zamíří například do Bavorské státní opery v Mnichově nebo do Státní opery ve Vídni.

8.5.2024 11:05:49 Redakce | rubrika - Známí?