zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Žirafový klavír a kolébka s hadem

Mycí stolek s lavabem, kolem r. 1840

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Pohoda a klid elegantních, účelně zařízených aristokratických či měšťanských salónů doby Boženy Němcové a dalších obrozenců, ale i Magdaleny Dobromily Rettigové na nás dýchne z předmětů na výstavě Biedermeier. Umění a kultura v českých zemích 1814 – 1848 v Jízdárně Pražského hradu.

Pod slovem biedermeier si většinou představujeme nábytek a zařízení, výstava nám jej však prezentuje v celé šíři jako umělecký směr ve společnosti po Vídeňském kongresu, společnosti, která už neobdivuje romantiku neohrožených hrdinů a statečných činů ve válkách, ale snaží se o konsolidaci a oceňuje stabilitu a klid. Styl původně určený pro aristokracii se postupně rozšiřoval do všech měšťanských vrstev a stal se synonymem měšťanského prostředí, které se mimo jiné dá charakterizovat smyslem pro pohodlí, jednoduchost, nenápadnost, praktičnost a rodinnou pospolitost.

K celkovému rozkvětu společnosti přispívá v té době zakládaní manufaktur – vznikají četné textilky, železárny, které produkují i zboží na export, rozvíjejí se umělecká řemesla a výrobky českého sklářství jsou oblíbené v celé Evropě.

Na výstavě pořádané Správou PH a UMPRUM najdete špičkové výrobky ze všech těchto oborů - sklářskou tvorbu, porcelán, módu, šperk, hudební nástroje (např. žirafový klavír, kytaru ve tvaru lyry) uměleckou litinu a nábytek (židle, pohovky, psací a šicí stolky – např, šicí stolek ve tvaru glóbu - ale i kolébku s hadem, stojánek na akta nebo zástěnu Ulriky von Levetzow), jejichž střízlivá estetika se posléze promítá i do tvorby moderního designu a architektury 30. let 20. století. Odraz dobové reality v umělecké tvorbě ale i zálibu v přírodních motivech představují malby, kresby a grafiky Antonína Machka, Vincence Morstadta, Antonína Mánesa a Josefa Navrátila.

Exponáty pocházejí především z Uměleckoprůmyslového muzea, Národní galerie a depozitářů českých památkových objektů a zatímco v zahraničí je mohli spatřit návštěvníci v roce 2000 v italské Padově nebo na americké putovní výstavě v letech 2006- 2007 v Milwaukee, vídeňské Albertině, Berlíně či pařížském Louvru, v našich zemích se v tomto souboru představují vůbec poprvé.

Výstava je doplněna bohatým doprovodným programem – koncerty, přednáškami, komentovanými prohlídkami a v Jízdárně PH je k vidění do 28. září 2008.

28.7.2008 21:07:26 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Miroslav Imrich

Miroslav Imrich (Zdroj: www.imrichmusic.com)

Hudební scénu zasáhla tragická zpráva. Ve věku 71 let navždy odešel zpěvák a skladatel Miroslav Imrich, jeden celý článek

další články...