zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz

Z.  Mládek, W. Steers (Egon Schiele / Autoportrét)

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a REZI.DANCE Komařice. Nultý ročník festivalu Jižní Svéráz nabídne jedinečné zážitky propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst. Stanete se tak součástí poutavých příběhů, které ožívají na neočekávaných scénách. Každé představení zve ke společnému objevování, vytváří prostor pro nečekaná překvapení a umožňuje účastníkům prozkoumat své vlastní emoce a myšlenky. Jižní Svéráz není pouze festival, je to cesta plná příběhů, dobrodružství a překvapivých setkání, které zanechají nezapomenutelné vzpomínky a dojmy.

Festival se bude konat jednou za dva roky a program nultého ročníku 2024 nabídne opravdu nezapomenutelné zážitky. Slavnostní zahájení festivalu proběhne již 17. května 2024 na Náplavce u Vltavy v Českých Budějovicích. Součástí slavnostního zahájení bude mimo pestrý program pro celou rodinu i odplutí Jihočeské odysey. Dobrodružná plavba parníkem z Náplavky přes Hlubokou nad Vltavou až do Purkarce. Během plavby budete očima Odysea z lodní paluby sledovat břehy řeky Vltavy, které se promění v ostrovy na cestě do rodné Ithaky. Ve vábivé sirény, majetnického Kyklopa, lstivou kouzelnici Kirké a další mýtické postavy se promění herci Malého divadla.

Ponořte se do noci plné tajemna a elegance, kdy během hodinové prohlídky projdete se sklenkou v ruce nočními komnatami zámku Třeboň, osvětlenými pouze plápolající svíčkami. Tento historický prostor ožije díky více než 50 hudebníkům a pěvcům, kteří rozezní celý areál téměř půl tisíciletí starými skladbami. Na Rožmberskou noc v podání operního souboru Jihočeského divadla jsou k dispozici poslední volné vstupenky.

Letní sezónu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, která je také součástí tohoto výjimečného festivalu otevře činoherní premiéra podle románu Jane Austen Rozum a cit v režii Martiny Schlegelové. Romantický příběh ze „staré dobré Anglie“ uvedou 1. - 23. června 2024. Vstupenky na některé dny jsou již vyprodané, ale stále je ještě z čeho vybírat.

Nejoblíbenější česká opera Prodaná nevěsta pod širým nebem v reálných kulisách kouzelných jihočeských Holašovic nesmí ve vašem letním programu chybět! Na toto uvedení v režii uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a v hudebním nastudování Davida Švece jen tak nezapomenete. Letos nabízí Jihočeské divadlo novinku - autobusovou dopravu z Českých Budějovic a zpět. Neváhejte dlouho, vstupenky i místa v autobuse mizí opravdu rychle.

My kluci, co spolu chodíme, si Vás dovolují pozvat na slavnostní improvizovanou Hostinu která se odehraje v Komařicích. V malé vesnici na jihu Čech, v podzámčí renesančního zámku, v uměleckém rezidenčním domě REZI.DANCE.
Taneční představení kombinující zvuk, světlo, scénu a pohyb Egon Schiele - Autoportrét minulé léto doslova uchvátilo diváky i odbornou veřejnost. Kupte si svou vstupenku na představení inspirované detaily z obrazů či kreseb Egona Schieleho v režii dua SKUTR a choreografii Jana Kodeta ještě dnes. Uvádí před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově od 26. 7. do 3. 8. 2024.

Divadlo Continuo uvede začátkem srpna unikátní projekt Zatím, do té doby, navždy odehrávající se v prostorách budovy bývalé pošty v Českých Budějovicích. Jak je u Continua zvykem, scénář píše částečně sám prostor. Budete svědky kroniky každodennosti inspirované fragmenty korespondence lidí úplně neznámých, ale i osobností jako Franz Kafka nebo Václav Havel.

Festival Jižní Svéráz zakončí divadelní úniková hra pro dvě skupiny hráčů Záhada zmizelého sudomyče se odehrává přímo v prostoru pivovaru Samson. Do něj vás dovezou lodí po řece Malši. Ve starých pivovarských sklepích vás kromě záhad a rébusů čeká i setkání s živými postavami, budete moci tajně vyslechnout jejich dialogy, a získat tak potřebné indicie.
Program festivalu na www.jiznisveraz.cz. Buďte jeho součástí i vy…

6.5.2024 14:05:01 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Festival queer divadelního umění WILD!

Homo Hamlet - Divadlo Azyl (SK)

Poslední květnový týden zavítá do pražské Venuše ve Švehlovce mezinárodní festival WILD!, který představí soud ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Zemřel Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Po těžké nemoci zemřel emeritní sólista a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes (*24. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov celý článek

další články...