zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Loutky vyprávějí příběhy lidí

Z expozice Dvacet let rozmanitosti

autor: Z webu   

Loutkář a výtvarník Pavel Kalfus zastává názor, že loutka může mít třeba i abstraktní podobu. Smysl jí dodá až herec, který ji naplní lidským obsahem a jednáním. O pravdivosti této myšlenky přesvědčí návštěvníky trojice nově otevřených výstav v chrudimském Muzeu loutkářských kultur.
Zajímavou podívanou slibuje expozice Dvacet let rozmanitosti , věnovaná dvacetiletému fungování mosteckého Divadla rozmanitostí, které je zároveň pestrým pohledem na různé styly tvorby scénografů i technik vodění loutek. Od divadla maňáskového, přes marionety až k manekýnům.

„Výstava se snaží zmapovat dvacetiletou cestu mosteckého divadla, které si dalo do názvu právě rozmanitost. Kromě fotodokumentace tu návštěvníci najdou hlavně loutky a rekvizity z různých inscenací a seznámí se s osobitými rukopisy výtvarníků, kteří za ta léta divadlem prošli a formovali jeho styl,“ řekla ředitelka Muzea loutek Alena Exnarová.
Vedle sebe tu stojí práce Jaroslavy Žátkové, která dlouhá léta působila coby šéfka výpravy v Malém divadle v Českých Budějovicích, scénografky a výtvarnice Jany Stejskalové, Michala Hejmovského, Zdeňka Bauera, loutkářského a scénického výtvarníka, profesora pražské divadelní akademie Petra Matáska nebo výtvarníka Jaroslava Milfajta.
S novými přírůstky muzejní sbírky, jakými jsou například tradiční české marionety z přelomu 19.-20. století či malá rodinná divadélka sériové výroby nebo scénické návrhy, fotografie a archivní materiály.

„Je to malá výstava, která je pouze výběrem z depozitáře z let 2000 až 2006. Měli jsme štěstí, že zrovna v tomto období se nám podařilo sehnat řadu exponátů. Jde vlastně o ukázky ze všech oblastí, které nás zajímají,“ dodává ředitelka muzea, které se soustavně snaží získávat a restaurovat staré loutky z profesionálních i amatérských divadel, celá loutková divadla, a vše co k tomu patří.
„Vedle několika zahraničních divadel ze Slovenska nebo z Barmy je tady také divadélko, které si na vojně, asi v roce l915, vyrobil z dopisnic budoucí výtvarník Národního divadla Josef Matěj Gottlieb,“ doplnila Exnarová.

Poslední z tria novinkových výstav, nazvaná Dědek & loutky, je věnována půlkulatému výročí loutkáře Pavla Kalfuse. „S Pavlem se známe již řadu let. Je to rodák z Hořic, kde studoval na sochařské škole, byl šéfem výpravy v Divadle DRAK v Hradci Králové, působil v Naivním divadle Liberec a spolupracoval snad se všemi českými loutkovými divadly. Výstava je jakýmsi dárkem k jeho letošním pětašedesátinám,“ řekla Alena Exnarová.

12.2.2007 10:02:06 Jaroslav Pokorný | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...