zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Den české státnosti

Svatá Ludmila

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Naše tradice: Svatováclavská pouť
Každý rok v Den české státnosti opouštějí ostatky svatého Václava katedrálu sv. Víta a spolu s tisíci poutníků se vydávají na cestu do staroboleslavské baziliky. Po stopách této tradice se vydáme s průvodcem M. Táborským (2012). Režie R. Vašíček. Před více jak tisíci lety byl ve Staré Boleslavi zavražděn kníže Václav. Stal se jedním z nevýznamnějších světců a patronů naší země a den jeho skonu, 28. září, dokonce i státním svátkem – Dnem české státnosti. Stovky let na památné místo světcova skonu směřují poutníci, pro něž byla v období baroka vybudována pozoruhodná poutní cesta z Prahy s 44 kaplemi, z nichž se dodnes nezachovala ani polovina. Po ní se vydal Miroslav Táborský, aby v den převozu Václavovy lebky do jemu zasvěcené baziliky představil tradici svatováclavských poutí, která je sama o sobě dramatickým příběhem. Jaké jsou kořeny kultu svatého Václava a jeho statutu národního patrona? A je i dnes panovníkův symbol stejně tak silný jako kdysi a přesahuje svým významem církevní půdu?
Vysílání: 28.9., 09.30 hod., ČT2

Národní svatováclavská pouť 2023
Přímý přenos bohoslužby z Mariánského náměstí ve Staré Boleslavi. Hlavním celebrantem bude emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, promluvu pronese litoměřický biskup Jan Baxant. Režie J. Rásocha. Tradice poutí do Staré Boleslavi byla obnovena v roce 2003. Koná se každoročně u příležitosti dne svátku sv. Václava. Bývá doprovázena bohatým kulturním a zábavním programem. Hlavní poutní bohoslužba na Mariánském náměstí je událostí celospolečenského významu. Pravidelně se jí účastní nejvyšší ústavní činitelé, stejně jako zástupci spolků, občanských sdružení a církevních uskupení.
Vysílání: 28.9., 10.00 hod., ČT2

Putování za svatou Ludmilou
Legenda i fakta o první české světici, která nepřestává inspirovat (2002). Režie A. Hynková. Osud nejstarší patronky Čech je příběhem plným zvratů. Byla pohankou i křesťankou, kněžnou i exulantkou, matkou dvou českých vládců, babičkou, která se významně podílela na výchově svých vnuků – především svatého Václava. Je to první žena českých dějin, kterou známe jménem, přestože se v Čechách nejspíš ani nenarodila. Proč ji její současníci pokládali za svatou a může nás její příklad povzbudit ještě dnes? V dokumentárním filmu režisérky Aleny Hynkové vystoupí ženy, pro které se svatá Ludmila stala inspirací jejich víry i života. Ale také historici, kteří naše poznatky o úsvitu národních dějin, prostoupeném dobovými legendami, obohacují o exaktní vědecké výzkumy.
Vysílání: 28.9., 11.50 hod., ČT2

Cesty víry: Krajinou trojramenných křížů 2/2
Putování krajinou východního Slovenska, kde se zrodila řeckokatolická církev. Kraj, kde náboženství a církevní příslušnost tvoří součást osobní identity člověka. Církev, která byla vykoupená krví svých mučedníků (2022). Režie B. Jetelina. O řeckokatolické církvi ví většina lidí jen to, že má obřady podobné pravoslavným, za nejvyšší církevní autoritu uznávají papeže a jejich faráři se mohou ženit. Na východním Slovensku, kde má tato církev své správní i intelektuální centrum, je ale podstatnou součástí života společnosti. Osudy této církve, a její takřka permanentní zápas o existenci, se zde proplétají s politikou, se spiritualitou a konec konců i s ekonomikou. V prostředí, které je zároveň uhrančivě krásné, ale zároveň nelítostně drsné, v končinách, kde se Rusíni mísí se Slováky, stejně jako se mísí pravoslaví s katolictvím, žijí hrdí, temperamentní a pohostinní lidé. A právě o nich má tento dokument vyprávět především. V druhé epizodě se zaměříme na současnou organizaci církve s centrem v Košicích, na život a vzdělávání duchovních i na samotnou pastorační činnost ve venkovských oblastech.
Vysílání: 01.10., 13.05 hod., ČT2
Opakování: 02.10., ČT2., 03.10., ČT2

Nádech věčnosti – Oratorium ke svátku sv. Ludmily
Koncertní provedení oratoria dirigenta a skladatele Jana Zástěry u příležitosti výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Titulní roli ztvárnila legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená, která zemřela v květnu letošního roku (2021). Režie A. Rezek. Ludmila byla dcerou knížete Slavibora. Stala se manželkou prvního známého Přemyslovce Bořivoje a společně s ním přijala křesťanství. Spolu tak nasměrovali vývoj české státnosti vstříc evropskému křesťanství, písemné kultuře a středověkému státu. U příležitosti 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily uvedlo v roce 2021 Arcibiskupství pražské, nadační fond Bohemian Heritage Fund a nadační fond Soni Červené zcela nové oratorium, které se odkazu sv. Ludmily věnuje. Původní a nové oratorium složil skladatel a dirigent Jan Zástěra speciálně pro tuto příležitost. Autor je mimo jiné dirigentem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky a také autor cyklu kantát o českých světcích České nebe. Jeho hudba například provázela pouť do Vatikánu k poctě sv. Anežky České. Diváci si mohou připomenout život a odkaz významné světice v mimořádně silné atmosféře. Přispívá k němu i režijní spolupráce Jiřího Heřmana, režiséra a uměleckého šéfa opery Národního divadla v Brně. Mimořádné je i obsazení titulní role, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená, kterou doplní mladí a talentování zpěváci a zpěvačky, např. Petr Nekoranec, Lukáš Bařák a další. Koncert pod vedením samotného skladatele provedl Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Premiéra oratoria rovněž spojila přední mladé pěvecké talenty, a vznikl tak sbor vystupujících pod názvem RUN OPERUN sbor.
Vysílání: 28.9., 20.40 hod., ČT art

18.9.2023 10:09:32 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra