zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 1. týden

Planeta pokladů: Afrika

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (9/13)
Socha svobody, Pompeje, Zámek Chantilly, Puebla v Mexiku, Chrám v Edfu, Marrakéš, Hanoj. Unikáty seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kolem Sochy svobody v devatenáctém a na počátku dvacátého století proplouvali všichni migranti z nejrůznějších koutů světa. Byla odhalena roku 1886 a zpočátku sloužila jako maják. Starořímské město Pompeje bylo zničeno při výbuchu Vesuvu v roce 79 našeho letopočtu. Chráněno několika metry sopečného sedimentu pak na patnáct století upadlo v zapomnění. Vykopávky odhalily "zkamenělinu" kvetoucího města, vzácné svědectví urbanistiky a civilizace. Zámek Chantilly stojí asi šedesát kilometrů severně od Paříže. Původně byl středověkou tvrzí a v šestnáctém až devatenáctém století prošel mnoha přestavbami, zejména když k němu byly připojeny nádherné stáje. Po pařížském Louvru má zdejší muzeum nejvýznačnější sbírku umění. Při svém založení dostala Puebla přezdívku "město andělů" kvůli velkému počtu chrámů a kostelů. Patří k nim i nejstarší mexická katedrála Neposkvrněného početí, impozantní stavba, vysoká sedmdesát čtyři metrů. Jižně od Káhiry, mezi Asuánem a Luxorem leží město Edfu. Bůh tohoto faraonského města měl podobu sokola. A jeho chrám je zasvěcen kultu Hora. Bůh Hor je ztělesněním pořádku a jako faraon patří ke garantům harmonie vesmíru. Marocké město Marakéš, založené roku 1062 berberským králem, získalo přízvisko "Perla jihu" nebo "okrové město" a dnes v něm žije kolem milionu obyvatel. Jedním z nejobdivuhodnějších měst jihovýchodní Asie je Hanoj. Do města přichází každoročně kolem dvaceti tisíc migrantů, takže se průběžně rozrůstá. Dnes v něm žije sedm milionů obyvatel. V Hanoji developeři nemají šanci bourat tradiční stavby.
Vysílání: 03.1., 09.50 hod., ČT2
Opakování: 07.1., ČT2., 09.1., ČT2

Katedrála Notre Dame a její stavitelé (1/2)
Byla a je první dámou mezi katedrálami. Seznamte se s její fascinující historií. Dvoudílné francouzské dokudrama. Poutavý příběh jedné z nejznámějších staveb současného světa. Až do osudného pondělí 15. dubna 2019, kdy se velká část chrámu Panny Marie vinou rozsáhlého požáru zřítila, byla jeho existence vnímána jako neotřesitelná. Smělý plán pařížského biskupa Maurice de Sullyho, jehož základní kámen byl položen roku 1163, se zhmotnil v jednu z nejkrásnějších gotických staveb, ikonu své doby. I přes svou majestátnost, která se zprvu zdála být nerealizovatelnou, a nádhernou výzdobu zahrnující desítky soch, tři překrásně zdobené portály v průčelí či fascinující rozetová okna, byly její dějiny provázeny těžkými obdobími. Po francouzské revoluci konce 18. století, kdy byla coby symbol monarchie závažně poškozena, se o její znovuvzkříšení postaral především básník Victor Hugo se svým slavným románem o Quasimodovi, zvoníkovi od Matky Boží. Podaří se tento symbol Paříže na březích řeky Seiny oživit i po nedávných tragických událostech?
Vysílání: 07.1., 11.25 hod., ČT2

Rozluštěné poklady: Tutanchamonův poslední úkol
Zlaté kočáry, zbraně, semínka rostlin i mumie nenarozených dcer provázely nejslavnějšího egyptského faraona na cestě záhrobím. Dokumentární cyklus BBC přiblíží nejzajímavější poklady historie. Tutanchamonova hrobka, objevená egyptologem Howardem Carterem 4. listopadu roku 1922, doslova přetékala poklady ze života dospívajícího krále. Archeology však mátla jejich různorodost. Tyto cennosti byly ve skutečnosti nezbytnou výbavou pro faraonovu zvláštní posmrtnou výpravu. Ta byla úkolem každého zesnulého panovníka, a pokud během ní faraon uspěl, měla Egyptu přinést blahobyt. Kdyby z ní však vyšel poražen, znamenalo by to jeho smrt i zánik celého světa. Egypt by zahalila věčná temnota. S jakými silami se musel panovník utkat a jaké byly jeho šance na věčný život v Rákosovém poli?
Vysílání: 08.1., 07.55 hod., ČT2
Opakování: 09.1., ČT2., 12.1., ČT2

Katedrála Notre Dame a její stavitelé (2/2)
Příběh nejslavnějšího pařížského chrámu a jeho stavitelů. Dvoudílné francouzské dokudrama. Poutavý příběh jedné z nejznámějších staveb současného světa. Až do osudného pondělí 15. dubna 2019, kdy se velká část chrámu Panny Marie vinou rozsáhlého požáru zřítila, byla jeho existence vnímána jako neotřesitelná. Smělý plán pařížského biskupa Maurice de Sullyho, jehož základní kámen byl položen roku 1163, se zhmotnil v jednu z nejkrásnějších gotických staveb, ikonu své doby. I přes svou majestátnost, která se zprvu zdála být nerealizovatelnou, a nádhernou výzdobu zahrnující desítky soch, tři překrásně zdobené portály v průčelí či fascinující rozetová okna, byly její dějiny provázeny těžkými obdobími. Po francouzské revoluci konce 18. století, kdy byla coby symbol monarchie závažně poškozena, se o její znovuvzkříšení postaral především básník Victor Hugo se svým slavným románem o Quasimodovi, zvoníkovi od Matky Boží. Podaří se tento symbol Paříže na březích řeky Seiny oživit i po nedávných tragických událostech?
Vysílání: 08.1., 11.25 hod., ČT2

Tajemství stavitelů pyramid: Džoserova hrobka
Vyslechněte si příběh faraona, jehož stupňovitá pyramida se stala první stavbou svého druhu na světě a stála na počátku nejen architektonické revoluce. Epizoda z francouzského dokumentárního cyklu. Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Před 4700 lety se ve starověkém Egyptě schylovalo k převratným změnám. Dosud nejambicióznější stavitelský projekt na světě spustil řetězec událostí, které proměnily celou zemi. Mužem, který tak revolučně zasáhl do dějin své země i dějin architektury, byl faraon Džoser, jenž s pomocí svého geniálního poradce, lékaře a architekta Imhotepa vytvořil mistrovské dílo, stupňovitou pyramidu v Sakkáře.
Vysílání: 08.1., 15.50 hod., ČT2
Opakování: 10.1., ČT2., 12.1., ČT2

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičních komunit a prastarých rituálů. Německý dokumentární cyklus (Premiéra). V Africe se pojí bohatství přírody s kulturní historií. Je to místo prastarých civilizací a rituálů, jejichž síla přežila staletí turbulencí a změn. Velké říše vznikaly a zase zanikaly, a to, co po sobě zanechaly, je dědictví, které fascinuje generace vědců i obyčejných turistů. Ty nejzajímavější místa a památky pomáhá pro budoucnost svou aktivitou chránit Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu známá pod zkratkou UNESCO. A právě schopnost oživovat kulturu i historické památky, aniž by se přetrhalo pouto s minulostí, dává Africe výhled na budoucnost, která v sobě ponese i krásu minulosti. Ty nejzajímavější místa poznáme i díky poutavým postřehům historika Christophera Clarka.
Vysílání: 08.1., 18.30 hod., ČT2
Opakování: 11.1., ČT2., 13.1., ČT2

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem navštívíme románské podzemí v okolí Staroměstského náměstí a Malý ryneček (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Ve 13. století byly za vlády Václava I. v Praze postaveny hradby, mlýny a jezy, jež zvýšily hladinu Vltavy. Prahu začaly trápit povodně. Do města přijížděly potahy s navážkou, která původní úroveň města zvedala. Tak se stalo, že přízemí tehdejších domů z 12. století jsou dnes sklepeními. Zůstaly tak zakonzervovány a dnes představují naprostý evropský unikát. Vyprávění o podzemí Staroměstského náměstí začínáme v honosném domě pánů z Kunštátu. Z podzemí se posléze přesuneme na Malý ryneček, kde nás zaujme architektura měšťanských domů i pozoruhodná studna.
Vysílání: 02.1., 03.00 hod., ČT art
Opakování: 08.1., ČT art

Cesty umění: Monumentální Rodin
Umělecké zrání sochaře Auguste Rodina. Francouzský dokument (Premiéra). Auguste Rodin zřejmě patřil k nejkritizovanějším sochařům své doby. Vymykal se ve všech rovinách: estetické, morální i politické. Zcela svobodně a navzdory kontroverzím se vždy řídil intuicí a vlastními tužbami. Po celý svůj život zkoumal lidské tělo a sochy inspirované vztahy s modelkami, a zejména s jeho žačkou i milenkou, sochařkou Camille Claudelovou, mají dodnes moc vzbudit neuvěřitelně smyslný a zároveň obdivný úžas. Každé jeho dílo zároveň provázely skandály nebo kontroverze. Rodin ovšem svému umění věřil a nikdy se neodchýlil od vytyčeného cíle: prosadit svoje jméno mezi největšími sochaři všech dob.
Vysílání: 04.1., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 06.1., ČT art

28.12.2022 14:12:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Tři mušketýři: A nikdy nezapři sám sebe

Tři mušketýři (Městské divadlo Zlín)

Městské divadlo Zlín uvádí od dubna 2024 nadčasový romantický příběh TŘI MUŠKETÝŘI. Tento titul se na českých celý článek

další články...

HUDBA

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

další články...