zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmy podle Bohumila Hrabala

Magda Vášáryová (Postřižiny)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Postřižiny
Česká filmová klasika plná dobré pohody a lákavého pěnivého moku podle proslulé novely Bohumila Hrabala, od jehož narození uplynulo 105 let (1980). Hrají: J. Schmitzer, M. Vášáryová, J. Hanzlík, R. Hrušínský, P. Čepek, O. Vlach, F. Řehák a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Šofr. Režie J. Menzel. Lyrická komedie, natočená režisérem Jiřím Menzelem v roce 1980 podle proslulé stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, který se narodil před 105 lety, těží především ze spisovatelovy bohaté poetické obrazotvornosti, která v tomto případě vyvěrá ze vzpomínek na poklidný život v městečku, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Sled humorně laděných epizod spojených hlavními protagonisty - půvabnou paní správcovou (M. Vášáryová), jejím milujícím manželem Francinem (J. Schmitzer) a jeho bratrem Pepinem (J. Hanzlík), je protkán stále probíhajícím konfliktem snaživého Francina se správní radou, tvořenou představiteli města. Francinovu kariéru ohrožují především ztřeštěné kousky hlučného Pepina, ale též neodolatelné fluidum paní správcové, kterému podléhají všichni pánové. Snímek byl do kin uveden počátkem roku 1981 a vyvolal tehdy skutečně mimořádný zájem. Přestože námět filmu byl považován za typicky národní, měly Postřižiny nečekaně dobrý ohlas i v zahraničí – jako jeden z mála českých titulů z počátku osmdesátých let byl snímek zakoupen do řady evropských i zámořských distribučních sítí. Uplynulá léta přidala tomuto nestárnoucímu filmu navíc další, nostalgický půvab příjemné vzpomínky na časy a věci, které jsou nenávratně pryč.
Vysílání: 30.3., 21.10 hod., ČT1
Opakování: 01.4., ČT1

Andělské oči
Josef Abrhám, Pavel Kříž, Viktor Preiss a Pavel Zedníček ve filmové komedii o nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích podle povídek Bohumila Hrabala, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 105 let (1994). Dále hrají: Z. Adamovská, M. Hrubešová, M. Kopecký, J. Lábus, M. Labuda, G. Wilhelmová a další. Scénář V. Nývlt. Kamera J. Vaniš. Režie D. Klein. Všichni občas podléháme při setkáních s různými chytráky a podvodníky nepochopitelné slepotě. A právě o tom natočil v roce 1994 režisér Dušan Klein podle povídek Bohumila Hrabala skvělou filmovou komedii o skupině sympatických podvodníčků a jedněch krásných nevinných očích. Přenesme se tedy do léta roku 1947, kdy narůstala hrozba likvidace drobných živností. Dobové atmosféry využije parta falešných pojišťováků a začne ustrašeným řezníkům, holičům, drogistům či ševcům nabízet ve své „Opoře ve stáří" jakousi pomyslnou ochranu před neodvratitelnou společenskou katastrofou. Té sehrané partičce však nejde jen o finanční zisk. Spíše je to všechno jakási klukovská hra, při které se pánové báječně baví na účet svých důvěřivých klientů. Když se ale najde člověk chytřejší a důvtipnější než oni, spadne klec. Hvězdně obsazené (J. Abrhám, P. Zedníček, V. Preiss, P. Kříž, Z. Adamovská, M. Hrubešová a další známí herci) filmové zpracování novely Bohumila Hrabala uvádíme jako vzpomínku na jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století, od jehož narození uplynulo v těchto dnech 105 let.
Vysílání: 31.3., 15.50 hod., ČT1

Ostře sledované vlaky
Václav Neckář jako nesmělý železničářský elév ve slavném filmu, oceněném Oscarem. Podle novely Bohumila Hrabala (1966). Dále hrají: J. Somr, V. Valenta, J. Bendová, V. Brodský, L. Havelková, J. Zelenohorská a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Šofr. Režie J. Menzel. První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, jenž by letos slavil 105 let. Po povídkovém filmu Perličky na dně a krátkých hraných snímcích Fádní odpoledne a Sběrné surovosti je i tento film dokladem nesmírné obliby, jíž se Bohumil Hrabal těšil mezi mladými umělci. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film ve své době vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění. Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako jediný zástupce naší kinematografie byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Z dalších výborných hereckých výkonů připomeneme výpravčího Hubičku v interpretaci Josefa Somra, přednostu stanice v podání neherce Vladimíra Valenty, lidsky hřejivou paní přednostovou Libuše Havelkové a Vlastimila Brodského v roli kolaborantského rady.
Vysílání: 25.3., 21.50 hod., ČT2

Skřivánci na niti
Smutná komedie Jiřího Menzela na motivy knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (1969). Hrají: R. Hrušínský, V. Neckář, J. Zelenohorská, V. Ptáček, N. Urbánková, V. Brodský, F. Krůta, F. Řehák, L. Suchařípa, J. Satoranský a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Šofr. Film Skřivánci na niti natočil v roce 1969 Jiří Menzel na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala, u něhož si v těchto dnech připomínáme 105 let od jeho narození, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Dlouhých dvacet let zůstal film uzavřen v trezoru, protože vypovídal o absurdní realitě české společnosti padesátých let, která měla zůstat navždy skryta. Děj satirického filmu se odehrává na šrotišti kladenských oceláren, jež se stalo pracovním táborem pro ty, které komunistická společnost vyvrhla až na samý svůj okraj a zde je hodlala převychovat k obrazu svému. Vedle sebe se tak sešli prokurátor, který nechtěl pochopit, že právo by se mělo podřídit politickým cílům totalitní moci, adventista, odmítající chodit v sobotu do práce, filozof, nehodlající své myšlení vtěsnat do nových pouček, saxofonista, jehož nástroj byl odsouzen coby buržoazní přežitek, živnostník a řada dalších. O kus dál pracují "kopečkářky", dívky a ženy, jež jediné východisko viděly v útěku za hranice, který se však nepodařil. Každá postava je poznamenaná tragickým lidským osudem, ale pohled Bohumila Hrabala je hřejivě lidský, plný porozumění a hledající v každé beznadějné situaci jiskřičku naděje. Jeho hrdinové, oblečeni do starých hadrů, se sice hrabou ve starém železe, ale zdají se šťastnější než ti, kteří je sem poslali. Do kin se tvrdě zakázaný film dostal až po jednadvaceti letech, premiéru měl v lednu 1990. Diváci jej až zpětně mohli zařadit do sledu zdařilých adaptací hrabalovských předloh, jejichž tvůrcem byl Jiří Menzel. Na Berlinale 1990 získal hlavní cenu Zlatého medvěda.
Vysílání: 31.3., 21.50 hod., ČT2

Příliš hlučná samota
Starý papír, starý lis a osamělý hrdina jménem Hanťa v tragikomedii natočené na motivy románu Bohumila Hrabala. Česko-francouzsko-německý film (1995). Hrají: P. Noiret, J. C. Dreyfus, V. Brodský, J. Menzel, K. Fialová, D. Morávková, M. Dejdar, M. Kuklová, Y. Blanarovičová a další. Kamera G. La Rosa. Scénář a režie V. Caisová. Stárnoucí samotář a podivín Hanťa pracuje ve sběrně jako balič starého papíru. Chystá se už do důchodu a lis, u něhož léta pracuje, si chce vzít s sebou. Žije si své poklidné dny plné obyčejných i neobyčejných setkání s lidmi, kteří přivážejí papír do sběru, i s imaginárními hosty, ať už to jsou svatí, literární postavy nebo autoři knih, jež lisuje. Čte si, sní o krásné cikánce Ilonce a popíjí s přáteli, mezi nimiž jsou profesor, cikáni i kostelník. Poklidný život se mu však nečekaně začne hroutit a zklamaný muž, jenž náhle ztrácí smysl života, vidí jediné řešení, jak završit své celoživotní dílo. Uvedením tohoto filmu si v těchto dnech připomínáme 105 let od narození autora předlohy Bohumila Hrabala.
Vysílání: 26.3., 22.10 hod., ČT art, Bohumil Hrabal – 105 let

18.3.2019 10:03:26 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek



Časopis 19 - sekce