zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zlín, kolébka českého designu

Zlín - kolébka českého designu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Výstava Zlín - kolébka českého designu si klade za cíl přiblížit počátky 75letého vývoje výuky a designérské praxe ve městě, kde byla vychována řada významných československých designérů. Škola umění, založená v roce 1939, by však nevznikla bez promyšleného systému školství, podporovaného firmou Baťa. První část výstavy je proto věnována meziválečnému pedagogickému úsilí o využití nových progresivních a nekonvenčních metod ve vzdělávání a výchově mladých žáků i pracovníků firmy Baťa.

Během éry Jana Antonína Bati se objevila koncepce Studijních ústavů, která navazovala a dále rozvíjela pedagogické trendy škol z 20. let, a také došlo k intenzivnější podpoře kultury a umění. To se projevilo například v pořádání salonů výtvarného umění a v založení poslední z baťovských vzdělávacích institucí - Školy umění. Její činnost je zde reprezentována především prvním designérským návrhem revolverového soustruhu MAS R 50, který vzešel ze spolupráce sochaře a učitele Vincence Makovského s baťovskými Moravskými akciovými strojírnami.

Další část výstavy je věnována tvorbě Zdeňka Kováře - žáka, spolupracovníka a následovníka Vincence Makovského. Kovář ve Zlíně roce 1947 založil obor tvarování strojů a nástrojů, jehož činnost od konce 40. a během 50. let slavila řadu mezinárodních úspěchů. V roce 1959 byl obor povýšen na vysokoškolskou specializaci. V tehdejším Gottwaldově (Zlíně) vznikl detašovaný ateliér tvarování strojů a nástrojů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. To s sebou přineslo řadu změn, například příchod architekta Františka Crháka, který obohatil výuku studiem tzv. predesignu. Tvorbě Františka Crháka je věnována poslední část, završující, společně s výstavou Československý průmyslový návrh 1968, koncept výstavy Zlín - kolébka českého designu.
Výstava původně vznikla pro akci Meet Czech Design - Boty, které dobývají svět. V budoucnu však bude Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně dále reflektovat a prezentovat mnohé ze zajímavých aspektů historie i současnosti zlínského designu.

Výstava Zlín, kolébka českého designu, kterou pořádá Kancelář Senátu a Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, probíhá ve Výstavní síni Senátu ve Valdštejnském paláci v Praze do 20. července 2014.

30.6.2014 15:06:42 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Nové realismy

Expozice Nové realismy (Foto: Jan Kolský)

Pojmem nové realismy se rozumí širší spektrum dobově aktuálních realistických přístupů zahrnujících oblasti tv ...celý článek



Časopis 21 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 22. týden

Ikony Kamila Střihavky

Ikony Kamila Střihavky
Lucie Bílá hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmaz celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...