zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 21. týden

Barry White

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Let The Music Play, příběh Barryho Whitea
Komplikovaný životní příběh amerického skladatele a zpěváka s nezaměnitelným hlasem. Britský hudební dokument. Americký zpěvák Barry White dal světu nejeden hit a jeho hlas okouzloval ženy po celém světě. Jeho skon byl ale izolovaný a bolestný. Režisér George Scott dokázal za pomoci archivních záběrů a rozhovorů se spolupracovníky, hudebníky a nejbližší rodinou vykreslit příběh chlapce, kterého zkušenost s překročením zákona dovedla k rozhodnutí, které z něj učinilo hudební ikonu 70. let. Autor nezapomenutelných písní „Let the Music Play“ nebo „Never, Never Gonna Give Ya Up“ ale doplatil na svůj životní styl a vinou podlomeného zdraví zemřel 4. července 2003.
Vysílání: 21.5., 22.55 hod., ČT art

Tina Turner
Čím vším byla světoznámá ikona pop rocku a R&B? Americké drama o Tině Turnerové (1993). Hrají: A. Bassettová, T. Turnerová, L. Fishburne, K. Alexanderová, J. Lewisová, R. T. Jones a další. Režie Brian Gibson. Životopisné drama zpěvačky s nezaměnitelným chraplákem, kterou ztvárnila herečka Angela Bassettová; za svůj jedinečný výkon po právu obdržela roku 1994 Zlatý glóbus. „Rocková babička” začala svou hvězdnou dráhu netradičním podáním gospelů v kostelech, kde ještě vystupovala pod jménem Anna M. Bullocková. V této době potkala svého budoucího manžela: producenta, skladatele a zpěváka Ikea W. Turnera. Z Anny Bullockové se stala Tina Turnerová. Nezřízený svět rokenrolu si však brzy vybral svou daň. Turnerová musela čelit nejen uměleckým výzvám, ale i těžkostem osobního života, domácí násilí a drogy nevyjímaje. V 80. letech z potemnělého podsvětí soulu však povstala zářivá hvězda R&B. Sex symbol, který spoludefinoval novou éru popové hudby.
Vysílání: 23.5., 20.15 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Multižánrový muzikant Vlasta Redl hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie (2023). Režie M. Levek. Vzpomínání se koná v Tramtárii, což je usedlost V. Redla, kde se v určité době scházeli muzikanti při nahrávání. Na žádný hudební nástroj se neučil a jeho slovy řečeno – neumí hrát. Některé jeho písně se dají zaměnit s lidovkou a přitom folklor nenáviděl. Zamiloval si ho ve Velké nad Veličkou, na fašangu. Prošel různými skupinami, hrál s AG flekem, Hradišťanem, začínal ve čtrnácti klasicky kvůli holkám s napodobeninami rockových hitů. Jako producent spolupracoval na 60 albech, ale aby to fungovalo, musí se s muzikanty skamarádit. Mezi žánry žádné hranice nestaví, ani nepřekračuje, hraje a skládá, jak to cítí. Rozloučení se koná na zámku v Telči s písní Jak vlastně vypadáš.
Vysílání: 24.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art., 28.5., ČT art

Norah Jones v Basileji
Jedna z nejosobitějších současných amerických zpěvaček, která ve své tvorbě odráží všechny velké žánry americké hudby. Cenami ověnčená americká zpěvačka a skladatelka Norah Jones na listopadovém koncertě v roce 2016 v Basileji potvrdila pověst umělkyně, která umí pracovat s mnoha hudebními žánry. Své desky sice vydává u jazzového labelu Blue Note, nebojí se ale výletů do country či rockové hudby. Ve Švýcarsku zahrála své největší hity i tehdy aktuální materiál z alba „Day Breaks“. Norah Jones, která odehrála většinu koncertu na pianu, ale chopila se i elektrické kytary, doprovodili Pete Remm na klávesy, Jason Roberts na kytaru, Josh Lattanzi na baskytaru a Greg Wieczorek na bicí.
Vysílání: 24.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art

Příběhy rockových písní: Kiss
Přes sto milionů prodaných desek po celém světě zajistilo kapele Kiss neoddiskutovatelné místo v rockové historii. Americký hudební cyklus. Americká kapela Kiss patří k nejúspěšnějším kapelám hudební historie. A to nejen po hudební stránce, ale i té obchodní. Mezi propagačními předměty s tématikou skupiny šlo v minulosti najít i toaletní papír a rakve. Cesta k úspěchu ale byla dlouhá a trnitá. I přes úvodní nezdary, závislosti a osobní rozbroje se kapela Kiss díky strhujícím živým koncertům a úspěšným hitům propracovala na výsluní. Vznik nejslavnějších skladeb – průlomové „Rock n Roll All Nite“, komerční „I Was Made for Lovin' You“ a odhalujicí „Lick It Up“ – přiblíží nejbližší spolupracovníci kapely.
Vysílání: 24.5., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art., 30.5., ČT art

Kombo: Priessnitz v Tančírně v Račím údolí
Po desetileté tvůrčí pauze natočila jesenická skupina Priessnitz nové album Beztíže, které má být jejich poslední a na kterém se vracejí do časů i míst svých začátků. Totéž platí i pro jejich koncert v unikátní secesní Tančírně v Račím údolí v rychlebském podhůří. Provázejí Johana Matoušková a Pavel Kučera (2016). Účinkují: J. Švejdík, P. Kružík, D. Neuwerth, P. Klusák, M. Sborwitzová, M. Michálek a další. Kamera J. Berka. Režie R. Motyčka. V dalším vydání pravidelného hudebního pořadu kombinujícího záznam koncertu s dokumentárním pohledem do zákulisí muzikantů a prostředí, v němž se jejich vystoupení koná, zavítáme do unikátního prostředí secesní Tančírny v Račím údolí, úspěšně zrekonstruovaného kulturního areálu z úplného počátku 20. století, kterou si vybrala kapela Priessnitz pro svůj koncert v podhůří Rychlebských hor. Jeseničtí Priessnitz jsou zásadní skupinou domácí kytarové scény. Kapela, která vznikla ještě před revolucí, se v 90. letech stala jednou z vůdčích celé nezávislé tuzemské hudební scény. Její frontman Jaromír Švejdík se v té době přestěhoval do Prahy, nicméně témata jeho rodného kraje se stále objevují v jejich písních. Po desetileté tvůrčí pauze skupina natočila album Beztíže, na kterém se vracejí do časů i míst svých začátků, a to jak zvukově, tak tematicky. Moderátoři Johana Matoušková a Pavel Kučera nahlédnou do zákulisí nahrávání písní ve studiu Sono Records a bude je mimo jiné zajímat, jestli to bude poslední deska legendárních Priessnitz.
Vysílání: 24.5., 22.45 hod., ČT art

Grandsupertingltangl (14/14) - Vyvěste fangle
Jiří Suchý uvádí závěrečný díl cyklu z dějin české populární hudby, věnovaný písničkám divadla Semafor (1970). Kamera J. Pipka. Scénář a režie I. Soeldner. Poslední díl cyklu o vývoji populární hudby u nás je věnován divadlu Semafor. Začátek vyprávění Jiří Suchý zaměřuje na svou činnost v Akord klubu a setkání s Jiřím Šlitrem, které inicioval Miroslav Horníček. Z předsemaforské doby pocházejí písničky Pozvání (na koncertním záznamu zpívají Yvetta Simonová a Josef Zíma) a hit Dáme si do bytu (ukázka je z filmu Snadný život). V rámci semaforského představení vznikl první velký hit Včera neděle byla. Další filmy, v nichž se objevila dvojice Suchý-Šlitr a kde zazněla řada Semaforských písniček, jsou Bylo nás deset a Kdyby tisíc klarinetů. Vztah mezi protagonisty divadla líčí J. Suchý jako vlažný, kamarády nebyli, a dokonce v jednom období spolu rok nepromluvili (paradoxně se nejvíce sblížili těsně před skladatelovou smrtí). A přesto spolupracovali nadále a vytvořili spolu jazzovou „operu" Dobře placená procházka...
Vysílání: 26.5., 20.15 hod., ČT art

13.5.2024 09:05:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal ...celý článek


Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside

Beatles, kluci z Merseyside
Cesta talentovaných mladíků z Liverpoolu na světová podia. Britský hudební doku ...celý článek


Hudební tipy 25. týden

Zuzana Navarová

Pijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární ...celý článek


Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let ...celý článek


Dokumenty Whitney Houston nikdy a Liam Gallagher

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh

Whitney: úžasný hlas, smutný příběh
Životní příběh americké zpěvačky, který z hvězdných výšin dospěl k trag ...celý článek


Perspektiva Ivana Mládka

Ivan Mládek

Perspektiva Ivana Mládka
Inženýr ekonomie, multiinstrumentalista, komik a skladatel i interpret již dávno z ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Markéta Mikulášková: Když zhasne obloha

Markéta Mikulášková (Foto: Alžběta Kocmanová)

Svoji první báseň zveřejnila Markéta Mikulášková coby třináctiletá. Její básnický talent je nejen zcela nespor celý článek

další články...