Výtvarné tipy 14. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekZtracené poklady Egypta II.: Ramesse Veliký – budovatel říše
Během 66 let na trůnu pozvedl svou zemi na vrchol bohatství, moci a slávy. Britský dokumentární cyklus. Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát se vědci zaměřili na jednoho z nejlegendárnějších faraonů Egypta, Ramesse Velikého. Za více než třítisíciletou historii starověkého Egypta se mu žádný faraon ani zdaleka nevyrovnal. S předními egyptology a odborníky na hieroglyfy budeme v poušti pátrat po důkazech Ramessova úspěchu a sebeprezentace a budeme svědky restaurování a konzervování jedné z nejvýznamnějších památek země na Nilu.
Vysílání: 02.4., 18.05 hod., ČT2
Opakování: 06.4., ČT2., 08.4., ČT2
Včely letěly krásně
Dokumentární snímek o vzkříšení fotografického ateliéru Seidel v Českém Krumlově a znovuobjevení unikátní sbírky historických fotografií (2009). Režie K. Čtveráček. Na počátku nového milénia se dočkal vzkříšení kdysi proslulý fotografický ateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo tak muzeum, které nemá ve světě obdoby. Snoubí se v něm rekonstrukce autentického prostoru předválečného ateliéru, dochovaná technika a rozsáhlé znovuobjevené a kompletně dokumentované dílo, které zde vzniklo. Jedinečnost místa však završuje fascinující příběh rodiny Seidlových, v němž se odráží hořkosti minulého století. Dokumentární snímek zkoumá opětovné probouzení paměti ve starém domě, které oživuje pohnutý příběh dvou fotografů – otce a syna. Dům vytržený z neúprosného toku času představuje nejen pozdní poctu jejich životnímu dílu, ale i silný podnět k oživení česko-německého dialogu, ke zpřítomnění dávných životů a zaniklé kultury. Přivádí též k obecnému zamyšlení nad fotografií, která tu není jen historickým svědectvím, ale i mocným prostředkem prožívání a vzpomínání. Režisér K. Čtveráček tedy nezachytil pouze průběh rekonstrukce, ale přistoupil k ní jako k východisku k zasvěcené výpovědi o době, která kdysi přešla kolem nás a zanechala stopy, jež je nutno znovu odkrýt.
Vysílání: 03.4., 00.55 hod., ČT2
Klenoty středověké Paříže
V srdci Francie, na pařížském ostrově Ile de la Cité, vyrostl jeden z nejmajestátnějších královských paláců středověku. Co se z něj dochovalo dodnes? Francouzský dokument. Z velkolepého královského paláce, postaveného na počátku středověku v centru Paříže, se dochovaly dvě památky: Sainte Chapelle, největší a nejvelkolepější palácová kaple své doby, která tehdy krásou a významem předčila i vznikající katedrálu Notre-Dame, a Conciergerie, sál impozantních rozměrů. Tyto dvě jedinečné stavby vznikly díky uplatnění mimořádně náročných stavebních technik a patří ke klenotům středověké architektury.
Vysílání: 06.4., 06.00 hod., ČT2
Opakování: 08.4., ČT2., 10.4., ČT2
Eduard Ovčáček
Citlivý portrét grafika, vizuálního básníka, sochaře, malíře a muže dalších výtvarných profesí, který mimo jiné měnil písmo v obrazy (2018). Režie K. Řezníčková. Citlivý dokumentární portrét světově proslulého výtvarníka, který mimo jiné měnil písmo v obrazy, natočila režisérka Klára Řezníčková krátce před autorovými osmdesátými narozeninami. Výtvarník byl výjimečnou osobností, malířem, grafikem, pedagogem. „Místo Eduarda Ovčáčka v české výtvarné kultuře je jedinečné a nezaměnitelné. Je to jediný umělec u nás, který se programově soustředil na fenomén písma," říká o něm například kurátor a teoretik výtvarného umění Jiří Valoch. Portrét Eduarda Ovčáčka nabízí zajímavou vizuální stránku, hru s obrazy, barvami, myšlenkami autora. Ponoření se do díla, vpití se do obrazu, kde lze při pozorném soustředění nalézat nové a nové souvislosti. Snaží se představit celou Ovčáčkovu osobnost, jeho myšlení, pohled na historii umění i jeho náhled na svět, život.
Vysílání: 31.3., 01.50 hod., ČT art
Talenty: František Jungvirt (1/6)
Dokumentární cyklus mapující vybrané mladé a úspěšné české umělce – výtvarníky, skláře, sochaře a konceptualisty. Každá epizoda přináší portrét jednoho výtvarníka, který má za sebou zpravidla už první úspěšné výstavy nebo vítězství v mezinárodních soutěžích. Režie A. Šubert. František Jungvirt je talentovaný sklářský výtvarník a kreativní ředitel značky Klimchi. Jeho minimalistické vázy z barevného skla jsou oblíbené v Británii, Skandinávii, Francii i Německu. Studoval na UMPRUM u sochaře Ronyho Plesla a jeho práce je charakteristická hrou s tvary a barvami. Spolupracoval s firmami jako Google a Lasvit a je součástí uměleckých platforem Michelangelo Foundation a Erria Creatives.
Vysílání: 02.4., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 06.4., ČT art., 08.4., ČT art
Časopis 17 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Film Stehy Miroslava Terziče

Stehy
Kde žije mé dítě... a žije? Srbský koprodukční film natočený na základě skutečných událostí (2019). H ...celý článek
Literární tipy 17. týden

Alois Musil – Beduín z Moravy
Příběh světově proslulého orientalisty a cestovatele, který je ve své v ...celý článek
Výtvarné tipy 18. týden

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét (1/2)
Dvoudílný francouzský dokument věnovaný portrétnímu ...celý článek
Filmové tipy 18. týden

Atlas ptáků
Miroslav Donutil a Alena Mihulová, která zanedlouho oslaví 60. narozeniny, ve strhujícím příběh ...celý článek
Michael Haneke, filmař naší doby

Michael Haneke, filmař naší doby
Portrét jednoho z nejvýznamnějších současných evropských režisérů. Francou ...celý článek
Literární tipy 18. týden

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek
Polské filmové drama Nájemnice

Nájemnice
Privatizační mafie, díry v zákonech a úplatky. Marný boj? Polské filmové drama natočené podle sku ...celý článek
Podmanivý film Piargy o vině a trestu

Piargy
Příběh zkázy novodobé Sodomy ve slovenském koprodukčním filmu oceněném celou řadou mezinárodních cen ...celý článek
Filmové tipy 17. týden

Bathory
Výpravný historický velkofilm režiséra Juraje Jakubiska, který nabízí neotřelý pohled na bohatý i t ...celý článek
80 let od konce 2. světové války

Uloupené dětství
Český chlapec na převýchově v německém Kinderheimu. Televizní film na motivy románu Joži M ...celý článek
Výtvarné tipy 17. týden

Zvony pro Šumavu
Dokument zachycuje proces obnovy, výroby a navrácení zničených zvonů do kostela sv. Markét ...celý článek
Časopis 17 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 17. týden

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ celý článek
HUDBA
Hudební tipy 17. týden

Na plovárně s Donem Rigsbym a Ronem Blockem
Rozhovor Marka Ebena se dvěma bluegrassovými muzikanty. Režie J celý článek
OPERA/ TANEC
Pražští symfonikové představili program 91. sezóny

V září 2025 se šéfdirigentem a hudebním ředitelem Pražských symfoniků stane Tomáš Netopil. Na tiskové konferen celý článek