zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Legendární režisér František Vláčil zemřel před deseti lety

František Vláčil

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Na režiséra Františka Vláčila (19. února 1924, Český Těšín - † 27. ledna 1999, Praha), který byl nazýván básníkem či filozofem filmového plátna, vzpomínají spolupracovníci a přátelé s velkým respektem k jeho tvorbě a s rozpaky, pokud se týká jeho rozporuplné sebedestruktivní osobnosti. V každém případě přinejmením dva jeho filmy – Markéta Lazarová a Údolí včel – patří k pokladům nejen české, ale světové kinematografie.

František Vláčil se narodil v Českém Těšíně, své dětství a dospívání prožil na severní Moravě a v Brně. Jeho otec, vystudovaný právník, jako legionář na konci 1. světové války po návratu z Ruska zůstal v armádě. František velice brzy začal projevovat výtvarné nadání. Po maturitě na gymnáziu studoval na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity v Brně dějiny umění a estetiku (1945 – 1949). Současně pracoval v brněnské skupině loutkového a kresleného filmu a ve studiu populárně – vědeckých naučných filmů. Právě tady se postupně seznamoval se všemi filmovými profesemi ve výrobním štábu. V roce 1951 byl povolán do aktivní služby v armádě, odkud byl převelen do Československého armádního filmu. Právě tady si ve svérázných podmínkách vyzkoušel filmařskou profesi a naučil se řemeslu - za sedm let natočil více než třicet vědeckých, instruktážních a dokumentárních filmů. Sám později přiznal: „Nikdy jsem nebyl u nikoho pomocným režisérem, ani jsem nenavštěvoval žádnou filmovou akademii, takže Armádní film byl pro mne ,tovaryšskou‘ školou.“

Po této práci v armádě byl tedhejším ředitelem Eduardem Hofmanem angažován do Filmového Studia Barrandov, kde v roce 1950 debutoval celovečerním filmem Holubice, za který získal množství mezinárodních ocenění. Poté následovala série mimořádných snímků, kterými se navždy zapsal do dějin kinematografie – historická balada Ďáblova past, svérázné obrazové zpracování románu V.Vančury Markéta Lazarová a Körnerova Údolí včel a psychologický příběh z česko-německého pohraničí Adelhaid (což byl první barevný Vláčilův film). V období normalizace se na nějaký čas musel režisér rozloučit s hraným filmem a věnoval se dokumentu (Praha secesní). V polovině 70. let se k hranému filmu vrátil psychologickým portrétem stárnoucího lékaře Dým bramborové natě a dobrodružným filmem o Banderovcích Stíny horkého léta. Koncem 70.let vznikl životopisný film o skladateli Antonínu Dvořákovi Koncert na konci léta (scenárista Zdeněk Mahler), Hadí jed, Stín kapradiny a trochu rozpačitý portrét K.H.Máchy Mág (1987). František Vláčil se objeivl také jako “herec” ve filmech Jiřího Menzela Vesničko má středisková a Slavnosti sněženek.

V rámci československé kinematografie je filmařský rukopis Vláčila považován za velmi výrazný a mimořádný. Jako výraz uznání po listopadu 1989 jako první obdržel Českého lva za celoživotní dílo a stal se prezidentem České filmové a televizní akademie. Na karlovarském festivalu převzal prestižní cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Nicméně, každá mimořádná osobnost má své prokletí, kterým byl u Vláčila alkohol. Krátce před jeho smrtí s ním začal natáčet poetický dokument student FAMu Tomáš Hejtmánek. V průběhu natáčení ale režisér zemřel, a vypadalo to, že vzácný již natočený materiál příjde vniveč. Nakonec však i díky koprodukci České televize a spolupráci herce Jiřího Kodeta, kteýr představuje neurotického a rozporuplného režiséra, vznikl projekt na hranici fiktivního dokumentu a hraného filmu, pod názvem Sentiment (2003).

12.1.2009 19:01:18 JaSop | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...