zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Život a doba spisovatele Karla Čapka (1890-1938)

Život a doba spisovatele Karla Čapka  (1890-1938)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Putovní výstava Život a doba spisovatele Karla Čapka, která připomíná sedmdesáté výročí spisovatelova úmrtí, se představí do 16. ledna 2009 v pražském Klementinu. Prostřednictvím faksimilií nejrůznějších dobových dokumentů, dopisů, plakátů, stránek z novin a vybraných citátů si její návštěvníci připomenou nejenom mimořádné Čapkovo literární dílo, ale zároveň nahlédnou i do jeho soukromého života. Expozice na dvaceti panelech, kterou připravil Památník Karla Čapka, je doplněna osmi vitrínami s knihami, fotografiemi a ukázkami dobového tisku.

Výstava připomíná prostřednictvím tématicky komponovaných výstavních panelů důležité událostí ze spisovatelova života, jeho nejvýznamnější knihy a divadelní hry, novinářskou činnost, politické postoje ale i koníčky či přátelské a milostné vztahy. Návštěvník si tak může Čapkovu tvorbu a jeho názory spojit s tím, co spisovatel prožíval ve svém soukromí. Ať již šlo o jeho zálibu v zahradničení, sbírání desek, cestování nebo třeba vztahy k ženám – kromě manželky, herečky Olgy Scheinpflugové, tak zde jsou zmíněny i některé přítelkyně.

Na výstavě nechybí samozřejmě ani část věnovaná spolupráci s prezidentem T. G. Masarykem. Za pozornost ale stojí kupříkladu i fakt, že v rámci své tvorby nepokládal Karel Čapek za méně důležité knihy určené dětským čtenářům. „…Mám totiž vážně zato, že není nedůstojno psát pro děti, ale že je velmi nedůstojno psát pro ně špatně,“ poznamenal v roce 1934 v Lidových novinách. V neposlední řadě pak výstava připomíná, že v Karlu Čapkovi měla česká kultura mimořádnou osobnost světového jména – a zdaleka nejen proto, že právě z jeho divadelní hry R.U.R. pochází pojmenování umělé bytosti „robot“. Karel Čapek totiž patřil k nejuznávanějším spisovatelům své doby a mj. i k vážným kandidátům na Nobelovu cenu za literaturu.

29.12.2008 22:12:53 Redakce | rubrika - Výstavy