zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel Alain Robbe-Grillet

Alain Robbe-Grillet

autor: Z webu   

Francouzský spisovatel Alain Robbe-Grillet vstoupil do povědomí jako jeden z tvůrců tzv. nového románu (noveau roman) a také jako scenárista několika filmů jak Loni v Marienbadu (1961) či Muž, který lže (ten vznikl v československé koprodukci). V roce 2002 navštívil pražský Festival spisovatelů a o rok později Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, kde byl oceněn cenou Asociace českých filmových klubů.

Alain Robbe-Grillet se narodil ve francouzském Brestu. Rodiče byli technicky zaměření vědci, a tak i jeho kroky vedly na inženýrská studia. V letech 1943-44 pracoval v Norimberku na dráze. Právě tehdy začal pravidelně navštěvovat divadlo a operu. V roce 1945 získal diplom na Zemědělské fakultě. Později jej práce agronoma zavedla mj. na Martinik, do Francouzské Guineje, Guadeloupe a Maroka. Vůbec první Robbe-Grilletův rukopis z roku 1949 vyšel až v roce 1978 pod názvem Královražda (Un régicide). Časově prvním publikovaným dílem byly Gumy ( (Les Gommes) z roku 1953. Poté se začal naplno věnovat pouze literární práci. Jeho první práce byly vysoce ceněny tehdejšími literárními kritiky. Od roku 1955 pracoval Robbe-Grillet jako literární poradce a lektor v nakladatelství Minuit, kde vydal i svůj druhý román Čumil (Voyeur, 1955). Následovala Žárlivost (La jalousie, 1957) a série další knih, mj. Dům schůzky (La maison de randez-vous, 1965), Projekt revoluce v New Yorku (Projet d´une révolution a New York, 1970), Topologie neviditelného města (Topologie d´une cité fantome, 1976) a Džin (Djinn, 1981). Na počátku 60.let začal pracovat s režisérem Alainem Renaisem, pro kterého napsal scénář k filmu Loni v Marienbadu (1961). Poté napsal scénáře k dalším filmům, které i sám režíroval (Trans-Europ-Express, Muž, který lže, Krásná zajatkyně, Eden a potom). V roce 1963 publikoval knihu Za nový román ((Pour un Nouveau Roman), sbírku již dříve publikovaných teoretických prací týkající se soudobé románové tvorby. V letech 1971-1995 učil na New York University. V posledních dvaceti letech vydal tři výrazně autobiografické knihy Zrcadlo, které se navrací (Le miroir qui revient, 1985), Angelika čili Okouzlení (Angélique ou l´enchantement, 1988), Poslední dny Korintu (Les derniers jours de Corinthe, 1994). V roce 2001 si někdejší tvůrčí principy připomněl románem Repríza z poválečného Berlína. Zemřel v Caenu na následky problémů se srdcem.

Význam Alaina Robbe-Grillet pro literaturu 20. století spočíval především v tom, že už v padesátých letech spolu se Samuelem Beckettem, Nathalií Sarrautovou, Michelem Butorem a Claudem Simonem psal o potřebě proměnit tradiční románovou formu. Odmítl psychologizující pohled autora, chronologickou posloupnost děje, uzavřenost jednotlivých epizod, jednoznačnou vymezenost formy. Nový román v mnohém reaguje na předchozí generaci existencialistů a hledá pro angažovanost jiné vyjádření. Principy nového románu brojily proti jakémukoliv významu, který předmětům není vlastní, proti jakémukoliv vztahu k věcem. Lidé, věci i společnost jako celek lze pouze konstatovat, nikoliv vykládat. Tyto novoty si vysloužily koncem 60. let kritiku intelektuálů. Od 70. lety byl u nás zakázán. Symbolicky se k nám vrátil v roce 2002, kdy vystoupil na pražském knižním veletrhu a rok poté na LFŠ v Uherském Hradišti.

3.3.2008 00:03:00 Jana Soprová | rubrika - Medailony