zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejkrásnější české knihy roku 2006

Lingvistické pohádky

autor: Z webu   

V ambitu Místodržitelského paláce, Moravská galerie v Brně, Moravské nám. 1a, Brno, se koná výstava - Nejkrásnější české knihy roku 2006, která potrvá až do 6. ledna 2008. Výstava nejkrásnějších českých knih se stala v Moravské galerii v Brně již tradicí. Zprostředkuje výsledky soutěže, každoročně pořádané Ministerstvem kultury ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví, a nepochybně výborně zapadá do výstavního programu instituce, která hostí také Bienále grafického designu.
Výtvarná úroveň české knižní kultury byla vždy tradičně vysoká, ale po roce 1989 se neobyčejně zlepšilo i technické a polygrafické zpracování knih. Výtvarná porota soutěže, letos opět pod předsednictvím Marka Pokorného, ředitele Moravské galerie v Brně, měla tedy obtížnou úlohu, ostatně jako každý rok. Do užšího výběru postoupilo 54 knih, z nichž porota dále vybírala. V jednotlivých kategoriích bylo vždy uděleno první až třetí místo. Nejlepší publikace získaly Cenu ministra kultury. V Ambitu Místodržitelského paláce uvidí návštěvníci výstavy nejen knihy oceněné, ale i část knih z užšího výběru.

Nejvíce obsazené bývají tradičně kategorie vědecké a odborné literatury, kde letos zvítězila publikace UB 12 zpracovávající historii stejnojmenné výtvarné skupiny, společné dílo nakladatelství Gallery a Gemma, a krásné literatury, kde Cenu ministra kultury získaly střídmě upravené vzpomínky architekta Masáka z libereckého ateliéru SIAL.
Vynikající knihy přináší každoročně i kategorie knih pro děti a mládež, kde se stále více daří prosazovat moderní ilustraci v podání skvělých soudobých výtvarníků. První místo obsadily nápaditě ilustrované Legendy a pohádky z Bosny a Hercegoviny, ale vedle nich najdeme i kouzelné Lingvistické pohádky Petra Nikla obsahující v textech i obrázcích jeho typickou jemnou poetiku.
K opravdu nejkrásnějším a nejbohatším patří každoročně kategorie knih o výtvarném umění a fotografických a obrazových publikací, kde se rozhoduje snad nejobtížněji. Letos na první příčce najdeme knihu o české dekadenci V barvách chorobných, na níž se podílela i Moravská galerie v Brně, za ní následuje monografie Evy Kmentové Teď, k výstavě pořádané v MG loni. Pro výstavní katalogy platí totéž hodnocení, nabídka je široká, výsledky vynikající. Katalog Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Družstevní práce. Sutnar–Sudek zvítězil elegantní úpravou v dobovém duchu meziválečné typografie, katalogy Jiřího Kovandy a Jana Mančušky ukazují moderní trendy knižních úprav, tak jak to patří k současnému umění.

29.10.2007 20:10:10 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Bílá Voda míří na prkna naší první scény

Jana Pidrmanová (Evarista), Magdaléna Borová (Žofia Burdová)

Činohra národního divadla chystá dramatizaci románu Bílá voda od spisovatelky Kateřiny Tučkové. Premiéra 9. kv celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...