zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vladimír Škoda - Quatrième dimention / Čtvrtý rozměr

Vladimír Škoda - Quatrième dimention / Čtvrtý rozměr

autor: Z webu   

Národní galerie v Praze ve spolupráci s umělcem, Francouzským institutem v Praze a Galerií Jaroslav Krbůšek pořádá výstavu Vladimíra Škody v rámci dlouhodobé výstavní koncepce představování díla autorů, kteří většinu svého tvůrčího období prožili za hranicemi mateřské země. Výstavu autor koncipoval přímo pro 5. patro Veletržního paláce a soustředil ji na práce vzniklé během posledního desetiletí, tedy na díla, která nejsou v českém prostředí dosud známá a jež zároveň podtrhují stále rostoucí autorův význam na mezinárodní umělecké scéně. Druhá část výstavy proběhne v prostorách Francouzského institutu v Praze.
Poslední pražská výstava Vladimíra Škody nazvaná Konstelace se uskutečnila roku 1995 v Rudolfinu, kde autor instaloval železné sféry tak, že připomínaly vesmírná či hvězdná seskupení a odkazovaly na pražskou astronomickou tradici.

V koncepci nynější výstavy autor reaguje na legendu identifikující Prahu jako místo možného vstupu do alternativní reality času a prostoru. Expozici tvoří soubor ocelových objektů, sfér nebo jejich segmentů, jejichž některé lesklé zrcadlící se plochy poskytují možnost vniknout pohledem do vizuálně zkreslené reality, jiné nás přímo uvádí do odhmotnělého a chvějícího se prostoru, kde máme možnost zahledět se do nekonečných a neznámých dimenzí. Konkávní zrcadla využívají efektu pohybu kyvadel před nimi zavěšených a vytvářejí tak iluzi jakési viditelné vzuchové „bubliny“. Konkávní zrcadla vibrující pak odrážejí své okolí přeměněné do roztékající se neurčitelné vize. V dílech jako Quatrième dimension a Distorsion-vision lze vidět zobrazené formy, které reálně neexistují. Využitím optických efektů Vladimír Škoda konstruuje relace jak mezi jednotlivými objekty, tak mezi nimi a prostředím, v němž se nacházejí. Tímto způsobem dokáže překročit prostorové omezení sochy a zařadit svá díla do kontextu kosmického univerza.

Sochař Vladimír Škoda (1942) v roce 1968 emigroval do Paříže, kde žije dodnes, a ve Francii také dokončil výtvarná studia. Patří k výtvarníkům, kteří se věnují převážně jednomu zvolenému materiálu, v jeho případě realizacím v kovu, používá ovšem i neobvyklé materiály, např. golfové míčky apod. Nejtypičtějšími ukázkami jeho tvorby jsou koule vykované do různých velikostí, často sestavené do „vesmírných“ instalací. Pro Škodu je typické také používání kyvadel. Výstava ve Veletržním paláci se soustředí na práce vzniklé za posledních deset let.

Výstava v Národní galerii v Praze bude otevřena od 29. června do 30. září 2007 v 5. patře Veletržního paláce denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Výstava ve Francouzském institutu v Praze bude otevřena od 29. června do 28. září 2007 denně kromě neděle od 10 do 20 hodin a v sobotu od 10 do 15 hodin.

20.8.2007 22:08:29 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...