zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 5. týden

Jasná hvězda

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Fišer alias Bondy (2/2)
Bouřlivák, filozof, básník, od jehož narození minulý týden uplynulo 95 let, a jeho cesta napříč uměleckými a filozofickými směry i následná proměna v prozaika ve dvoudílném dokumentu. Proč procházel dvěma vlnami undergroundu s Jirousem a Topolem, neustálou opozicí a revoltou i kuriózní emigrací na Slovensko? (2000). Režie J. Niubó. Narodil se před 95 lety, 20. ledna 1930 v Praze v rodině generála. Těsně před maturitou opustil gymnázium. Co k tomu vedlo sedmnáctiletého mladíka z rodiny, která měla dokonce vlastní lóži v Národním divadle? Proč se začal toulat a psát básně? Podobných otázek přináší život Zbyňka neboli Egona spoustu. Byl básník, překladatel, dramatik, prozaik, ale také a především filozof. Psychologii a filozofii vystudoval dálkově, za normalizace byl jakýmsi teoretikem undergroundu a po roce 1989 „emigroval" do Bratislavy. Zemřel v roce 2007 na následky popálenin. Pyžamo na něm začalo hořet od vlastní cigarety.
Vysílání: 29.1., 22.05 hod., ČT art

Jasná hvězda
První láska hoří nejjasněji. Křehké milostné drama o vztahu básníka Johna Keatse s Fanny Brawneovou. Britsko-australský film (2009). Hrají: A. Cornishová, B. Whishaw, P. Schneider, K. Foxová, T. Brodie-Sangster, E. Martinová, C. Blakleyová a další. Scénář a režie Jane Campionová. Mladý básník John Keats se seznámí se svou sousedkou, Fanny Brawneovou, a ačkoliv jsou oba rozdílné povahy, vášnivě se do sebe zamilují. Hluboký cit, který ovlivní nejen jejich životy, ale i Keatsovu tvorbu, však bude krutě zasažen básníkovou smrtelnou chorobou. Novozélandská režisérka a scenáristka Jane Campionová zahájila svou filmařskou kariéru krátkým snímkem Cvičení disciplíny – Kůra (1982), za nějž získala Zlatou palmu v kategorii krátkých filmů na filmovém festivalu v Cannes. Celovečerním debutem se stalo její drama Sweetie (1989), které rovněž zabodovalo na řadě festivalů. Podobně úspěšný byl i biografický film o spisovatelce Janet Frameové Anděl u mého stolu (1990). Obrovský úspěch a celosvětovou proslulost přineslo Campionové romantické drama Piano (1993), oceněné třemi Oscary a celou řadou dalších cen. Román Henryho Jamese zpracovala ve snímku Portrét dámy (1996), následovaly snímky ze současnosti Jako dým (1999) a Piková trojka (2003). Společně s dalšími známými režiséry se zúčastnila natáčení povídkového filmu 8 (2008) na podporu OSN. Poté se opět vrátila k biografickému žánru a zpracovala životní osud básníka Johna Keatse ve snímku Jasná hvězda (2009), který byl nominován na Oscara a získal celou řadu festivalových ocenění.
Vysílání: 30.1., 20.15 hod., ČT art

Největší Čech je Magor
Ivan Jirous pojmenoval a sám důsledně dodržoval program českého undergroundu, za což platil ponižováním, šikanováním a těžkými žaláři. Dokumentární cyklus o lidech, kteří měli odvahu být svobodní i v době nesvobody (2014). Režie B. Rychlík. Ivan Martin Magor Jirous byl klíčovou postavou české kultury. Jeho Zprávu o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která vyšla i v exilu, lze považovat i za programové prohlášení nepolitického volného uskupení československého undergroundu. Unikátní dokument představuje jeho kořeny, první svérázné kulturní aktivity na gymnáziu v Humpolci, neznámou sportovní éru (byl hráčem národní házené), studium kunsthistorie, práci redaktora Výtvarné práce, kritika i činnost v Křižovnické škole čistého humoru bez vtipu (Jirous byl ministrem vnitra s přezdívkou „Berious"). Ale nabízí i pohled do jeho niterného soukromí. Mimo jiné ho také ukazuje jako znalce lidových písní i pokleslých šlágrů, nekompromisního manažera The Plastic People of the Universe, mukla, osobnost tmelící a organizující, stejně jako osobnost celý život živořící, a to také po roce 1989. Dokument ukazuje Magorův život bezdomovce a současně člověka respektovaného.
Vysílání: 31.1., 22.30 hod., ČT art

20.1.2025 09:01:16 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 27. týden

Strejda Čtvrtek

Tchajwanská čítanka: Li Ang
Portrét přední tchajwanské feministické spisovatelky. Režie H. Honcoop. Cyklus ...celý článek


Filmové tipy 27. týden

Iveta

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální ...celý článek


Dokument Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.

Osudové ženy Karla III.
Nebyla to jen Diana a Camilla aneb současný král Spojeného království si partnerku ...celý článek


Výtvarné tipy 27. týden

Arcimboldo: portrét odvážlivce

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek


Harrison Ford a Helen Mirrenová ve westernovém seriálu

Helen Mirrenová a Harrison Ford (1923)

1923 (1/8)
Braňte se, nebo zemřete. Příběh o původu ranče Yellowstone pokračuje. Osud rodiny Duttonových v ...celý článek


Příběhy hvězd - Banderas a Almodóvar

Pedro Almodóvar a Antonio Banderas

Antonio Banderas a Pedro Almodóvar - dokonalá dvojka
Mistr a jeho múza aneb dvojportrét umělců, kteří se na ...celý článek


Berlín Alexanderplatz filmová adaptace románu

Berlín Alexanderplatz

Berlín Alexanderplatz
Touha být dobrým člověkem umí být provázena zlými skutky. Nejnovější filmová adaptace ...celý článek


Dokument o Večerníčku

Večerníček - Dobrý večer v každém čase

Dobrý večer v každém čase
Dokument připomínající zapomenuté dějiny a přetrvávající význam Večerníčku, který ...celý článek



Časopis 27 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Studio DVA

Milan Lasica a Daniela Kolářová (Půldruhé hodiny zpoždění)

Půldruhé hodiny zpoždění
Daniela Kolářová a Milan Lasica ve vtipné komedii o tom, jak se manželé pokusí běh celý článek

další články...

HUDBA

Tom Odell se vrací do hlavního města

Tom Odell

Jeden klavír, jeden hlas a tisíce emocí. Britský zpěvák a klavírista Tom Odell se po poslední beznadějně vypro celý článek

další články...