zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Street art festival WALLZ oživí plzeňské budovy a ulice

Pilsen Street art festival WALLZ

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Fasády domů, podchodů, garáží, ale i povrch celých ulic... Často nevzhledná a zanedbaná místa v Plzni se stávají během již pátého ročníku street art festivalu WALLZ „obrovským plátnem” pro tvorbu předních osobností zahraniční i domácí výtvarné scény. Do západočeské metropole tak letos přijíždí například americká výtvarnice Emily Jo Eldridge, Francouz Blackdoors, který představí svoji netradiční techniku skládání obrazu z různobarevných dlaždic, Estonec Gutface, slovenský umělec Notes a bulharský výtvarník Aleksi Ivanov. Z českých streetartistů zanechají ve městě svůj otisk Zeb One a Masker. Zúčastněné umělce je nyní možné do tohoto pátku, kdy festival končí, sledovat přímo při tvorbě na vytipovaných místech. Mezi nimi jsou například fasáda bytového domu v Tylově ul., doudlevecký viadukt, schodiště v Aleji Svobody, stěna viaduktu U Prazdroje nebo povrch basketbalového hřiště v Manětínské ul. Součástí programu je také veřejný graffiti jam, dvě doprovodné výstavy i festivalová final party v DEPO2015. Cílem festivalu, který pořádá právě plzeňská kulturní a kreativní zóna DEPO2015, je kultivovat veřejný prostor a zpříjemnit tak život obyvatelům daných lokalit. Za čtyři předchozí roky se podařilo realizovat přes čtyřicet velkoplošných maleb. Mapu lokalit a další informace najdete na www.wallzfestival.cz.

Festival WALLZ si klade za cíl obohacovat veřejný prostor a zároveň přibližovat tvorbu nejlepších současných umělců široké veřejnosti. „Město Plzeň klade důraz na kvalitní umění ve veřejném prostoru. Proto také, letos již popáté, dává prostor zahraničním i tuzemským streetartovým umělcům přetvořit různorodá místa v centru i na okraji města a oživit tak záplavou barev naše město, které se díky tomuto projektu stává open air galerií dostupnou všem obyvatelům i návštěvníkům města Plzně,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
O tom, že se záměr oživit nevzhledné městské plochy výtvarným uměním daří, svědčí popularita festivalu mezi Plzeňany. Každoročně se zvyšuje zájem majitelů domů a společenstev vlastníků o zařazení jejich nemovitosti mezi ty vybrané pro tvorbu. V letošní veřejné výzvě byla vybrána fasáda domu na křižovatce ulic Černická a U Radbuzy. Svým geometricky abstraktním stylem ji pojedná zástupce české street artové scény Zeb One. Další plochy pro WALLZ vytipovává realizátor festivalu DEPO2015 ve spolupráci s městem, městskými obvody a dalšími veřejnými institucemi. „Umělecká díla ve veřejném prostoru chápu jako protipól vizuálního smogu, který se nyní snažíme omezit. Umělci přistupují k pečlivě vybraným lokalitám s jasným záměrem je vizuálně pozdvihnout a obohatit každodenní život obyvatel našeho města," vyzdvihuje význam festivalu pro veřejný prostor Plzně první náměstek primátora a náměstek pro oblast technickou Pavel Bosák.

Druhým českým výtvarníkem na festivalu bude Jakub Matuška aka Masker. Jeho do komiksové estetiky stylizované malby jsou veřejnosti známé například z etiket lahví pivovaru Matuška. V Plzni svou tvorbou rozehraje stěnu viaduktu v ulici Edvarda Beneše.
Dva české kolegy doplní pět street artových hvězd ze zahraničí. „Jako každým rokem jsme se zaměřili na výběr jednoho umělce ze seznamu Evropských hlavních měst kultury, přičemž letos se podařilo domluvit estonského umělce, který žije a tvoří v aktuálním EHMK – Tartu 2024. Mám také radost, že ho doplní tvůrci ze zemí, které jsme ještě na festivalu neměli, a to z Francie, Bulharska a Slovenska. Celkově je výběr umělců velmi pestrý, úplnou novinkou bude tvorba mozaiky, která doplňuje naši každoroční snahu vybočit od velkoplošných maleb i jiným uměleckým projevům,“ popisuje výběr zahraničních výtvarníků kurátorka festivalu Kristýna Jirátová.

Největší plochu letošního ročníku pomaluje pestře barevnými motivy světově uznávaná americká výtvarnice Emily Jo Eldridge. Její díla se objevují v kampaních na The New York Times, Spotify nebo Visa. Další velkoplošná malba vznikne v centru města na boční fasádě domu v Tylově ulici na křížení s Americkou třídou. Slovenský umělec Ivan Knut aka Notes na ní vytvoří realisticky vyvedený mural odkazující na téma sociálního vyloučení spojeného s bydlením a chudobou. Výraznou proměnou projde objekt bývalého skvrňanského trafa ve Vojanově ulici. Smutné zdi nefunkčního objektu pomaluje estonský umělec Gutface postavami mytických bytostí, ztělesňujících ducha a dřinu neviditelných městských správců: silničářů, elektrikářů, instalatérů, popelářů či zahradníků.

Kromě nástěnných muralů festival představí dvě méně tradiční street artové techniky. První je malba speciálními syntetickými barvami na asfalt. Touto technikou pojedná bulharský výtvarník a ilustrátor Aleksi Ivanov, který se ve své tvorbě zaměřuje především na ilustrace podněcující dětskou představivost, basketbalové hřiště v Manětínské ulici. Druhým netradičním přístupem je lepení keramických obkladů na stěny. Touto technikou evokující letité umění mozaiky se proslavil francouzský umělec Blackdoors. V Plzni zanechá své dílo na boční stěně schodiště U Družby na Karlovarské ulici.

„Jsme moc rádi, že se díky festivalu WALLZ daří Plzeň dostávat na kulturní mapu Evropy a vytvářet nová partnerství mezi umělci a významnými evropskými institucemi. Příkladem může být dlouhodobá spolupráce s Českými centry nebo síťování s Evropskými hlavními městy kultury. Díky tomu se mohou zahraniční umělci představit v Plzni, a naopak čeští v zahraničí. Do západočeské metropole se tak daří dostat významná jména světové graffiti scény, jejichž tvorba se stává zajímavým lákadlem pro kulturní turistiku,“ zdůrazňuje důležitost zahraničního přesahu festivalu programový ředitel pořádající instituce DEPO2015 Jan Štěpán.

Jako každý rok se do výtvarného snažení může zapojit i široká veřejnost. Spolu se zúčastněnými umělci může kdokoli popustit uzdu kreativitě v rámci graffiti jamu, který proběhne ve čtvrtek 20. června od 17 h na protihlukové zdi mezi ulicemi Radobyčická a Přeštická. Festivalová final párty se pak odehraje v pátek 21. června od 18 h v pořádající instituci DEPO2015. Během závěrečného večera bude slavnostně otevřena doprovodná výstava ateliérových prací umělců festivalu WALLZ no.5 a také výstava s názvem Krajina město plzeňských street artových tvůrců Tomáše Staňka a Josef Sedláka aka OBRASE AKROBADA. Obě výstavy budou v galerijních prostorech DEPO2015 k vidění až do 15. srpna.

17.6.2024 15:06:04 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Stipendium 2024 na MFF KV obdržel William Sehested Høeg

William Sehested Høeg  (nalevo)

European Film Promotion ("EFP") a společnost Allwyn, přední mezinárodní provozovatel loterií, dnes na Mezináro ...celý článek


Jeden svět online přináší deset filmů

Venezuela: Země ztracených dětí

Festival Jeden svět uvádí deset filmů z letošního ročníku na své VOD platformě Jeden Svět online, která prošla ...celý článekČasopis 28 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 29. týden

Vladimír Dlouhý

Ten, který skákal přes kaluže
Jeden z největších talentů své herecké generace Vladimír Dlouhý a jeho zběsil celý článek

další články...

HUDBA

Benátská! s Impulsem slaví 30 let

Suzi Quatro

Scooter, Suzi Quatro & Slade Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S. Poslední červenco celý článek

další články...