zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 9. týden

Mirek Vladyka (Pod Českým středohořím)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zámky na Loiře očima Jana Šmída
V Chenonceau vládly ženy. Ať žije zámek, kterému vládnou ženy. Přibližně tak by mohla znít reklama na Chateau Chenonceau, přezdívaný též zámek žen na mostě. Královny, které tu bydlely, převtělily do zámku svůj půvab, vkus ale i zajímavé nápady. Platí to zejména o Dianě z Poitiers, která vytvořila nádhernou zahradu v okolí zámku, který se elegantně tyčí nad řekou Cher... Chateau Chenanceau je nepochybně nejromantičtější ze všech zámků na Loiře, v každém případě je vůbec nejnavštěvovanější, možná proto, že v něm vždy hlavní roli hrály právě ženy...
Vysílání: 02.3., 12.45 hod., ČT2

Krásné živé památky - Pod Českým středohořím
Jak se obnovuje veliký kostel, který byl odsouzen k zániku, nebo jak se žije v unikátním podstávkovém domě? Mirek Vladyka objevuje příběhy zachráněných památek, tentokrát v Ústeckém kraji. Režie P. Všelichová. V tomto dílu se s Miroslavem Vladykou podíváme na kalvárii na Ostré u Úštěku a vypravíme se do nedalekých Konojed, kde místní spolek opravil veliký kostel. Další zastávkou krajem Českého středohoří a vlastně tak trochu i Polabím bude Terezín. Tohle místo většina Čechů zná jako jeden ze symbolů hrůzných časů druhé světové války, kdy zdejší Malou pevností prošlo více než třicet tisíc vězňů. Ale památník Terezín není jediným lákadlem tohoto města. Funguje tady totiž pozoruhodný projekt pojmenovaný Terezín – město změny, který chce tohle město představit jako nikdy nepokořenou pevnost postavenou císařem Josefem II. k obraně vlasti a ke cti jeho matky Marie Terezie. A taky jako město se zapomenutými krásami a neobjevenou historií. Pevnost založená k obraně českých hranic od severu tvoří současně bránu do Českého středohoří od jihu. K vidění je tady toho opravdu hodně. Podíváme se ale i na jiná místa. Třeba V Brlohu u Loun zkusíme, jak se startuje motor, který pohání mlýn. A v Merbolticích zjistíme, jak se žije a hospodaří v krásném a hlavně velkém podstávkovém domě.
Vysílání: 02.3., 13.20 hod., ČT2
Opakování: 03.3., ČT2., 04.3., ČT2., 06.3., ČT2

Neviditelná starověká města: Istanbul
Na strategické půdě tohoto města, o něž se přetahovaly nejmocnější světové říše, se již po tisíciletí setkává Západ s Východem. Závěrečná epizoda z britského dokumentárního cyklu. Istanbul. Spojnice mezi dvěma kontinenty, rozdělená mohutnou vodní cestou, jíž vlastně vděčí za svou existenci. Právě tady se sbíhají turistické a obchodní cesty ze všech koutů světa. Strategická poloha tohoto místa představovala pro vládce starověkých mocností neodolatelné lákadlo. Před dvěma a půl tisíci lety zde vznikla řecká osada Byzantion, na jejíchž základech Římané později vybudovali Konstantinopol neboli Cařihrad. A ten se pak v roce 1453 přeměnil v islámskou metropoli, již dnes známe pod názvem Istanbul. S historikem Michaelem Scottem prozkoumáme skrytá zákoutí města a díky virtuální realitě se seznámíme s dosud nevídanými detaily zdejších staveb.
Vysílání: 05.3., 07.35 hod., ČT2
Opakování: 06.3., ČT2., 09.3., ČT2

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i jazyka. Francouzský dokumentární cyklus (Premiéra). Starověký Egypt dal světu jedny z nejpozoruhodnějších památek celého lidstva. Jeho dlouhá historie fascinuje a stále přitahuje odborníky i laiky. Navíc když v na počátku 19. století Jean-François Champollion rozluštil tajemství hieroglyfů, písma starých Egypťanů, svět díky novým informacím pochopil, za co vděčí starým Egypťanům. Architektura, nekropole, stavba lodí a koptský jazyk egyptských křesťanů mají své kořeny v tisícileté historii země. Současný Egypt je skutečným následníkem starověkého Egypta.
Vysílání: 05.3., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 07.3., ČT2., 10.3., ČT2

Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci (5/12) - Andre Derain
Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. Francouzský dokumentární cyklus. Kolem roku 1905 se zrodil fauvismus, který výrazně ovlivnil výtvarné umění dvacátého století, zvláště osvobozením barvy. Průkopníkem hnutí byl Henri Matisse a patřili k němu i malíři jako André Derain a Georges Braque. André Derain byl samouk, který v osmnácti letech, ještě jako student inženýrství, začal navštěvovat malířské kurzy, kde poznal Matisse. V roce 1905 se k němu připojil v Collioure na jihu Francie. Společně zde vytvořili pevné obrysy fauvismu, nového stylu, jímž se oba proslavili a který se vyznačuje živými barvami, zjednodušenou kresbou a jasnou kompozicí. Po fauvistickém období, naplněném zářivými barvami, jeho paleta ovšem ztemněla.
Vysílání: 01.3., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 03.3., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem ukončíme putování historickou Prahou v monumentálním interiéru Chrámu sv. Víta (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Matyáše z Arrasu, francouzského architekta s působištěm na papežském dvoře, pozval císař Karel IV. do Prahy, aby vybudoval nový reprezentativní chrám pro pražské arcibiskupství. Katedrála sv. Víta se oficiálně začala stavět v roce 1341. Po Matyášově smrti převzal stavbu Petr Parléř, který původní stavební plány výrazně obměnil. Je pozoruhodné, že mu v té době bylo třiadvacet let. Dodnes nevíme, jak jsou některé kamenné dekorativní prvky, které jakoby visí ve vzduchu, vůbec ukotveny. Přínosem jeho huti je vytvoření zcela nového systému síťové klenby, která zdokonalila dosavadní klenbu křížovou. Nejposvátnějším a zároveň nejpůsobivějším místem chrámu je Svatováclavská kaple, rovněž dílo Petra Parléře, v němž dodnes můžeme obdivovat fresky s původními středověkými barvami.
Vysílání: 01.3., 01.40 hod., ČT art
Opakování: 05.3., ČT art

Helene
Toužila malovat i žít podle vlastních pravidel. Laura Birnová jako ikona finského malířství 20. století Helene Schjerfbecková. Mezinárodně úspěšné životopisné drama (2020). Dále hrají: J. Holopainen, K. Kosonenová, E. Aho, J. Lahti a další. Režie Antti J. Jokinen (Premiéra). Finsko, 1915. Malířka Helene Schjerfbecková žije na venkově se svou stárnoucí matkou a snaží se vyjít z nevelkých příjmů. Vše změní návštěva renomovaného obchodníka s uměním v doprovodu mladého nadšence do malířství Einara Reutera. Oba jsou z Heleniných vizionářských obrazů uchváceni a brzy je jimi uchváceno i helsinské publikum během souborné výstavy, kterou společně uspořádají. Helene prchavosti slávy nepodléhá, je ale více než ochotna podlehnout vřelé pozornosti mladého Einara...
Hvězdně obsazený finský snímek vychází ze skutečných osudů severské průkopnice modernismu v letech 1915–1923. Helene Schjerfbecková se proslavila napříč Evropou svými autoportréty a realistickými vyobrazeními severské krajiny, které byly inspirovány francouzským realismem a často využívaly tvorbu v plein airu. „Začala jsem malovat vlastní portrét, protože model je stále k dispozici“.
Její filmový portrét v režii Anttiho Jokinena měl světovou premiéru na MFF v Šanghaji v roce 2020 a v domácích finských kinech se setkal s fenomenálním úspěchem – vidělo ho téměř čtvrt milionu diváků, což představovalo druhou největší návštěvnost roku. Snímku svými virtuózními výkony dominuje trojice severských hvězd – Laura Birnová v titulní roli, Johannes Holopainen jako Einar a Krista Kosonenová jako Helenina přítelkyně Helena „Wester“ Westermarcková.
Vysílání: 02.3., 20.15 hod., ČT art

13.2.2023 17:02:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...