zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 21. týden

Papež – nejmocnější člověk na planetě

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Papež – nejmocnější člověk na planetě (4/6) - Revoluce – rozdělená církev
Jeden z nejmocnějších mužů světa zastává pozici existující už téměř dva tisíce let. Lidé od papeže očekávají vyjádření snad ke každé otázce. On přesahuje církev. Americký cyklus. Dnes uvidíme, jak příkazy papeže Lva X. a krále Jindřicha VIII. oddělily od katolické církve protestanty a jak korupce renesančních papežů dohnala tři muže k rozdmýchání revoluce, která dodnes ovlivňuje vztahy křesťanských církví. V roce 2016 papež František zahajuje oslavy pětistého výročí reformace – duchovní revoluce, která rozštěpila dosud jednotnou katolickou církev. Reformace byla zlomovým bodem ve vývoji křesťanství. Reformace mohla pro křesťanství znamenat tragédii. Místo toho z ní vzešlo individuálnější a osobnější prožívání víry. Počátky reformace byly v podstatě reakcí na rozmařilost Říma. V šestnáctém století jsou mnozí katolíci pohoršeni všudypřítomným materialismem a zkažeností uvnitř církve. V důsledku toho začínají vznikat nové křesťanské denominace, které přerušují pouto s Vatikánem.
Vysílání: 29.5., 07.35 hod., ČT2
Opakování: 02.6., ČT2

Sváteční slovo spirituála Teologického konviktu Petra Vrbackého
Pomníky bez hrdinů, hrdinové bez pomníků (Premiéra). Existují pomníky a monumenty dávno zapomenutých hrdinů. Ale není jen hrdinství válek a bojů – jsou i hrdinové každodennosti. Těm se pomníky nebudují, avšak jejich přínos životu není vůbec samozřejmý. V čem je vlastně podstata hrdinství? V jednom statečném činu – anebo ve věrnosti a vytrvalé službě člověku?
Vysílání: 29.5., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 29.5., ČT3., 29.5., ČT1., 31.5., ČT1., 02.6., ČT3., 03.6., ČT1

Cesty víry: Zatím knokaut nejsem
Cesty Rostislava Osičky vedou z rodných Valtic do Prahy, od boxerského ringu k uměleckému ateliéru, z vinárny do kostela a od psacího stolu do přírody. Režie S. Lazarová (Premiéra). Rostislav Osička, kamarády a četnými přáteli nazývaný prostě Rosťa, je široké veřejností znám jako legenda českého boxu. Je oblíbený nejen pro svůj vrcholový profesionalismus, ale i pro svéráznou duši, která není schopna pokrytectví – jak ve sportu, tak v civilním životě. Nebyl to nikdy žádný svatoušek, raději plaval proti proudu. Aby se opět postavil, když nešťastnou náhodou upadl, k tomu mu pomohla víra v Boha a pokora. Jak sám tvrdí, dnes je i proto Bohu blíž.
Vysílání: 29.5., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 30.5., ČT2., 31.5., ČT2., 04.6., ČT2

16.5.2022 10:05:16 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 26. týden

Příběhy obrácení

Příběhy obrácení (1/6)
Na počátku spojovalo protagonisty dokumentu jediné, uvěřili v Boha. Jak to změnilo j ...celý článek


Cesty víry: Církev na poli a v lese

Cesty víry

Cesty víry: Církev na poli a v lese
Církve jako vlastníci půdy postupně přechází na šetrnější způsoby hospo ...celý článek


Silný příběh faráře Josefa Toufara

Jako bychom dnes zemřít měli

Jako bychom dnes zemřít měli
Silný příběh konfliktu státu a církve v podobě dramatického osudu umučeného čí ...celý článekČasopis 25 - sekce