zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokumentární film Radim Hladík: Má hra

Radim Hladík: Má hra

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Koncem minulého roku by se dožil 75 let legendární kytarista a skladatel, vůdčí osobnost kapely Blue Effect, Radim Hladík. Tuto mimořádnou postavu česko-slovenské hudební scény připomene celovečerní dokumentární film s názvem Radim Hladík: Má hra, který právě připravují režisér Vojtěch Filčev s producentem Petrem Kozou. Třetím rovnocenným spolutvůrcem je Radim Hladík jr., renomovaný filmový zvukař, mimo jiné nositel Českého lva za film Šarlatán. Vedle svých rozsáhlých profesních zkušeností producentské a režijní spolupráce vnese do filmu také neocenitelné intimní zkušenosti pohledem rodiny. Svému otci byl nablízku i profesně, což někdy nebylo zcela jednoduché. Na filmu spolupracuje také Boris Machytka, který je v pozici dramaturga a střihače. S otevřeným srdcem nad projektem bdí také Zlata Hladíková, manželka, která se neúnavně stará o odkaz svého slavného muže. Vývoj filmu podpořil Státní fond kinematografie a partnerem je PopMuseum.

Portrét Radima Hladíka není jen vypovědí o lásce ke kytaře, hudbě a zvuku, ale je příběhem výjimečného člověka, který́ na šesti strunách dokázal vyprávět nadčasové příběhy a získává tak nové fanoušky dodnes. Podtitul filmu „Má hra“ odkazuje na slavné jazzrockové album Nová Syntéza z roku 1971, které kapela Blue Effect nahrála s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Vyprávění nás ale zavede i do let šedesátých, na hudební scénu, kde zazářila skupina The Matadors. Právě v době, kdy se sluneční paprsky uzavíraly do hrobu normalizační temnoty. A tvůrci tak pokládají otázku alternativní minulosti. Jak by uspěl československý bigbít tenkrát na západě? Turné, které měl Blue Effect plánované jako předkapela slavných Jethro Tull, režim zatrhl. Ian Anderson, zpěvák a duše britské rockové legendy k osobnosti Radima Hladíka dodává: „Připomíná mi Carlose Santanu s dětskou tváří, má ten stejný cit a preciznost ve hře na kytaru“.
Kapelou Blue Effect prošla celá řada hudebníků, od Vladimíra Mišíka (ETc..), Leška Semelky (S.L.S.), Oldřicha Veselého (Synkopy 61), přes Luboše Pospíšila (5P), Davida Kollera (Lucie) až po poslední sestavu s Honzou Křížkem, Václavem Zimou a Vojtěchem Říhou. Poslední zmínění tvořili od roku 2003 obnovenou sestavu kapely. Film tak pomyslně po dvaceti letech načne další kapitolu příbehu Radima Hladíka a Blue Effect.
Premiéra filmu je plánovaná na rok 2023.

17.1.2022 17:01:47 Redakce | rubrika - Filmová scéna