zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 4. týden

Martina Viktorie Kopecká

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Uchem jehly
Setkání farářky Martiny Viktorie Kopecké s religionistou Pavlem Hoškem (2021). Režie R. Vodrážka. Pavel Hošek je teologem, spisovatelem, vysokoškolským pedagogem a kazatelem Církve bratrské. Je viceprezidentem České křesťanské akademie a autorem několika knih, ve kterých se zabývá především dílem J. R. Tolkiena, C. S. Lewise, ale i Jaroslava Foglara. Baví ho promýšlet nad mezináboženským dialogem a současnou revitalizaci spirituality v našich kulturních a společenských souřadnicích. Vidí ve společnosti zájem o duchovní rozměr, který se ale neprojevuje vzrůstajícím počtem věřících na bohoslužbách.
Vysílání: 30.1., 12.00 hod., ČT2
Opakování: 03.2., ČT2., 05.2., ČT2

Křesťanský magazín
Antijudaismus a antisemitismus v Česku. Kde jsou jejich kořeny a jak se nejčastěji projevují? A proč nenávist a konspirační teorie nezřídka využívají náboženský narativ? Režie J. Vávra (Premiéra). Během pandemie onemocnění Covid-19 se v Evropě opět výrazně rozšířil antisemitismus a různé konspirační teorie. Platí to do určité míry i pro Českou republiku. Ačkoli si to neradi přiznáváme, antisemitismus představuje temnou, avšak nedílnou součást našich dějin. Tento díl Křesťanského magazínu se proto snaží mapovat jak zjevné, tak i méně viditelné projevy antijudaismu a antisemitismu. Cílem je ukázat, z jakých zdrojů tato potřeba nalézt viníka jakýchkoli společenských problémů pramení. Začínáme od středověku a postupujeme dále českými dějinami, ovšem těžiště pořadu je v současnosti, kdy se zejména na internetu a sociálních sítích velmi snadno šíří různé nenávistné konspirační teorie.
Vysílání: 30.1., 12.30 hod., ČT2
Opakování: 01.2., ČT2., 03.2., ČT2

Cesty víry: Daniel
Daniel Ženatý je pravděpodobně nejvýraznější osobností nekatolických církví uplynulé dekády. Dokumentaristé ho sledovali v přelomovém období, kdy z exponovaných funkcí synodního seniora Českobratrské církve evangelické a předsedy Ekumenické rady církví odcházel do ústraní. Režie A. Lederer (Premiéra). Daniel Ženatý se narodil ve farářské rodině a stejnou životní cestou se vydal i on. Po absolvování teologické fakulty a ordinaci působil v několika sborech: Valašské Meziříčí, Nové Město na Moravě, Pardubice. Za vedení církve Pavlem Smetanou a později Joelem Rumlem působil ve funkci prvního náměstka synodního seniora. Od roku 2015 pak tuto největší nekatolickou církev u nás vedl. V Pardubicích působil také jako vězeňský kaplan. Pro Český rozhlas řadu let připravoval nedělní zamyšlení, která byla rovněž vydána v knižní podobě.
Vysílání: 30.1., 13.00 hod., ČT2
Opakování: 31.1., ČT2., 01.2., ČT2., 05.2., ČT2

17.1.2022 10:01:43 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Macbeth (LSS 2022)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 22. týden

Papežové válečné doby

Papež – nejmocnější člověk na planetě (5/6) - Papežové válečné doby
Jeden z nejmocnějších mužů světa ...celý článek


Víra tipy 21. týden

Papež – nejmocnější člověk na planetě

Papež – nejmocnější člověk na planetě (4/6) - Revoluce – rozdělená církev
Jeden z nejmocnějších ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Praha žije hudbou 2022

Aneta Langerová

Přes dvě desítky míst v centru Prahy i v dalších městských částech rozezní 3. a 4. června 2022 hudba nejrůzněj celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Liselotte Rokyta vydává album Syrinx

Přebal alba

Liselotte Rokyta spolu s klavíristkou Eliškou Novotnou nahrály na své nové album především skladby francouzský celý článek

další články...