zvláštní poděkování
Volný.cz

Galerie Uffo vystavuje sochařská díla

PRSO NEBO BOJ?!

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie UFFO v Trutnově představuje návštěvníkům tvorbu Markéty Korečkové a Jána Macka. Výstava nese název PRSO NEBO BOJ?!. K vidění sochařská díla, která jsou inspirována rodinným soužitím, rodičovstvím a mateřstvím. Autoři tvoří manželský a umělecký pár a ve své tvorbě konfrontují tradiční a současné hodnoty našeho světa.
Markéta Korečková (narozená 1975 v Chrudimi) a Ján Macko (narozen 1969 ve Velkém Krtíši) jsou absolventy Akademie výtvarných umění v Praze. Oba studovali v sochařském ateliéru profesora Karla Nepraše, ve svém díle a odkazu nezapřou „Neprašovskou školu“. Suverénně se pohybují na širokém materiálovém poli, technologické schopnosti jim dávají svobodu výrazu. Často si ve svých sochách a instalacích ulevují humorem. Nacházejí strategie v černém humoru, který sídlí hned vedle smrtelné vážnosti. Hodnotou, kterou vyznávají, je plná osobní zodpovědnost.

„Markéta Korečková a Ján Macko jsou sochaři a zároveň partneři. Tato výjimečná situace jim umožňuje odhalovat a společně sdílet základní jádro této problematiky, protože tvoří rodinu,“ představuje umělce kurátorka Galerie UFFO Paulina Skavova. Jejich dcera je jim velkou inspirací. V sochách a reliéfech zachycují situace malého dítěte, které se ocitá v aréně života a musí se rozhodovat rychle. Arenou je myšlen prostor mezi matkou a otcem. Prso je fyzickou potřebou matky, boj je osobnostní potřebou vymezit se vůči otci. Život začíná pro všechny stejně.
Oba autoři sestupují až ke kořenům umění, k jeho konstitučnímu základu a kladou iritující otázky po významu a smyslu umění. Operují v náročném sdruženém prostoru rodičovství a sochařství. Ocitají se v první linii citlivosti, kterou zachovávají a brání, protože nesmí být ničím a nikým prolomena. Tvůrčí negace tu vyrůstá z vitální potřeby nápravy, z vůle nevzdat se prodloužené ruce trhu ani nepodlehnout jiným nepravdám a nespravedlnostem, které se důmyslně maskují za formami falešné reprezentace. Oba vědí, že právě tyto kulisy je nutné vždy znovu rozbíjet, protože především v tom spočívá smysl umění, sochařství i člověka jako morální bytosti vůbec.
Výstava bude otevřena do 4. srpna 2020.

6.7.2020 19:07:02 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Napoleon (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Olympijské Tokio už je v Národním muzeu

Olympijské Tokio

O zajímavých historických a společenských souvislostech, ale především o československých a českých sportovcíc ...celý článekČasopis 24 - sekce

DIVADLO

Jan Vodňanský - 80 let

Jan Vodňanský a Petr Skoumal

S úsměvem idiota
Slavné představení autorské dvojice Jan Vodňanský – Petr Skoumal, které se hrálo v Č celý článek

další články...

HUDBA

Cas$hanova Bulhar vydává Romea

Přebal alba

Nejvýraznější člen převážně pražské party DVOJLITRBOYZZ, která se prezentuje nekompromisním rapem a texty plný celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Operní a operetní tipy

Země úsměvů a snů - Hodný strýček Imre
Miloš Kopecký a Josef Kobr provázejí Kálmánovými operetami Podzimní celý článek

další články...