zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 19. týden

Dívka a kouzelník

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Dívka a kouzelník
Ivan Trojan a Veronika Kubařová v hlavních rolích příběhu potulného kejklíře a mladé dívky ve válečné době, do jejichž osudu zasáhne láska, žárlivost i zbabělost (2009). Dále hrají: R. Holub, B. Hrzánová, V. Gajerová, J. Šmíd, Z. Maryška a další. Scénář J. Hanibal. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz. V době protektorátu Čechy a Morava se v jedné vesnické hospodě potkávají hlavní postavy příběhu. Své varietní číslo tam předvádí potulný kouzelník (I. Trojan) se svou asistentkou a současnou milenkou (V. Gajerová), s níž se v minulosti zapletl místní hostinský. Asistentka by se ráda usadila, potulný život se jí už zajídá. Po hádce ji ale kouzelník vyhodí. Ve sklepě hospody se skrývá mladičká šestnáctiletá dívka (V. Kubařová), poloviční židovka, kterou kouzelníkovo vystoupení zaujme. Hostinští (R. Holub a B. Hrzánová) ji tu ukrývali tak trochu proti své vůli. Když dívka s kouzelníkem uteče, částečně se jim uleví. Ale jen do té doby, než si uvědomí, co by se stalo, kdyby dívenka prozradila, kde se schovávala. Za tento čin by jim hrozil trest smrti. Kouzelník s dívkou putují krajem, on ji zasvěcuje do své profese a ona se brzy stane jeho šikovnou pomocnicí. Jejich cesta se však zároveň mění v cestu jednoho k druhému. Postupně mezi nimi vzniká láska. Jenže do dívky se zamiluje i syn německého důstojníka. Možná, že by ten příběh skončil jinak, nebýt žárlivosti, strachu a zbabělosti... Televizní film podle scénáře filmového režiséra a spisovatele Jiřího Hanibala natočil Juraj Herz s Ivanem Trojanem a Veronikou Kubařovou v hlavních rolích.
Vysílání: 05.5., 21.55 hod., ČT1

Udělení milosti se zamítá
Komu bude osudná štvanice na chlapce, který se nedobrovolně ocitl na scestí? Kriminální příběh podle skutečných událostí (2000). Hrají: J. Dolanský, M. Hádek, P. Motloch, L. Vlasáková, Y. Kornová, R. Krajčo, J. Nosek, K. Zima a další. Kamera I. Popek. Scénář a režie J. Svoboda, letošní jubilant. Kriminální příběh podle skutečné události pojednává o nejednoznačnosti černobílého vidění dobra a zla, je zasazen do doby od padesátých do počátku sedmdesátých let. Mladík z poněkud asociální rodiny, jejíž situaci navíc zkomplikuje otcova emigrace s použitím násilí, se dostává na samý okraj společnosti a vede dlouhou, nevyhlášenou a pravidly zrovna neoplývající válku s důstojníkem policie. Konflikt vrcholí zinscenovaným honem na mladého muže, který nešťastně zastřelí svého úhlavního nepřítele a je za to odsouzen k trestu smrti. Mezitím ho opustili všichni, přátelé i kumpáni, takže vede svůj předem ztracený boj proti společnosti a jejímu konkrétnímu představiteli úplně sám. Film uvádíme u příležitosti významného životního jubilea renomovaného režiséra Jiřího Svobody.
Vysílání: 06.5., 22.25 hod., ČT1

Slasti Otce vlasti
Učňovská léta Karla IV. aneb Jak to určitě nebylo. Česká historická komedie (1969). Hrají: J. Hanzlík, D. Kolářová, O. Velen, M. Kopecký, V. Besser, V. Menšík a další. Scénář J. Procházka a K. Steklý. Režie K. Steklý. Budoucí Otec vlasti Karel (J. Hanzlík) tráví léta dospívání na francouzském dvoře ve společnosti své snoubenky Blanky z Valois (D. Kolářová). Věnuje se vzdělávání ve všech možných oblastech, od historie po šermování. Jednoho dne jej však otec Jan Lucemburský (M. Kopecký) povolá do Itálie, kde bojuje s řadou měst. Ještě před příchodem do města Luccy, kde právě Jan Lucemburský sídlí, se mladičký Karel dostane do nerovné bitvy s Janovými odpůrci. Díky svému důvtipu a velké dávce štěstí z ní však vyjde jako vítěz. Štěstí při něm ostatně stojí i nadále, hlavně proti zrádným italským šlechticům, kteří na kralevice zosnovali atentát. Jan Lucemburský je na svého rozpustilého potomka patřičně hrdý, a tak ho jmenuje markrabětem a pošle ho do Čech, aby se tam ujal vlády. Karel však prožije ještě mnoho klukovských dobrodružství, než se z něj stane uznávaný panovník a milovaný vladař... Historická kostýmní komedie režiséra Karla Steklého vznikla podle několika motivů ze známých Karlštejnských vigilií Františka Kubky.
Vysílání: 08.5., 10.55 hod., ČT1
Opakování: 10.5., ČT1

Rozpuštěný a vypuštěný
C. a k. detektivní komedie podle hry Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Vražda v salónním coupé (1984). Hrají: J. Zahajský, M. Brodský, R. Hrušínský, B. Holišová, J. Abrhám, P. Čepek, V. Brodský, V. Jeníková a další. Kamera A. Barla. Režie L. Smoljak. Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu... Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti "génia". Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení.
Vysílání: 08.5., 16.10 hod., ČT1
Opakování: 12.5., ČT1

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu osudové lásky mladé lékařky k neotesanému horalovi. Koprodukční snímek ČT podle povídek K. Legátové (2003). Dále hrají: G. Cserhalmi, J. Adamová, M. Donutil, J. Dušek, I. Bittová, I. Trojan, J. Hrušínský, O. Kovaľ, J. Tříska a další. Scénář P. Jarchovský. Kamera A. Šopov. Režie O. Trojan. Příběh o lásce a současně střetu dvou odlišných povah je zasazen do období 2. světové války. Hlavní hrdinka, nedostudovaná lékařka (A. Geislerová), je nucena kvůli ilegální činnosti svého přítele opustit město a skrýt se před okupanty ve vysokohorské vsi. Tam nalézá útočiště v chalupě zemitého Jozy (G. Cserhalmi) a po počáteční nedůvěře se mezi nimi vytváří upřímný, později milostný vztah. Eliška poznává i tvrdý život lidí v tomto Bohem zapomenutém místě, kde lidé dokáží být milí i krutí stejně jako příroda kolem nich. Zažívá tu vesnické rituály, setkání s partyzány a ruskými vojáky i konec hrozné války... Film vznikl podle stejnojmenného povídkového souboru Květy Legátové a podle scénáře Petra Jarchovského, režii měl Ondřej Trojan. Anna Geislerová za tuto roli získala Českého lva a další ocenění. Strhující film uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. světové války a osvobození roku 1945.
Vysílání: 08.5., 20.10 hod., ČT1

Musíme si pomáhat
Boleslav Polívka a Anna Šišková v hlavních rolích příběhu hrdinů proti své vůli z konce 2. světové války na českém maloměstě. Úspěšný koprodukční snímek ČT režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského získal pět Českých lvů a řadu ocenění na mnoha zahraničních festivalech (2000). Dále hrají: J. Dušek, C. Kassai, M. Huba, S. Stašová, J. Pecha a další. Kamera J. Malíř. Snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se odehrává za druhé světové války a pomocí malých lidských osudů dává konkrétní obsah pojmům hrdinství i zbabělost. Jako připomínku tehdejších událostí konce 2. světové války a květnových dnů jej také uvádíme. Bezdětní manželé Čížkovi (A. Šišková a B. Polívka) se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, syna Čížkova bývalého zaměstnavatele. Čížek si uvědomuje nebezpečí, do něhož přivedl svou domácnost i sousedy, avšak pomoc bližnímu v nouzi považuje za samozřejmou věc. Zároveň ale jako značně nehrdinský hrdina umírá strachy. Jeho osobní situaci značně zkomplikuje blížící se konec války, kdy mu hrozí nebezpečí jak ze strany Němců, tak i "poctivých" českých spoluobčanů. Film nabídl velkou hereckou příležitost Anně Šiškové a Boleslavu Polívkovi v hlavních rolích, oba za role získali Českého lva. Snímek dále získal hlavní ceny festivalů ve Vancouveru a v Sydney, cenu Český lev v pěti kategoriích a v roce 2000 získal nominaci na Oscara za neanglicky mluvený film.
Vysílání: 09.5., 21.40 hod., ČT1

Pěsti ve tmě
Strhující příběh rváče s něžným srdcem. Český film s letošním jubilantem Markem Vašutem v hlavní roli (1986). Dále hrají: J. Nedorost, E. Balzerová, J. Vinklář, F. Krůta, P. Nový, J. Krausová a další. Scénář J. Vokřál a J. Soukup. Kamera R. Valenta. Režie J. Soukup. Píše se rok 1936. Mladý český boxerský šampión Vilda Jakub (M. Vašut) kvůli nepochopitelnému zásahu svého trenéra Krakowského (J. Vinklář) prohraje v Berlíně zápas s německým mistrem Kurtem Schallerem (J. Nedorost). Světový tisk zpochybní výsledek souboje a Němci, kteří potřebují získat prestiž pro nastupující nacistický stát, jsou nuceni nastoupit k novému zápasu v Praze. Snaží se Jakuba zastrašit i podplatit, využívají dokonce Schallerovu přítelkyni, filmovou hvězdu Emu Gabrielovou (E. Balzerová), aby Vildu odradila od vítězství. Vilda však jde tvrdě za svým cílem uhájit národní a sportovní čest. Důsledky ovšem nedokáže domyslet. Předobrazem boxera Vildy byl několikanásobný mistr Československa a vicemistr světa Vilda Jakš, od jehož narození letos uplynulo 110 let. Film uvádíme u příležitosti významného životního jubilea představitele Vildy – Marka Vašuta.
Vysílání: 10.5., 15.45 hod., ČT1
Opakování: 13.5., ČT1

Hra bez pravidel
I když už není rukou zákona, chce svůj tehdejší případ dotáhnout do konce za každou cenu. Český kriminální film (1967). Hrají: S. Matyáš, J. Adamíra, Z. Kryzánek, K. Chadimová, V. Menšík, J. Tříska, J. Bláha a další. Scénář J. Polák a V. Šašek. Kamera R. Milič. Režie J. Polák, od jehož narození nedávno uplynulo 95 let. Dva kriminálníci mají v plánu vyloupit klenotnictví na Václavském náměstí. Jejich promyšlená akce se však zkomplikuje střelbou a společně s řidičem Burianem (Z. Kryzánek) prchají. S ním se poté lupiči rozdělí a přesednou do jiného vozu, který byl záměrně poškozen. Neovladatelné auto se zřítí ze svahu a z lupičů přežije pouze jeden (J. Tříska). Toho také policie dopadne v nedaleké chatě. V jednu chvíli s ním však je pouze kriminalista Málek (S. Matyáš) a po pokusu přemoci policistu je lupič nešťastně zastřelen vlastní zbraní. Málek z toho má značné problémy, neboť bez tohoto svědka nemůžou kriminalisté potvrdit, zdali nebyl komplicem kriminálníků také klenotník Litera (J. Adamíra). K této domněnce je vede fakt, že se odehrálo až příliš mnoho podezřelých náhod, které zlodějům usnadnily krádež. Hospitalizovaný Litera se pak skutečně v noci vytratí z nemocnice, aby si vyzvedl z tajné skrýše ukradené klenoty. Případ se později dostává k soudu, ale pro nedostatek důkazů nemůže nikdo nic klenotníkovi dokázat a jediným odsouzeným je Burian. Uplynou čtyři roky a po propuštění Burian navštíví Literu, od něhož žádá svůj podíl. Ten mu však tvrdí, že když dorazil ke skrýši, klenoty již byly pryč. Litera poté náhodou narazí na Málka, který se nyní živí jako taxikář. Toto setkání v bývalém policistovi znovu probudí touhu se do případu vložit a klenoty nalézt. Snímek uvádíme jako vzpomínku na režiséra Jindřicha Poláka, od jehož narození nedávno uplynulo 95 let.
Vysílání: 10.5., 22.15 hod., ČT1
Opakování: 11.5., ČT1

Skalpel, prosím
Život pětiletého chlapce může zachránit pouze riskantní operace. Český film Jiřího Svobody, od jehož narození v těchto dnech uplyne 75 let, podle stejnojmenného románu Valji Stýblové (1985). Hrají: M. Macháček, J. Brejchová, B. Brylská, R. Brzobohatý, J. Pehrová, R. Lukavský, Š. Mišovic, J. Zdeněk, E. Černá a další. Scénář J. Svoboda a V. Nývlt. Kamera V. Smutný. Film režiséra Jiřího Svobody z roku 1985 zavede diváky do nemocnice, na pracoviště, kde jsou prováděny vrcholné neurochirurgické zákroky. Stárnoucí profesor neurochirurgie (M. Macháček) stojí před náročnou a téměř beznadějnou operací malého pacienta. Během hodin, které do zákroku zbývají, rekapituluje svůj soukromý život, vzpomíná na spolupracovníky i pacienty. Noc před rozhodujícím zákrokem musí ještě provést mimořádnou a únavnou operaci. Vysokou míru autentičnosti filmu vtiskla osobnost autorky literárního námětu Valji Stýblové, lékařky a přednostky neurochirurgie lékařské fakulty University Karlovy, a také špičkové pracoviště nemocnice v Praze - Motole, kde byly natáčeny nemocniční reály.
Vysílání: 04.5., 22.00 hod., ČT2

Zkáza krásou
Příběh Lídy Baarové, herecké hvězdy, pro niž se stala krása darem i prokletím. Dokument Heleny Třeštíkové (2015). Dokumentární film Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny vypráví o nejslavnější československé prvorepublikové filmové hvězdě, herečce Lídě Baarové, která si dokázala podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však brzy učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Hereččin osobní příběh s proporcemi antické tragédie zároveň zrcadlí samotné evropské dějiny v době nástupu fašismu a později i nástupu komunismu. Dokumentaristka Helena Třeštíková se s Lídou Baarovou osobně setkala v jejím zahraničním exilu na sklonku hereččina života a natočila s ní mimořádně otevřenou zpověď, kterou ve filmu doplňují unikátní domácí i zahraniční archivy spolu s ukázkami nejslavnějších hereččiných rolí.
Vysílání: 07.5., 20.00 hod., ČT2

Jen o rodinných záležitostech
Temná tvář světlých zítřků aneb komunistický režim utržený ze řetězu. Český film Jiřího Svobody, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 75 let, na motivy románu Jaromíry Kolárové o politických procesech padesátých let (1990). Hrají: J. Bartoška, J. Hanzlík, M. Vančurová, M. Kňažko, K. Roden, M. Macháček a další. Scénář V. Šašek a J. Svoboda. Kamera V. Smutný. Název filmu režiséra Jiřího Svobody odkazuje na pokyn, který dávali vězeňští dozorci manželkám politických vězňů, když je upozorňovali, o čem smí hovořit při návštěvách a psát v dopisech. Samotný film totiž pojednává o inscenovaných politických procesech z padesátých let. Hrdinou filmu je stranický funkcionář JUDr. Jan Steiner-Kamenický (J. Bartoška), který je jednoho rána nečekaně zatčen a obviněn ze záškodnické činnosti proti socialistickému režimu. Skutečným důvodem je ovšem jeho židovský původ a emigrace na Západ během války. Podobný osud stihne i tajemníka Krajského výboru KSČ Jaroslava Mrázka (J. Hanzlík). Oba zadržené, stejně jako jejich rodinné příslušníky, čeká tvrdý nátlak, jehož cílem je přimět je k doznání všech údajných zločinů. Uvedením snímku si v těchto dnech připomínáme významné životní jubileum režiséra Jiřího Svobody.
Vysílání: 07.5., 22.35 hod., ČT2

Zvony pre bosých
I uprostřed války se dá nalézt lidský soucit. Slovenský válečný film z prostředí vysokých zasněžených hor o dvou partyzánech, mladém Němci a jedné barmance (1965). Hrají: V. Müller, I. Rajniak, R. Lukavský, E. Krzyzewska, A. Dietrich a další. Režie Stanislav Barabáš (ve slovenském a německém znění s titulky). Konec války se neodvratně blíží a německá vojska se začínají stahovat z okupovaných území. Malé šarvátky však stále panují vysoko ve slovenských horách mezi ustupujícími nacisty a partyzány. V jedné z nich se ocitnou také partyzáni Ondrej (V. Müller) a Stašek (I. Rajniak), kteří v přestřelce zastřelí dva Němce a podaří se jim zajmout jednoho mladého vojáka jménem Hans (A. Dietrich). Toho se rozhodnou odvést na štáb, aby jej velitelství mohlo vyslechnout a řádně s ním poté naložit. Po vyčerpávající cestě ale zjišťují, že byl štáb vypálen a jejich velení se nyní nachází bůhví kde. Ondrej a Stašek jsou tak uvězněni v zavátých horách společně s Hansem. Ten se ocitá v situaci, že by pro něj útěk do neznámých hor mohl být osudným, a tak je nucen svůj život vložit do rukou svých věznitelů. Hledání štábu se tak pro skupinu mění v zoufalé putování nevyzpytatelnou přírodou, kde je smrt neustále nablízku, stejně jako německý oddíl tankistů s nelítostným nadporučíkem v čele (R. Lukavský). A v horském tichu ke skupině již začínají doléhat i zvony vzdáleného kostelního umíráčku, které jsou hlasitější a hlasitější. Film režiséra Stanislava Barabáše vznikl podle scénáře Ivana Bukovčana a pojednává o absurditě a krutosti války, která způsobuje bolest všem bez ohledu na jejich věk, postavení nebo vlajku. Divákům ale také předkládá humanistické poselství o smyslu existence, soucitu, a také vážení si lidského života i mezi „nepřáteli“. Tento film byl po roce 1969 stažen z distribuce a znovu se objevil až po roce 1989.
Vysílání: 04.5., 22.30 hod., ČT art

Maratón
Je skoro po válce. Spát a milovat se bude až pak. Jaromír Hanzlík, Jana Brejchová a Vladimír Menšík v hlavních rolích českého filmu (1968). Dále hrají: K. Höger, Z. Štěpánek, P. Kostka, B. Záhorský, I. Mistrík, R. Brzobohatý a další. Scénář J. Procházka a I. Novák. Režie I. Novák. Pátého května 1945 vypukne v Praze povstání proti Němcům. Čeští dozorci umožní pankráckým vězňům hromadný útěk. Tak se dostane na svobodu i devatenáctiletý Ruda Střecha (J. Hanzlík), který dychtí zapojit se do revoluce v ulicích. Vinohradský domovník Kytka jej však raději ukryje v bytě, jehož majitelé utekli. Zůstala tam jen osmnáctiletá česká služebná Karla (J. Brejchová). Ta se s Rudovou pomocí pokusí dostat na nádraží, aby odjela k rodině na venkov. Avšak kvůli probíhajícím pouličním bojům se oba musejí vrátit. Poté, co spolu ve vší nevinnosti stráví noc, začne dům prohledávat několik německých vojáků. Ruda, ačkoliv s puškou neumí příliš zacházet, se s nimi musí vypořádat. Do Prahy mezitím míří kolona sovětských tanků, které velí generál Rybalko (K. Höger). Jako navigátor ji vede Rudův starší bratr, svobodník Jarda Střecha (V. Menšík), který bojoval s prvním československým praporem u Sokolova. Těší se na shledání s mladším bratrem, který je jediný, koho ještě má. Netuší, že Ruda, na začátku války ještě dítě, teď svádí boj o svůj a Karlin život.
Vysílání: 05.5., 22.25 hod., ČT art

30.4.2020 15:04:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...