zvláštní poděkování
Volný.cz

Fotografie 400 ASA

Martin Wágner, Ukrajina

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Spolek dokumentárních fotografů 400 ASA vznikl teprve na podzim minulého roku a již nyní se jeho členové představují svými díly na výstavě ve Veletržním paláci. Nejsou to žádná neznámá jména, ale všichni mají za sebou četné úspěchy v oboru dokumentární fotografie, jíž chtějí navrátit její důležitou pozici.
Každý ze sedmi zúčastněných fotografů má svůj oddíl – Antonín Kratochvíl, Karel Cudlín, Jan Mihalička, Tomki Němec, Martin Wágner, Jan Dobrovský a Alžběta Jungrová, do nějž vybral kurátor výstavy Josef Moucha devět snímků propojených tématicky nebo odhalujících nové souvislosti.

Antonín Kratochvíl se v nich věnuje nedávné historii v postsovětském regionu s jejími převážně negativními projevy - např. zničené životní prostředí v okolí rumunských průmyslových areálů, smog na Ostravsku.
Zatímco Karel Cudlín se zaměřuje na obnovování náboženského života především v židovských obcích, Jan Mihalička mapuje posilování jeho projevů na veřejnosti v křesťanském prostředí - katolické romské poutě, procesí s ostatky svatého Václava ve Staré Boleslavi atd..
Tomki Němec známý jako fotograf Václava Havla se dívá prostřednictvím svých snímků na poměry na Slovensku patnáct let po převratu a poukazuje na mnohé odlišnosti od situace u nás.
Martin Wágner se zapsal do povědomí svými cestami do Ruska, kam se většinou dopravuje vlakem. Nevyhne se tak Ukrajině, která se stává dalším námětem jeho snímků. Zachycuje krásnou příroda v kontrastu s drsnou realitou života i staré zvyky.
Jan Dobrovský naproti tomu hledá poezii na domácí půdě v romské komunitě na severu Čech. Podařilo se mu sblížit se s jejími obyvateli, získat jejich důvěru a proniknout až do rodin. Pro sebe si odnesl nejen cenné záběry ale také zkušenosti, které mu „cigány“ jak si sami říkají, odhalily v jiném světle než je vidí široká veřejnost.
Z popřevratové atmosféry se námětem poněkud rušivě vymyká poslední sekce Alžběty Jungrové s barevnými fotografiemi ze zákulisí show Prague Burlesque. Blíže poznat tvorbu jednotlivých fotografů umožňuje prezentace na velkoformátové smyčce ve vestibulu pátého patra Veletržního paláce, které by až do jeho plánované přestavby chtěla Národní galerie vyhradit právě fotografii.
Fotografická výstava spolku 400ASA bude k vidění v 5. patře Veletržního paláce do 8. září 2019.

11.3.2019 13:03:57 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival NOVÁ KOMEDIE

Články v rubrice - Výstavy

Výtvarné umění a lidová kultura v českých zemích

Miloš Jiránek – Boží tělo ve Velké 1903

Pod pojmem lidová kultura si lze představit relativně nesourodou směsici nejrůznějších projevů. Výstava Jdi na ...celý článekČasopis 12 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 13. týden

Zkáza Dejvického divadla

Zkáza Dejvického divadla (4/6) - Šmejdi
Nový komediální seriál Miroslava Krobota, ve kterém hrají všichni h celý článek

další články...