zvláštní poděkování
Volný.cz

Ladovy sedmičky v Galerii Tančící dům

Ladovy sedmičky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V tomto roce uplyne 130 let od narození a 60 let od úmrtí známého malíře Josefa Lady a to je jistě dostatečně pádný důvod, aby tato jubilea byla oslavena jak jinak než výstavou. Byla zahájena v Galerii Tančící dům a je největší Ladovou přehlídkou za posledních deset let.
Galerie v Tančícím domě nebyla vybrána jen čistě pragmaticky jako výsledek jednání, ale i symbolicky jako místo, nedaleko něhož v pražském Podolí v dnešní Ladově ulici prožil umělec většinu svého života.

Výstava nabízí návštěvníkům na čtyři stovky Ladových děl – od originálních ilustrací v časopisech a novinách, knižních ilustrací, kreseb a obrazů po reprodukce známých děl, zapůjčené z nběkolika muzeí a galerií i soukromých sbírek. Některé z nich byly k vidění naposledy v roce 1957.
Výstava je rozprostřena do čtyř podlaží Tančícího domu. Chronologicky začíná v prvním patře, kde jsou vystaveny kresby z počátečního období před první světovou válkou mezi nimi také např. secesní Dáma v dešti z roku 1906, humoristické ilustrace komentující situaci za první světové války a následné politické dění i situaci ve světě. Je z nich patrné jak si postupně Josef Lada vypracovává svůj nezaměnitelný styl, který se pak naplno projevuje v jeho známých malbách zachycujících idylický život na českém venkově, zvyky a tradice.
Mezi těmi nejpopulárnějšími je to např. Rvačka v hospodě z roku 1 943, ně kolik variant Ponocných, mikulášská a vánoční témata, soubor ilustrací Radecký a kanonýr Jabůrek, ilustrace Haškova Švejka a dalších děl našich spisovatelů, tvorbu pro děti včetně snad těch nejslavnějších Kocoura Mikeše a Bubáků a hastrmanů.
Výstava ale poskytuje pohled i do malířova soukromí - v přízemí je nainstalována mistrova pracovna s předměty z jeho vlastnictví – stůl, skříň, malířské potřeby a židle, na níž usedl mistr sám – i když jen jako vosková figurína, vypadá velmi živě. Na obrazovce běží dokumentární film o jeho životě, kde se objevuje i jeho dcera Alena Ladová, autorka několika vedlejších exponátů.
Jeden oddíl je věnován proslulému zfilmování Drdových Hrátek s čertem, k nimž Lada navrhl výpravu. Její součástí byly kostýmy, z nichž některé - např.– šaty princezny Dišperandy, kostým anděla a vojáka Matěje jsou zde vystaveny.v originále.
Pro děti je nachystáno podzemní podlaží. Mohou se zde usadit do modelu Mulisákova auta ve skutečné velikostii a „projet se“ v něm ladovskou krajinou, která ubíhá kolem. Je zde také maketa knihy Kaňka do pohádky, kterou se dá prolézat. Malí návštěvníci mají k dispozici také pexeso na počítači a improvizovaném kině se jim promítají fiilmová zpracování Ladových příběhů a pohádek. Pro všechny je pak určeno zákoutí se stolkem, křesílky a příruční knihovnou, kde je možné prolistovat si nebo se i začíst do knížek s Ladovými ilustracemi i jeho vlastních literárních děl.
Organizátoři budou pořádat komentované prohlídky výstavou, které povede osoba nejpovolanější - jeden z kurátorů výstavy - malířův vnuk Josef Lada. V rámci doprovodného programu proběhnou také každý pátek od 21 hodin koncerty filmových skladeb v podání Filmové filharmonie.
Výstava věnovaná jubileím Josefa Lady se koná v Galeriii v Tančícím domě do 1. dubna 2017 příštího roku.

4.12.2017 16:12:18 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Chaplin  (MDB)

Články v rubrice - Výstavy

Galerie GOAP vystavuje filmové plakáty Andyho Warhola

Propagační foto k filmu Heat od Andyho Warhola

Galerie GOAP, vystavující díla Warhola, Dalího a Muchy, rozšiřuje stálou expozici s tvorbou Andyho Warhola o ...celý článek


MOMENTUM ve fotografii Vojtěcha Brtnického

Piazetta Národního divadla

Výstavu fotografií Vojtěcha Brtnického, dokumentující výjimečné třicetihodinové taneční představení MOMENTUM j ...celý článekČasopis 08 - sekce

OPERA/ TANEC

Klasika nově

Zkouška orchestru: Vymazlený Strauss a hustý Janáček

Zkouška orchestru: Vymazlený Strauss a hustý Janáček
Marek Eben, Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie předve celý článek

další články...