zvláštní poděkování
Volný.cz

Ladovy sedmičky v Galerii Tančící dům

Ladovy sedmičky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V tomto roce uplyne 130 let od narození a 60 let od úmrtí známého malíře Josefa Lady a to je jistě dostatečně pádný důvod, aby tato jubilea byla oslavena jak jinak než výstavou. Byla zahájena v Galerii Tančící dům a je největší Ladovou přehlídkou za posledních deset let.
Galerie v Tančícím domě nebyla vybrána jen čistě pragmaticky jako výsledek jednání, ale i symbolicky jako místo, nedaleko něhož v pražském Podolí v dnešní Ladově ulici prožil umělec většinu svého života.

Výstava nabízí návštěvníkům na čtyři stovky Ladových děl – od originálních ilustrací v časopisech a novinách, knižních ilustrací, kreseb a obrazů po reprodukce známých děl, zapůjčené z nběkolika muzeí a galerií i soukromých sbírek. Některé z nich byly k vidění naposledy v roce 1957.
Výstava je rozprostřena do čtyř podlaží Tančícího domu. Chronologicky začíná v prvním patře, kde jsou vystaveny kresby z počátečního období před první světovou válkou mezi nimi také např. secesní Dáma v dešti z roku 1906, humoristické ilustrace komentující situaci za první světové války a následné politické dění i situaci ve světě. Je z nich patrné jak si postupně Josef Lada vypracovává svůj nezaměnitelný styl, který se pak naplno projevuje v jeho známých malbách zachycujících idylický život na českém venkově, zvyky a tradice.
Mezi těmi nejpopulárnějšími je to např. Rvačka v hospodě z roku 1 943, ně kolik variant Ponocných, mikulášská a vánoční témata, soubor ilustrací Radecký a kanonýr Jabůrek, ilustrace Haškova Švejka a dalších děl našich spisovatelů, tvorbu pro děti včetně snad těch nejslavnějších Kocoura Mikeše a Bubáků a hastrmanů.
Výstava ale poskytuje pohled i do malířova soukromí - v přízemí je nainstalována mistrova pracovna s předměty z jeho vlastnictví – stůl, skříň, malířské potřeby a židle, na níž usedl mistr sám – i když jen jako vosková figurína, vypadá velmi živě. Na obrazovce běží dokumentární film o jeho životě, kde se objevuje i jeho dcera Alena Ladová, autorka několika vedlejších exponátů.
Jeden oddíl je věnován proslulému zfilmování Drdových Hrátek s čertem, k nimž Lada navrhl výpravu. Její součástí byly kostýmy, z nichž některé - např.– šaty princezny Dišperandy, kostým anděla a vojáka Matěje jsou zde vystaveny.v originále.
Pro děti je nachystáno podzemní podlaží. Mohou se zde usadit do modelu Mulisákova auta ve skutečné velikostii a „projet se“ v něm ladovskou krajinou, která ubíhá kolem. Je zde také maketa knihy Kaňka do pohádky, kterou se dá prolézat. Malí návštěvníci mají k dispozici také pexeso na počítači a improvizovaném kině se jim promítají fiilmová zpracování Ladových příběhů a pohádek. Pro všechny je pak určeno zákoutí se stolkem, křesílky a příruční knihovnou, kde je možné prolistovat si nebo se i začíst do knížek s Ladovými ilustracemi i jeho vlastních literárních děl.
Organizátoři budou pořádat komentované prohlídky výstavou, které povede osoba nejpovolanější - jeden z kurátorů výstavy - malířův vnuk Josef Lada. V rámci doprovodného programu proběhnou také každý pátek od 21 hodin koncerty filmových skladeb v podání Filmové filharmonie.
Výstava věnovaná jubileím Josefa Lady se koná v Galeriii v Tančícím domě do 1. dubna 2017 příštího roku.

4.12.2017 16:12:18 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Komédia omylov (LSS)

Články v rubrice - Výstavy

Tomáš Ruller: Perform-Made - Udržitelné záblesky

Tomáš Ruller: Perform-Made - Udržitelné záblesky

Výstava v Galerii hlavního města Prahy je součástí společného výstavního projektu s Domem umění města Brna, kd ...celý článek


Národní památník na Vítkově dvě výstavy k výročí okupace

L. Bielik / Srpen 1968

Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varša ...celý článekČasopis 34 - sekce

DIVADLO

5. ročník Léta slovenských hvězd

Emília Vášáryová (Odvrátená strana mesiaca)

Již pátým rokem bude na konci prázdnin patřit kamenná scéna divadla Studio DVA bratislavským divadelním soubor celý článek

další články...

HUDBA

Karel Plíhal - Alba & bonusy 1984 – 1990

Přebal alba Alba & bonusy 1984 – 1990

Jméno Karel Plíhal platí na domácí hudební scéně za synonymum pro písničkářství prvotřídní kvality. Jeho minip celý článek

další články...