zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 8. týden

Skvosty britského muzea

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Stavby, povodně a rekonstrukce v historii Karlova mostu
Kronika proměn jednoho z nejkrásnějších gotických mostů, který byl vystavěn v době vlády císaře Karla IV. (2002). Připravil Z. Jiráský. Karlův most patří mezi nejvýznamnější pražské památky z doby vlády Karla IV. a v rozvoji českého hlavního města měl nezastupitelnou úlohu. I přesto, že se jednalo o promyšlenou architektonickou stavbu, most byl v průběhu staletí několikrát významně poškozen. Ve většině případů k tomu došlo při ničivých povodních – především velká voda roku 1890 způsobila zřícení dvou mostních oblouků. Dokument mapuje boj Karlova mostu s přírodním živlem a je i kronikou stavebních zásahů a snah o rekonstrukci této klíčové pražské stavby.
Vysílání: 21.2., 11.15 hod., ČT2
Opakování: 27.2., ČT2

Skvosty britského muzea (3/3)
Tajemství starobylých japonských monumentálních staveb odhaluje "Gowlandova sbírka". Japonský dokumentární cyklus. Japonské obří mohyly se svou monumentálností mohou měřit s hrobkou čínského císaře a s egyptskými pyramidami. Vznikaly v průběhu tří set padesáti let od poloviny třetího století. Z oněch dávných let se dochovalo jen pramálo dokumentace, a hrobky tak zůstávaly zahaleny rouškou tajemství. Nástroj k jeho odkrytí se nachází v Britském muzeu. Před sto dvaceti roky přivezl William Gowland do Británie rozsáhlou sbírku artefaktů, pocházející ze starověké japonské mohyly – neboli tumulu. Japonsko-britský tým tuto sbírku náležitě prozkoumal.
Vysílání: 22.2., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 23.2., ČT2., 27.2., ČT2

Průzkum umění (4/5)
Velázquez a Modigliani, skvosty v Muzeu výtvarných umění v Rouenu. Muzeum výtvarných umění v Rouenu. Právě sem dopravili roku 1822 plátno, jehož autorství chybně připisovali Riberovi, věhlasnému španělskému malíři sedmnáctého století. O téměř dvě století později obraz stále přitahuje naši pozornost, fascinuje nás a vyvolává řadu otázek. Zachycuje řeckého filozofa Démokrita, ukazujícího prstem na glóbus. Na Velázquezově přístupu je fascinující pozoruhodná sympatičnost portrétovaného. Díky značné dávce Velázquezova psychologického důvtipu vzniká empatie a divák je přesvědčený, že dotyčného důvěrně zná. Moderní zpracování antického námětu. Kdo je ale usměvavý filozof Démokritos? Byl to Platónův současník, Obraz se řadí do módního ikonografického proudu. Ten se vyvíjel od dob renesance. Spočíval v kontrastu postav Hérakleita a Démokrita. Jeden reaguje na šílenství lidí smíchem, zatímco druhý jím trpí a pláče. Námět dosáhne výjimečné popularity v sedmnáctém století zejména díky malířům, inspirovaných Caravaggiovým dílem. Portréty do půl těla s mimořádně působivým plastickým efektem. Amedeo Modigliani, génius s tragickým osudem. Je více než smutné, že se víc proslavil svým životem než uměním. Jeho mýtus kunsthistoriky zpravidla rozčiluje. Za tímto dílem se skrývá neblahý osud malíře, často prezentovaného jako ztělesnění prokletého umělce. Stovky nehybných tváří v Muzeu výtvarných umění v Rouenu skrývají bezpočet prazvláštních příběhů, jež se odehrály mezi umělci a jejich modely. Patří k nim i tato Modiglianiho kresba. Onen profil se totiž v umělcově díle tajemně vrací více než šestnáctkrát. Knírek, husté vlasy, postoj, který jako by Modiglianiho neobyčejně přitahoval. Kdo je ten muž? Nějaký slavný model? Anebo kumpán z mokré čtvrti? Jde o Paula Alexandera, mladého lékaře, který se v roce 1907 poprvé setkal s Modiglianim. Jako vůbec první pochopil, že má před sebou neobyčejného umělce. Zakoupil jeho první díla, když byl Modigliani ještě zcela neznámý...
Vysílání: 23.2., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 24.2., ČT art

Moderní čeští malíři ve vzpomínkách prof. F. Dvořáka II.
Vyprávění významného kunsthistorika o jeho učiteli prof. V. V. Štechovi a malíři Vincenci Benešovi (2010). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Druhou řadu svých vzpomínek na moderní české malíře zahajuje prof. František Dvořák vyprávěním o svém učiteli, profesoru V. V. Štechovi. Navštívíme s ním také budovu pražského Mánesa, kde se V. V. Štěch seznámil s významnou osobností české krajinomalby Vincencem Benešem a kde započal jejich silný přátelský vztah. A posledním místem našeho zastavení bude Národní divadlo, respektive foyer první galerie, které je dnes vyzdobeno plátny Vincence Beneše, ačkoli to tehdy mohlo dopadnout úplně jinak.
Vysílání: 23.2., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 26.2., ČT art., 27.2., ČT art

13.2.2017 09:02:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...