zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 48. týden

Robinson Crusoe - Pierce Brosnan

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Robinson Crusoe
Pierce Brosnan v titulní roli filmové adaptace románu Daniela Defoea o nejslavnějším trosečníkovi všech dob. Americký film (1996). Dále hrají: W. Takaku, P. Walkerová, I. Hart, J. Frain a další. Režie George Miller a Rodney K. Hardy. První a nejpopulárnější román anglického spisovatele Daniela Defoea Robinson Crusoe (1719) patří k nejčastěji filmovaným dílům světové literatury. Od Méliesovy jedenáctiminutové verze (1902) vznikla téměř padesátka adaptací a další desítky filmů, volně inspirovaných osudy Defoeova hrdiny; k nejznámějším patří Buňuelovo Dobrodružství Robinsona Crusoe (1952), natočené v Mexiku, britská adaptace Jacka Golda Robinson Crusoe a jeho Pátek (1975) s Peterem O'Toolem či Deschanelův americký přepis Crusoe (1988) s Aidanem Quinnem.

Svou trochou do mlýna přispěla i česká kinematografie, a sice animovaným filmem Stanislava Látala Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku (1981). Jedna z posledních verzí vznikla v roce 1996 s populárním irským hercem Piercem Brosnanem v titulní úloze. Příběh osamělého trosečníka je opatřen novou motivací (Crusoe opouští rodné Skotsko a milovanou ženu, když v sebeobraně zabije svého soka v lásce), ale jinak je vyprávěn tradičními filmovými prostředky s důrazem na dobrodružné aspekty jeho života na pustém ostrově (střet s kanibaly). Snímek vznikal v roce 1994 v exteriérech Nové Guineje a právě během natáčení Brosnan dostal nabídku ztvárnit na filmovém plátně proslulého agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda. Vzhledem k protahujícím se dokončovacím pracím se Robinson Crusoe dostal do kin až po Brosnanově první bondovce Zlaté oko (1995).
Vysílání: 28.11., 22.50 hod., ČT1

Bernský zázrak
Fotbal jako naděje pro rodinu rozvrácenou válkou i pro celý národ. Německý sportovní film na motivy reálných událostí (2003). Hrají: P. Lohmeyer, L. Klamroth, L. Gregorowicz, K. Wackernagelová, J. Gastdorfová a další. Režie Sönke Wortmann. Píše se rok 1954 a Sovětský svaz pouští ze zajetí německé vojáky, kteří bojovali v 2. světové válce. Je mezi nimi i Richard, otec plachého jedenáctiletého Matthiase, který žije s matkou, sestrou a bratrem v západoněmeckém hornickém městě. Chlapec se upíná k náhradnímu otci, jímž je místní fotbalový hráč Helmut Rahn, který Matthiase přijal coby svého maskota. Otcův návrat domů po jedenácti letech zkomplikuje život rodiny, která se s jeho ztrátou už vyrovnala. Richard, zlomený a odcizený lety zajetí, se jen s obtížemi přizpůsobuje svému okolí. Navíc považuje fotbal za nesmysl a nechápe synovu touhu účastnit se Světového poháru ve švýcarském Bernu, jen proto, že v německém týmu hraje jeho idol Helmut. Chlapcova vášeň pro hru a bojový duch však způsobí malý zázrak – probudí v otcově srdci znovu chuť žít...
Film s dramatickou licencí pojednává o okolnostech a především pak dobovém významu reálného utkání během Mistrovství světa ve fotbale pořádaného v roce 1954 ve švýcarském Bernu. Vítězství národního týmu Spolkového Německa proti vysoce favorizovanému týmu Maďarska je dodnes známo doslova jako Bernský zázrak a svého času mělo zásadní vliv na pozdvihnutí společenské nálady v Německu vyrovnávajícím se s válečnou a nacistickou minulostí. Dnes bývá právě tento moment označován za klíčový zvrat, který zahájil růst a sílení Západního Německa během druhé poloviny padesátých let. Z hlediska národní identity se právě fotbalové vítězství na mistrovství světa stalo novým stmelovacím impulzem, který zahájil rehabilitaci Němců v pohledu okolních zemí i celého světa. Členové vítězného týmu, a především jeho kapitán, trenér a střelec rozhodujícího gólu jsou dodnes uznávaní jako národní hrdinové. Film režíroval Sönke Wortmann, který shodou okolností před tím, než se stal hercem a filmařem, zkoušel prorazit jako profesionální fotbalista a dostal se do třetí ligy.
Vysílání: 23.11., 23.15 hod., ČT2

Železný kříž
Tak to vypadalo v první linii. Válečné drama z východní fronty roku 1943. Britsko-německý film (1977). Hrají: J. Coburn, M. Schell, J. Mason, D. Warner, K. Löwitsch, R. Fritz, S. Bergerová a další. Režie Sam Peckinpah. Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha Trpělivé maso. Zaujal ho pohled "z druhé strany", drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell), ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vleklým válčením, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím.
Vysílání: 28.11., 21.40 hod., ČT2

Rio Lobo
John Wayne jako mstitel hledající zrádce v řadách armády. Americký western (1970). Dále hrají: J. Rivero, J. O´Neillová, J. Elam, Ch. Mitchum, V. French, J. Davis a S. Dosamantesová. Režie Howard Hawks. Železnice nikdy nebyla zcela jistým dopravním prostředkem, pokud šlo o přepravu peněz. V době války Severu proti Jihu se plukovník Cord McNally vydává po stopě zlodějů, kteří při vlakové loupeži zabili také jeho přítele. Mnohem více ale touží dopadnout tajemného muže, který výhodně prodává nepřátelům informace o transportu peněz a každém pohybu vojsk. Stopy vedou Corda McNallyho až na území Ria Loba, kde zákon je v rukou "nikoho" a farmáři i lidé z městečka jsou vystaveni neustálému strachu. Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka a Rio Bravo). Vždy kladl neobyčejný důraz na výběr herců a jejich vedení před kamerou. Není proto náhodné, že pro roli Corda McNallyho si zvolil legendu amerického filmu herce Johna Waynea, s nímž již dříve spolupracoval. John Wayne hrál ve více než 142 snímcích. Jeho největší úspěchy jsou spjaté především s žánrem westernu (Přepadení, Muž, který zabil Liberty Valance, Nosila žlutou stužku, Červená řeka a Rio Bravo).
Vysílání: 29.11., 20.00 hod., ČT2

16.11.2015 09:11:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...