zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Krása lidové keramiky ze sbírky Moravské galerie v Brně

Z výstavy lidové keramiky

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Produkce lidových džbánkařů jižní Moravy a západního Slovenska je ve sbírce Moravské galerie zastoupena početnou kolekcí zahrnující břichaté džbány, soudkovité mázy, talíře a mísy, kropenky, kalamáře, ale také originální plastiku či figurální svícny. Časové vymezení souboru se pohybuje mezi fajánsovými výrobky druhé půle 18. století a končí u lidových projevů počátku 20. století. Právě jemná malovaná keramika–fajáns představovala jednu z nejvýraznějších součástí naší lidové výtvarné kultury minulých století.

Zavedení její výroby v českých zemích souvisí s působením příslušníků náboženské sekty novokřtěnců. Původně luxusní keramické výrobky určené k ozdobě šlechtických tabulí pozdně renesanční doby vplynuly postupným vývojem do kultury měšťanských a selských vrstev. V moravských městech se fajánsová výroba rozvíjela od počátku 18. století. Keramická centra vznikla ve Ždánicích, Vyškově, Bučovicích, Olomouci, Šternberku a Valašském Meziříčí, později se objevily dílny v Ivančicích, Velké Bíteši nebo na Znojemsku.

Podstatou vycházela jejich produkce z novokřtěnské výrobní tradice, avšak svým charakterem byla již odlišná. Vyvíjela se ve změněných společenských i duchovních podmínkách, vstřebávala podněty uměleckořemeslné výroby, reprezentované evropskými fajánsovými manufakturami a zejména císařskou manufakturou v západoslovenské Holíči. Koncem sedmdesátých let 19. století podlehla moravská produkce lidové fajánse konkurenci továrně vyráběné bělniny a porcelánu. Na západoslovenském území začaly pracovat četné fajánsové dílny na někdejších lokalitách habánských dvorů. K nejvýznamnějším patřily Sobotiště, Veľké Leváre, Dechtice, Košolná, Častá. Vedle původních vznikala i nová výrobní centra zakládaná zpravidla potomky habánských rodin, např. Stupava, Boleráz a další. Západoslovenská větev lidové keramiky si uchovala vlastní kontinuitu hluboko do 20. století. Prezentované exponáty z moravských a západoslovenskýých dílen podávají podivuhodný obraz rozmanitosti a řemeslné zručnosti svých tvůrců.

Výstava lidové keramiky ze sbírek Moravské galerie potrvá v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně do 20. září 2015.

10.8.2015 09:08:44 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolí včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa celý článek

další články...