zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mody demokracie

Trevor Paglen, National Geospatial IntelligenceAgency, 2013

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zažíváme po dlouhodobém šíření demokracie její ústup? Co naznačují úspěchy populistických politiků, návrat autoritářských režimů či masivní sledování a mizející soukromí občanů? Tyto a další otázky si klade současná výstava „Mody demokracie“ v Centru současného umění DOX, která prostřednictvím projektů českých i zahraničních umělců ukazuje příklady demokracie ze zemí celého světa. Koncept výstavy vychází z předpokladu, že neexistuje pouze jeden model demokracie, nýbrž více jejích modů a představuje různé způsoby participace na politickém životě prostřednictvím případových studií z různých částí světa. Odehrávají se na různých úrovních – od městské čtvrti přes velkoměsto autonomní oblast, stát až po globální měřítko. Zaznamenané příběhy současně ukazují, jak lokální demokratickou praxi dnes formují globální trendy a naopak.

„Otázka, zda zažíváme v posledních letech ústup demokracie, je výzvou k diskusi o nových formách demokracie, protože její tradiční podoby – sociálně demokratická a liberálně demokratická – přestávají fungovat ve světě ovládaném globálními finančními trhy. Od 90. let 20. století se spekuluje o dalších formách demokracie, které se snaží reflektovat stále větší propojenost různých míst a měřítek, od lokálních až po globální,“ říká hlavní kurátor výstavy Jaroslav Anděl.
Podle tématu a geografie je výstava členěna do 8 oddílů, přičemž Evropu zastupují příběhy demokracie ve 3 zemích – v České republice (umělecké projekty občanských iniciativ v Ústí nad Labem), v Itálii (soužití tří etnických skupin v autonomní oblasti Jižní Tyrolsko) a na Islandu (pokus o vytvoření nové ústavy demokratickou cestou). Výstava ale předkládá i příklady metod a praxí demokracie také z dalších geografických a kulturních oblastí (Severní a Jižní Amerika, Asie).
Výstava vznikla v rámci projektu XXX. výstavy Rady Evropy The Desire for Freedom: Art in Europe since 1945, kterou iniciovalo Německé historické muzeum v Berlíně (Deutsches Historisches Museum) ve spolupráci s dalšími evropskými partnery a byla podpořena i Evropskou komisí. V Centru současného umění DOX v Holešovicích ji může veřejnost navštívit do 16. března.

19.1.2015 09:01:25 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...