zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Na plátna českých kin připlují Vikingové

Na plátna českých kin připlují Vikingové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jen vzácně se mezi přenosy a záznamy z oper, divadel a jiných kulturních institucí objeví muzejní výstava. Po Leonardovi da Vinci a Zániku Pompejí dostanou diváci příležitost zhlédnout v kinech komentovanou prohlídku výstavy z Britského muzea nazvané Vikingové: život a legenda. Zatímco brány za londýnskou expozicí, jež přitáhla desetitisíce návštěvníků, se o víkendu uzavřely, v kinech po celé České republice bude možné tuto výstavu zhlédnout a proniknout tak do fascinující kultury a historie Vikingů od 1. října. V předpremiéře uvede záznam Vikingové z Britského muzea kino Světozor 30. září 2014.

Britské muzeum uspořádalo další unikátní výstavu – Vikingové: Život a legenda – kterou zpřístupní i divákům v kinech celého světa. Záznam natočený v Londýně nabízí divákům v kinosálech nerušenou prohlídku výstavy s výkladem expertů na vikinská plavidla, zbraně, pohřební a náboženské rituály, jazyk Vikingů a jejich odkaz budoucím generacím lidstva. Vrcholem výstavy, která mapuje období od konce 8. do počátku 11. století, je zakonzervovaný exponát vůbec nejdelší objevené lodi Roskilde 6 a o jedinečnosti vikinských plavidel diváky přesvědčí řemeslníci Britského muzea, kteří v průběhu natáčení postaví autentickou technikou trup vikinské lodi. Nebudou chybět ohromující detailní záběry vystavených exponátů a vikinského pokladu. Ačkoli pojem Viking asociuje především muže, válečníka a mořeplavce, výstava se věnuje dokonce i ženám, jejich způsobu života a jejich typickému oblékání. Na výstavě jsou k vidění ženské šperky a ozdoby šatů, které ovládly módu od Skotska až po dnešní Ukrajinu. Kuriozitou jsou také zachovalé dětské hračky, jak jinak, ve tvaru lodí. Záznam přibližuje rovněž pohřební rituál za osvětlení hořícími loučemi, který se odehraje v prostorách muzea. Vikingové z Britského muzea návštěvníkům i divákům připomenou, jak severští mořeplavci Vikingové námořními a říčními cestami pomáhali utvářet podobu společnosti na čtyřech světadílech.

Výstava, pořádaná v britské metropoli ve dnech 6. března – 22. června 2014, vznikla ve spolupráci Britského muzea, dánského Národního muzea a Muzea pravěku a starověku pod hlavičkou Berlínských státních muzeí. Podařilo se shromáždit exponáty ze zahraničních sbírek, z nichž mnohé mohli Britové vidět poprvé. Z čerstvých archeologických nálezů výstava představuje nedávno odkryté kostry popravených Vikingů z masového hrobu, který byl objeven v anglickém hrabství Dorset, dále brnění a zbraně. Ale nebudou chybět ani šperky, sochy a kovové předměty, s nimiž drancovali, ale i obchodovali téměř po celé zeměkouli. Vikingům a zejména největšímu exponátu výstavy posloužila zbrusu nová galerie Sainsbury Exhibitions Gallery, která se stane součástí nového centra World Conservation and Exhibitions Centre. Sainsbury Exhibitions Gallery je prvním výstavním prostorem Britského muzea, který byl postaven přímo za účelem pořádání výstavních projektů.

Kdy a kde v českých kinech
Premiérově bude záznam Vikingové z Britského muzea uveden 30. září od 20:30 hodin v pražském kině Světozor, od 1. října bude k vidění v kinech po celé České republice. „Kino Světozor si další výstavní záznam z Britského muzea nemohlo nechat ujít. O předchozí výstavu Zánik Pompejí byl obrovský zájem a Vikingové vynikají právě tak vysokou estetickou a odbornou kvalitou. Nadto nabízí poutavý a objevný komentář a spoustu názorných demonstrací, které bychom si jinak ani neuměli představit,“ sdělil Petr Jirásek, ředitel pražského kina Světozor, které program nabídne jako první.

Seznam kin bude oznámen během léta a bude postupně aktualizován na stránce www.aerofilms.cz/vikingove .

14.7.2014 20:07:01 Redakce | rubrika - Zveme ...