zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstava Olbrama Zoubka se prodlužuje

V popředí Chodci_kteří se zdraví 1967 za ni zlatý Jan 1969

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Díky velkému zájmu návštěvníků se výstava sochaře Olbrama Zoubka v Jízdárně Pražského hradu prodlužuje o čtyři týdny. Expozice, kterou už zhlédlo přes 30 tisíc lidí, tak potrvá až do 30. března. Dvě komentované prohlídky, během nichž provede návštěvníky výstavou sám autor, se budou konat 10. a 24. března od 16ti hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma pro všechny, kteří mají platnou vstupenku. Výstava se řadí k nejúspěšnějším výstavám českého umění v Jízdárně za poslední roky: rekordní návštěvnost drží výstava Josefa Čapka, na niž v roce 2010 zamířilo přes 73 000 návštěvníků, Karel Malich přilákal v roce 2012 přes 35 000 lidí.

„Komentované prohlídky mají v Jízdárně Pražského hradu tradici. A já se rád stýkám s lidmi, kteří se zajímají o mou práci. Rád s nimi mluvím a odpovídám na jejich otázky,“ říká Olbram Zoubek (nar. 1926). „Prostor Jízdárny je krásný sám o sobě. Přes den je zde přirozené světlo z oken, z nichž je výhled na Pražský hrad. Ale tu pravou atmosféru a energii dodají mé instalaci lidi, kteří si moje sochy prohlížejí a konfrontují se s nimi,“ dodává umělec. Komentované prohlídky se zaměřují na jednotlivé sochy, ale nabízejí také pohled do doby, kdy tato díla vznikla. Včetně sochy Jana Palacha, kterou Zoubek vytvořil v roce 1969. „Myslel jsem při práci na Janovu oběť a statečnost a nakonec jsem ho ztvárnil jako chodce, který se rozhodl. Je z cementu a je pokryt zlatem,“ říká sochař, jehož zatím poslední komentovanou prohlídku navštívilo přes 400 lidí.

Jedním z hlavních témat březnových komentovaných prohlídek bude rodina, která hrála velkou roli jak sochařově životě, tak v jeho tvorbě. Členové nejbližší rodiny – Zoubkova první manželka sochařka Eva Kmentová, jeho druhá žena Marie a děti Polana, Jasan a Eva – stáli modelem pro několik vystavených soch. Rodina se také podílela na přípravě výstavy: na instalaci spolupracoval syn Jasan, manželka Marie pomáhala s produkcí, dcera Polana je kurátorkou výstavy. „Jsem ráda, že se táta výstavy dožil a že ji sám koncipoval. Vybral sochy, které jsou pro něho důležité a které má rád. My ostatní – rodina a přátelé – jsme mu pomáhali, ale do jeho autorské koncepce jsme nezasahovali. Sleduji s radostí rostoucí počet návštěvníků a čtu všechny pozitivní i negativní kritiky. Provádím výstavou své přátele a chodím na rodinné workshopy, které jsou součástí doprovodných programů výstavy. Reakce dětí a jejich rodičů mě přesvědčují o tom, že jsme nepracovali zbytečně. Ale na skutečné zhodnocení otcova díla, jeho silných i slabých stránek, si budeme muset ještě počkat,“ říká Polana Bregantová.

24.2.2014 13:02:59 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...