zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Buddha a Bílý tygr

Vietnamské umění v Čechách

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Prologem ke znovuotevření objektu Národní galerie Paláce Kinských (Sbírka asijského umění v prvním patře), které se připravuje na 17. dubna, se stala výstava Vietnamské umění v Čechách.
Národní galerie se rozhodla na této výstavě prezentovat tradiční výtvarné umění národnostní menšiny, která přestože se v naší zemi stává stále početnější, patří pro běžného Čecha z různých důvodů k tomu ne příliš známému. Díky čilým kontaktům s Vietnamem za minulého režimu mají sbírky, z nichž byla díla vybrána - Národní galerie a Náprstkovo muzeum- své zvláštnosti - zahrnují zejména novějšího období - 18. , 19. a 20. století a pocházejí především ze severního Vietnamu.

Výstava ale podává širší záběr poukazující na mnohotvárnost a bohatost vietnamské umělecké tradice, která byla utvářena taoismem a konfucianismem, buddhismem a dalšími vlivy přicházejícími zvenčí. Mezi exponáty se tak objevuje jako nejstarší exponát bronzový buben z přelomu letopočtu, z období kultury Dong Son, Buddha Šakjamuní v lotosové pozici - dřevěná socha v životní velikosti pokrytá načervenalým lakem z přelomu 18. a 19. století nebo novodobá grafika Bílého tygra.
Hlavním sochařským materiálem bylo dřevo a z něj jsou také vyrobeny unikátní sochy Buddhy jako dítěte, které byly umístěny v chrámech. Souvisí s legendou o Buddhovi, který hned když se narodil, učinil sedm kroků a vztáhl ruku k nebi a zemi jako symbol jeho budoucí svrchovanosti.
K vzácným exponátům patří i zmenšené prázdné křeslo, které se stavělo na oltáře a v němž si uctívatelé představovali božstvo nebo sošky ženské varianty bodhisatvů bohyně Quan Am.
Vedle tygrů - vládců pěti světových stran - žlutý ve středu, zelený na východě, červený na jihu, černý na severu a bílý na západě - a tradičního draka je symbolickým zvířetem také kapr. Nachází se na obrázku k novému roku, který se dával chlapcům, protože symbolizoval hojnost, zdar, cílevědomost a dobré postavení. Tyto grafiky se dodnes zhotovují ve vesnici Dong Ho. Kapr je také několikrát vyobrazen na půvabných bílo modrých miskách z kameniny z 19. století.
Některé vystavené grafiky mají satirický obsah a dalo by se téměř usuzovat, zda podnět k nim nevyšel od vietnamských umělců usídlených u nás - "Myší svatba"- kde svatební průvod musí podplatit kočku - úředníka za volný průchod nebo "Ropucha učitelem" - kde je na mušce výuka ve škole.
Výstava významná nikoliv počtem exponátů ale jejich výpovědní hodnotou je vybavena i poměrně rozsáhlým doprovodným programem, který má za cíl umožnit hlubší ponor do vietnamské kultury. Mimo komentovaných přednášek pro veřejnost a školy jsou to atraktivní výtvarné dílny, kde bude možné zkusit si malbu na porcelán, na hedvábí nebo grafiku a 26. dubna bude Vietnamu v Paláci Kinských zasvěcen celý den - Den vietnamské kultury.
Výstava "Vietnamské umění v Čechách", která probíhá v konírně Paláce Kinských na Staroměstském náměstí do 11. května, není jedinou letošní příležitostí, jak se seznámit s orientálním uměním. Na květen chystá NG výstavu "Japonismus v českém umění" v Salmovském paláci a na podzim to bude výstava o současné inspiraci starým východoasijským uměním opět v konírně Paláce Kinských.

10.2.2014 16:02:43 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...