zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Umění v Chebu - umění ve veřejném prostoru v Chebu od 19. století po současnost

Umění v Chebu - umění ve veřejném prostoru

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Prostřednictvím historických i současných fotografií, přípravného materiálu (modely, sádrové odlitky, studie), ale i několika originálních děl výstava představuje umění ve veřejném prostoru, tj. pomníky, pamětní desky, díla dekorující architekturu nebo volné sochy, které vznikly za posledních dvě stě let na území Chebu. Jde o sféru kulturního dědictví, jež je veřejnosti paradoxně nejméně známa, z pohledu historiků umění nejméně zpracována a z hlediska památkové péče nejvíce ohrožena. Díla však nejsou poškozována pouze počasím nebo vandaly. Mnohem častěji padají za oběť proměnám politických systémů, neboť veřejný prostor v nejširším smyslu je platformou, na níž se vyjadřují politické a sociálně-kulturní zájmy, často zcela protichůdné. Tyto zájmy se manifestují právě skrze umělecká díla, zejména pomníky - a to jak pozitivně, tedy jejich zřizováním, tak i negativně, jejich odstraňováním. Kultivovanější politické režimy předchozí kulturní vrstvy uchovávají jako historický doklad minulosti, méně kultivované je rovnou ničí.

Hlavním specifikem Chebu bylo to, že zde až do roku 1945 existovala téměř výhradně německá kultura, jejíž pozůstatky - pomníky, pamětní desky a náhrobky - byly až na malé výjimky odstraněny a zničeny. Přesto od dvou nejvýznamnějších autorů - Karla Wilfert st. (1847-1916) a Johanna Adolfa Mayerla (1884 - 1954) - tu zůstala celá řada významných prací; od prvně jmenovaného je to např. Schillerův pomník či sochy v kostele sv. Mikuláše, od Mayerla zase Dudácká či Cechovní kašna nebo Atlant na budově bývalé České eskomptní banky.

Výstav věnovaná chebským pomníkům a památníkům potrvá v Galerii výtvarného umění v Chebu do 6. října 2013.

5.8.2013 23:08:25 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Coco Chanel jako přehlídka módy i života

Coco Chanel

Balet NdB přichází s novou premiérou věnovanou módní ikoně Coco Chanel. Choreograf Mário Radačovský připravil celý článek

další články...