zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Co uvidíme letos v Národní galerii

NG - Salmovský palác

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Zprávu o stavu Národní galerie v Praze, který z hlediska laické veřejnosti není zdaleka tak složitý, jak jej zažívají její zaměstnanci, prezentoval veřejnosti v těchto dnech ředitel NG Vladimír Rösel.

Národní galerii navštívilo v roce 2012 téměř půl miliónu (přesně 443 000) zájemců o výtvarné umění, což je zhruba o sto tisíc více než v roce 2011. Faktem však je, že ne nepodstatnou částkou návštěvníků (cca 40 000) přispěla Muchova Slovanská epopej, kterou ve Veletržním paláci vystavuje Galerie hlavního města Prahy.

Největší oblibu z celkového počtu 31 uskutečněných loňských výstav si získala výstava Jakuba Schikanedera ve Valdštejnské jízdárně, která probíhala od dubna 2012 do poloviny ledna 2013 a kterou shlédlo přes 73 tisíc návštěvníků. Poměrně velký zájem vzbudila rovněž loňská jarní výstava Rembrandt + Company ve Šternberském paláci, výstava Theodora Pištěka, která ve Veletržním paláci probíhala do 20. ledna a právě probíhající Cesta k amorfě Františka Kupky v Salmovském paláci (obě přes 20 000 návštěvníků).

Ze stálých expozic drží rekord Veletržní palác, jehož sbírky moderního umění obdivovalo na 165 000 návštěvníků (včetně Slovanské epopeji). Již tradičně se hojné účasti těší rozsáhlé doprovodné programy lektorských oddělení, v loňském roce jich proběhlo více než dva tisíce a podílelo se na nich přes padesát tisíc dětí i dospělých.

Ani v letošním roce přes stálé finanční problémy nebudou milovníci umění ochuzeni o bohaté zážitky. Ve Veletržním paláci je plánována velká výstava art brut - Jan Křížek - Jean Debuffet - Pablo Picasso, a retrospektiva Huga Demartiniho pod názvem A měl rád ženy, dále to bude holandský Magický realismus a skupina Cobra, retrospektiva Jana Kotíka (1916 - 2002) a dáli Pán Bůh (a stát) tak v roce 2014 si přijdou na své umělečtí gurmáni - na programu je velký mezinárodní výstavní projekt "Otevři zahradu rajskou - benediktíni v srdci Evropy 800 - 1300" nebo "Japonismus ve výtvarném umění v Čechách na přelomu 19. a 20. století".

Jako každá státní instituce, potýká se i Národní galerie s praktickými záležitostmi financí a řešení těchto otázek nezůstane bez negativního dopadu na návštěvnický provoz. Jak již je známo, byl v roce 2012 pro NG uzavřen klášter sv. Jiří, pronajatý od Správy pražského hradu a využívaný pro stálou expozici českého umění 19. století. Dále byl v roce 2012 uzavřen Dům U Černé Matky Boží, expozice českého kubismu, od 1. března bude uzavřena orientální kolekce v Paláci Kinských a na jaro se připravuje deinstalace expozice starého umění v Anežském klášteře, která by měla být přenesena mimo záplavové území do Salmovského paláce. Ten rozšířil prostory NG loni v květnu a společně se zahájením výstavy F. Kupky v něm bylo otevřeno nové návštěvnické centrum TriaNGl.

Vzhledem k úsporným opatřením zůstávají tak uměnímilovné veřejnosti k dispozici prozatím mimo Veletržní palác jen sbírky barokního umění ve Schwarzenberském paláci (s krátkodobými výstavami v paláci Salmovském) a staré evropské umění ve Šternberském paláci na Hradčanech.

11.2.2013 21:02:46 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...