zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Světlo a prostor

Světlo a prostor

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Odkaz jedné z nejvýznamnějších osobností světové divadelní scény 19. a 20. století, Edwarda Gordona Craiga (1872 – 1966), je námětem výstavy s názvem Světlo a prostor v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, která představí nejdůležitější momenty Craigova profesního i osobního života.
Edward Gordon Craig (1872 – 1966) je historiky divadla i samotnými divadelníky řazen k nejvýznamnějším vizionářům a průkopníkům této umělecké oblasti. Jeho minimalistické postupy znamenaly převrat v britské viktoriánské scénografii. Roztříštil tehdejší struktury okázalých realistických scén s malovanými kulisami a vnesl do divadelního světa abstraktní pojetí. Také začal na scéně používat nové technologie. Širší veřejnosti se dostal do povědomí i díky soužití se svou múzou, zásadní představitelkou moderního tance Isadorou Duncan. Craigův vliv na divadlo přetrvává dodnes. Například uznávaný režisér Peter Brook o Craigovi prohlásil: „On byl původcem všeho (…) skutečný vliv, který v sobě všichni nosíme, ať už o tom víme nebo ne, pochází od Gordona Craiga.“ V roce 2007 vydal Divadelní ústav překlad jeho statí s hlavními dramatickými principy pod názvem O divadelním umění.

Výstava SVĚTLO A PROSTOR je v pražské Galerii Jaroslava Fragnera rozdělena na dvě části. Tou první je interaktivní jeviště, kde si návštěvníci mohou osvojit Craigovo propojení formy a světla. Autentická zvuková nahrávka zinscenovaná speciálně pro tento výstavní projekt poodhalí více z umělcova života. Promlouvá na ní sám Craig a také herec, který se stylizuje do jeho role. Zajímavostí jsou mimo jiné Craigovy komentáře, jež se vztahují právě k dílům vystaveným v rámci této expozice.
Výstava také přibližuje osobnosti, jež figurovaly v jeho profesním i osobním životě včetně jeho matky, slavné herečky Ellen Terry, Craigova otce, designéra a architekta Edwarda Williama Godwina nebo zmíněné Isadory Duncan či režiséra Konstantina Sergejeviče Stanislavského.

V druhé části výstavy jsou k vidění artefakty Craigovy výtvarné tvorby. Návštěvníci mohou obdivovat ukázky dřevorytin, dřevořezeb, akvarely i malby pocházející ze sbírek londýnského Victoria and Albert Museum, které je dovezlo vůbec na první výstavu za hranicemi Velké Británie. Nedílnou součástí expozice budou také fotografie dokumentující životní příběh tohoto uznávaného umělce a odhalující barvité souvislosti jeho praktické tvorby i teoretického díla.

Výstava ve Fragnerově galerii v Praze se koná od 27. května do 25. června a je to první událost, jež se uskuteční v rámci nadcházejícího Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru.

31.5.2011 00:05:54 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...