zvláštní poděkování
Quantcom.cz

ANIFEST 2011

ANIFEST 2011

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest se letos koná již po desáté. Kulaté narozeniny oslaví v Teplicích od 26. dubna do 1. května 2011 a desetileté výročí bude reflektovat i ve své programové skladbě – připraveno je například pásmo „Z české školy animace“, které u této příležitosti vzdá hold velkým jménům českého animovaného filmu nebo přehlídka vítězných filmů z minulých ročníků. Kromě mezinárodní soutěže v deseti kategoriích nabídne letošní AniFest také bohatý doprovodný filmový i nefilmový program – japonské anime, pokračování Pobaltské mise, tentokráte Lotyšskou retrospektivu, pásma tvorby jednotlivých porotců nebo výběr toho nejzajímavějšího ze světové animace v rámci programu AniFest Choice.

Mezinárodní soutěž
Kromě „tradičních“ deseti kategorií, mezi které patří soutěž celovečerních, krátkých, studentských a dětských filmů a soutěž znělek, videoklipů a reklam, bude mít letošní AniFestu dvě kategorie navíc: Mezinárodní soutěž Knauf Insulation o nejlepší krátký animovaný film do 60 minut s tématem životního prostřed a Mezinárodní soutěž Knauf Praha o nejlepší krátký animovaný film vytvořený dětmi s tématem životního prostředí. Do všech soutěžních kategorií se přihlásilo celkem 1500 filmů z 62 zemí světa, vybráno do soutěže jich nakonec bylo 350. Do soutěže se probojoval například i celovečerní film z Kolumbie (Tajemné předtuchy pana Leona Prozaka režiséra Carlose Santy). Film z této země se v této kategorii ocitl vůbec poprvé. V kategorii celovečerních filmů budou soutěžit také dva české snímky: Fimfárum – Do třetice všeho dobrého a Autopohádky, srbský snímek Technotise – Edit a já (r. Aleksa Gajic), ruské Ošklivé káčatko (r. Garri Bardin) a film slavného britského režiséra Phila Mulloye Goodbye Mister Christie.

Japonské anime a lotyšská retrospektiva
Pobaltskou misi zahájil AniFest už v minulém roce Litevskou retrospektivou, letos míříme do Lotyšska. V programu se objeví např. filmy klasika a zakladatele lotyšské loutkové animace Arnolda Burovse nebo nejvýraznějších současných lotyšských autorů – Signe Baumane (filmy Žena, Zvěrolékař nebo Birth) a jednoho z letošních porotců Vladimira Leščiova (autora filmů Insomnia, Wings and Oars ad.). V rámci prezentace mimoevropské kinematografie se letos představí fenomén Anime. Ve středu 27.dubna do Teplic dorazí režisér snímku Cowboy Bepop Shinichiro Watanabe a spolu s ním hudební skladatelka Yoko Kanno. Promítat se budou také další Watanabeho snímky (Samurai Champloo nebo Animatrix, kde je Watanabe jedním z režisérů). Yoko Kanno (autorka hudby k mnoha anime filmům a seriálům, například právě ke Kovboji Bebopovi nebo slavné sérii Ghost In The Shell) zahraje své autorské skladby na klavírním koncertě v Krušnohorském divadle ve čtvrtek 28.dubna večer.

Celovečerní distribuční novinky
Výběr toho nejlepšího z celovečerní animované produkce z celého světa. Diváci na AniFestu uvidí například letošního oskarového kandidáta, francouzský snímek Iluzionista, španělskou romanci v rytmu bolera Chico a Rita, americké novinky Rango a Já padouch nebo nejnovější film Jana Švankmajera Přežít svůj život. Českou předpremiéru si na bude na AniFestu mít novinka studia Disney Animation Medídek Pů.

Michaela Pavlátová vs. Joanna Quinn
Návštěvníci letošního jubilejního desátého ročníku AniFestu mají unikátní příležitost být svědky prvního setkání úspěšných animátorek na jednom jevišti. Dialogické pásmo představí čestnou prezidentku festivalu Michaelu Pavlátovou společně s britskou animátorkou Joannou Quinn: na vybraných ukázkách svých děl společně nastíní vlastní pojetí práce a dotknou se nejrůznějších témat své tvorby, od zobrazení sexu v animovaném filmu, přes použití nových technologií až po srovnání typické „českosti" či „britskosti" v daných ukázkách.

Z české školy animace
Desáté výročí AniFestu se nám zdá také jako ideální příležitost k tomu zamyslet se nad tím, jaké základní pilíře domácí animovaná tvorba má a kdo za nimi stojí. Proto jsme do programu zařadili blok s názvem Z české školy animace.
Autorská tvorba mnoha našich tvůrců etablujících se postupně po druhé světové válce představuje doposud nedoceněné bohatství. Pojem „česká škola", který se v druhé polovině 20. století vžil jakožto označení technologicky, výtvarně i myšlenkově různorodých filmů, pro nás takový pilíř české animace představuje. Z české školy animace tedy letos představíme Vlastu Pospíšilovou, Zdeňka Milera, Břetislava Pojara, Zdeňka Smetanu, Adolfa Borna, Vladimíra Malíka, Vratislava Hlavatého, Václava Mergla, Jiřího Šalamouna, Ivana Renče, Vladimíra Jiránka a další za jejich nejpočetnější možné účasti.

25.4.2011 20:04:09 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském celý článek

další články...

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...