zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Dny evropského filmu se budou letos konat už po osmnácté. Proběhnou ve dnech 14.- 21. dubna v pražských kinech Světozor a Lucerna, následně se přesunou do Brna (od 22. do 28. dubna) a odtud pak v podobě festivalových ozvěn do několika regionů. Více prozradil dramaturg přehlídky Zdeněk Bláha.

  • Kolik filmů a z kolika zemí diváci uvidí? Jak probíhá dramaturgický výběr?
    Letos jsme se vyšplhali na konečné číslo 40 filmů z celkem 26 evropských zemí, které divákům představíme. Výběr v podstatě probíhá po celý rok, soustavné mapování aktuálních tendencí v evropské kinematografii je nutné. Snažili jsme se výběrem filmů vyjít vstříc nejen náročnějšímu divákovi, ale i příležitostnému návštěvníkovi kina. Proto je možné nalézt v programu například jak komedii (např. maďarský film Made in Hungaria ve stylu Šakalích let), tak i kritikou oceňované snímky (např. rakouský koprodukční snímek Lurdy), aby si opravdu každý přišel na své.


  • Uvidí diváci filmy zcela nové, nebo i starší?
    Záměrně chceme prezentovat současnou evropskou kinematografii, proto jsme vybírali jen z filmů starých ne více než dva roky. Díky tomu představíme jak filmy nové (např. britská komedie Made in Dagenham), tak i filmy oceněné v minulosti na festivalech. S tím souvisí naše nová sekce LUX Prize věnovaná právě stejnojmenné filmové ceně Evropského parlamentu. V jejím rámci představíme vítěze jak letošního (německý film Cizinka), tak i loňského (francouzský Welcome). Kromě vítězných snímků ale uvedeme i další letošní finalisty této ceny.
  • Je osobně Vám nějaká evropská kinematografie bližší než ostatní?
    To se velmi těžko specifikuje. Z každé země bych dokázal vybrat několik oblíbených filmů, a to jak hraných, tak dokumentárních. Mám rád skandinávskou kinematografii pro její často velmi syrový, až naturalistický pohled na svět, nezřídka v kombinaci s černým humorem. Zároveň jsem si oblíbil i současnou rumunskou kinematografii, která je na vzestupu. Proto jsem rád, že uvedeme i film Policejní, adjektivum režiséra Corneliu Porumboiu. Nejde zrovna o lehce stravitelný film, ale tak silnou a vyhrocenou pointu jako zde, jsem už dlouho ve filmu nezažil.
  • Můžete doporučit některý titul, který bude doprovázen návštěvou tvůrců?
    Určitě mohu doporučit nový film německého režiséra Toma Tykwera, „3“, který je zároveň i zahajovacím filmem a přijedou jej představit hlavní herci, Devid Striesow a Sophie Rois.
  • Festivaly se většinou soustředí na hrané filmy, ale v rámci DEF bývají uváděny i filmy dokumentární. Bude tomu tak i letos?
    I letos uvedeme několik dokumentárních filmů, zejména díky sekci K věci, jejímž tématem je dobrovolnictví a aktivismus. Bude to například český dokument Manuál na výrobu teroristy Terezy Reichové (nejen) o politicky angažovaném street artu a graffiti v Baskicku. Dva dokumenty představíme i v rámci sekce Film&Music, jednak Rytmus svobody o polské rockové scéně za minulého režimu, nebo VINYL, dokument mapující současnou elektronickou a experimentální hudební scénu ve Vídni.
  • V předchozích letech se vždy na DEF objevil nějaký nový český film. Připravujete nějaké překvapení i tentokrát?
    Bude tomu tak i letos, kdy český film přehlídku dokonce zakončí. Předpremiérově tak uvedeme novou černou komedii postupně stále více se prosazujícího režiséra Tomáše Řehořka, Czech Made Man s Janem Budařem v hlavní roli.
  • Počítá se s nějakým off-programem?
    Jako malý filmový bonus pro diváky uvedeme klasický film němé éry, Erotikon režiséra Gustava Machatého s živým hudebním doprovodem uskupení Forma. Jejich velmi citlivě zkomponovaný soundtrack, stojící na elektro akusticko ambientním základu, oscilující od jemných elektronických ruchů až po jazzové motivy, velmi dobře zachovává původní náladu filmu. Diváci se mohou těšit na jedinečný zážitek.
  • 28.3.2011 23:03:07 Redakce | rubrika - Rozhovory