zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cenu Pavla Kouteckého získal Martin Ryšavý

Martin Ryšavý z natáčení Země snů

autor: archiv   

zvětšit obrázek

O Cenu Pavla Kouteckého se ucházeli letos tvůrci více než sto dokumentů, z nichž vzešel jediný vítěz, kterým se stal režisér Martin Ryšavý s filmem ZEMĚ SNŮ. Ve filmu zachycuje život vietnamských imigrantů, kteří přijeli do České republiky s touhou vydělat si peníze, ale z důvodu své naivity a neinformovanosti se ocitli v nečekaných problémech. Zástupci pracovních agentur jim naslibovali lepší život, ve skutečnosti je obrali o peníze a způsobili jim velké dluhy. Dokument Martina Ryšavého stojí na pomezí dokumentu a publicistiky, točil se v České republice i ve Vietnamu a štáb při jeho vzniku těžil z toho, že se zabývá tématem Vietnamců v Čechách delší dobu. Film vznikl ve spolupráci s Českou televizí, která jej také uvede v rámci své otevřené přehlídky Český dokumenT v půlce června v kině Atlas. Martin Ryšavý převzal na slavnostním večeru v Divadle Archa kromě sošky od sklářského výtvarníka Reného Roubíčka také peněžitou cenu sto tisíc korun od společnosti Metrostav.

Režisér Martin Ryšavý natáčel svůj dokument v době, kdy se v důsledku finanční krize snížil v České republice počet pracovních příležitostí. „Zaregistrovali jsme, že se v důsledku ekonomických problémů, nepřipravenosti českých úřadů a policie a nezákonných praktik některých zprostředkovatelů práce ocitlo hodně vietnamských dělníků v Čechách ve velmi zlém postavení, a chtěli jsme na to upozornit,“ říká Martin Ryšavý. V době, kdy se začal štáb tomuto tématu věnovat, se o něm ještě na veřejnosti nemluvilo. Vietnamci si s vidinou lepšího života půjčili peníze na cestu do „země snů“ a nakonec v Čechách vydělávají ještě méně než ve Vietnamu, vrátit se nemohou, pak by ztratili naději, jak splatit obrovské dluhy.
Česko-vietnamská tematice jsou věnovány i další dva Ryšavého filmy s názvy Kdo mě naučí půl znaku a Banánové děti. „Empatie, sdělnost a jistá naléhavost jsou hlavními atributy filmu Země snů, který podává zprávu o zoufalé situaci vietnamských pracovních migrantů v České republice. Společně s dalším soutěžním filmem Martina Ryšavého Banánové děti by mohl být hodnotným příspěvkem k částečnému otupení české xenofobie,“ uvedl za porotu Ceny Pavla Kouteckého Míra Janek.

„Cena udělená Martinu Ryšavému – a potažmo i celému našemu týmu má pro mě osobně zvláštní význam. Měl jsem totiž tu čest s Pavlem Kouteckým úzce spolupracovat, když jsem produkoval jeden z jeho posledních filmů Pojď blíž, cukrátko,“ řekl producent Země snů Miloslav Doležal. Cena Pavla Kouteckého vznikla na počest tragicky zesnulého filmaře Pavla Kouteckého, mimo jiné režiséra filmu Občan Havel, a letos se konal její čtvrtý ročník. Organizátory jsou Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Do nominací na Cenu Pavla Kouteckého se letos dostalo probojovalo devět filmů a to 59/184/84 Lukáše Kokeše, Český mír Filipa Remundy a Víta Klusáka, Mám ráda nudný život od Jana Gogoly ml., dále pak Nebe Peklo Davida Čálka, Přízrak svobody II Karla Žaluda, Mlčeti zlato Tomáše Kudrny, Šil jsem u Kubiše Pavla Štingla, Ženy SHR Martina Duška a Ondřeje Provazníka a samozřejmě vítězný film Země snů. V pětičlenné porotě zasedli režisérka filmu Zoufalci Jitka Rudolfová, dramaturgyně festivalu Jeden svět Kateřina Bartošová, šéfka vnitřních projektů Divadla Archa Jana Svobodová a dlouholetý přítel Pavla Kouteckého Jiří Fidranský.

V rámci slavnostního večera vyhlášení Ceny Pavla Kouteckého byl poprvé promítnutý právě dokončeny film z cyklu Hledači pevného bodu, který začal Pavel Koutecký natáčet v roce 1991 s Michaelem Kocábem, Janem Rumlem, Martinem Mejstříkem a Kryštofem Rímským. Cyklus nyní pod názvem Evoluce čtyř z revoluce dokončil režisér Jan Šikl.

10.6.2010 23:06:40 Redakce | rubrika - Filmová scéna