zvláštní poděkování
Quantcom.cz

35. Letní filmová škola Uherské Hradiště – ohlédnutí

35. Letní filmová škola Uherské Hradiště (Zdroj M. Malůšek)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Letní filmová škola v Uherském Hradišti uzavřela své brány 2. srpna. S odstupem je čas na bilancování a ohlédnutí. Škola nabídla 493 filmů, z toho celovečerních bylo promítnuto 241, středometrážních 58 a krátkých filmů 194. Celkově se více jak na tři dny akreditovalo 4 124 návštěvníků.

Letos udělila Asociace českých filmových klubů, který je hlavní pořadatel akce, ceny těmto osobnostem:
Jaco van Dormael Za dlouhodobý humanistický přístup k tématům a postavám svých filmů, zejména při portrétování lidí s mentálním či fyzickým handicapem a jejich výjimečné umělecké ztvárnění.
Ondrej Šulaj Za výrazný podíl na formování československé a později slovenské kinematografie, za scénáristické i režijní kvality a institucionální podporu a rozvoj slovenské filmové tvorby po roce 1989.
Václav Vorlíček Za inovace v žánrovém profilu české bláznivé komedie a pohádky a odvahu v experimentování s trikovými postupy v komediálním žánru.
Raoul Servais Za rozvoj animačních postupů a rozvíjení jasné autorské linie a unikátního spojení animovaného filmu s hranou tvorbou.
Jaromíra Pilařová Za osobní přínos českému klubovému hnutí, dlouhodobou práci v revizní komisi AČFK a Filmovém klubu Sokolov.

Výběr nejzajímavějších událostí 35. Letní filmové školy

Digitální den na 35. Letní filmové škole v Uherském Hradišti se uskutečnil 30. července 2009. Během dne proběhly dvě přednášky, jedna beseda a vůbec první projekce 3D filmu v digitálním formátu v historii Letní filmové školy. Šlo o film U2 3D, který bylo do této doby možno vidět pouze v kinech IMAX, projekce na LFŠ byla jeho digitální premiéra v ČR. Nejdůležitější informací pro české kinaře bylo vystoupení předsedy rady Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie Přemka Šoby, který oznámil rozhodnutí rady SF z minulého týdne o uvolnění částky cca 45 milionů korun na digitalizaci kin a termín podání žádostí a to 10. 9. 2009 (detaily budou v nejbližší době publikovány na webu Ministerstva kultury).

V rámci doprovodného programu 35. LFŠ vznikl komiksový příběh na zdi v bývalých kasárnách dlouhé 60 metrů a vysoké 8 metrů. Komiksové výjevy zahrnující Pamelu Andersson, Otíka či Mickey Mouse vytvořil významný autor české streetartové scény Jakub Matuška aka Masker One. Zeď, která dříve sloužila tankistům ke trénování střel v areálu bývalých kasáren, bude jedinou hmatatelnou vzpomínkou na letošní ročník Letní filmové školy.

Cyklus Film a živá hudba nabídl takové perly světové kinematografie jako Muž s kinoaparátem, Orlakovy ruce či Metropolis a propojil je s českými i zahraničními umělci. K projekcím zahrálo sdružení DVA, Jiří Stivín, Gerhard Gruber, AGF, Floex + Líba, Kazety, Magnetik i MIDI LIDI. Vznikla tak jedinečná představení, která patřila k nejúspěšnějším a nejhojněji navštěvovaným.

Thriller Klíček Jána Nováka zavedl diváky do 50. let dvacátého století, kdy v komunistických žalářích v Uherském Hradišti docházelo ke krutým výslechům. Na natáčení se podíleli i samotní političtí vězni; film může nabídnout zajímavé herecké obsazení: velitele věznice ztvárnil Jan Přeučil, role bachaře se zhostil Norbert Lichý. Pro novináře, fotografy a akreditované hosty byla také připravena speciální prohlídka míst, kde probíhalo natáčení.

Jan Hus, mše za tři mrtvé muže. Premiéry nového filmu Miroslava Bambuška se zúčastnila asi nejpočetnější delegace v historii Letní filmové školy. Film se odehrává ve druhé polovině 20. století a geograficky se vztahuje k dějinám tzv. východního bloku. Postava reformátora filmem prochází a žádá si, aby byla znovu pochopena. Otevírá příběhy tří mužů: Angličana Grahama Bamforda, Němce Oskara Brüsewitze a Poláka Ryszarda Siwiece. Tyto tři pojí s Husem několik věcí: snaha napravit režim, v němž žijí, snaha poslechnout svědomí, které jediné je může vést k správnému cíli, a oběť nejvyšší, která završuje jejich životy. V druhé linii filmu se osudy tří hrdinů proplétají s osudy dalších postav, historika, bezdomovce a novináře, kteří přichází za jejich památkou, aby našli smysl vlastního života.

Rakouská renesanční umělkyně, performerka a filmařka Mara Mattuschka výstavou v Klubu kultury poprvé ukázala svoji tvorbu českým občanům. Mattuschka uvedla na Letní filmové škole také své krátké režijní počiny a podle svých slov tak Uherské Hradiště bylo prvním místem, kde se představila zároveň jako malířka i režisérka.

Ve spolupráci s Filmovou fakultou Akademie múzických umění (FAMU) proběhl na LFŠ unikátní přednáškový cyklus nazvaný Mini_FAMU. Pod vedením předních odborníků a pedagogů FAMU proběhl přenesený model filmové výuky. Jednotlivé přednášky cyklu zájemcům představily práci jednotlivých kateder a center FAMU. Nedílnou součástí bylo představení studovaných oborů, problematika jednotlivých filmových profesí přednášky byly doplněny ukázkami z tvorby studentů jednotlivých kateder a center. Kromě přednáškového cyklu proběhl i filmový workshop, který vedla dokumentaristka Linda Jablonská ve spolupráci s režisérem a střihačem Tomášem Doruškou, který byl zároveň i jedním z přednášejících cyklu Mini_FAMU.

Newyorská písničkářka a zpěvačka Suzanne Vega vystoupila na Studentském náměstí s kytaristou Gerrym Leonardem, který mimo jiné spolupracoval s Davidem Bowiem, a s baskytaristou Mikem Viscegliou, spoluhráčem Philla Collinse, Bruce Springsteena aj. Vega představila nejen písně ze svého nejnovějšího alba Beauty & Crime (2007), ale i své největší hity. Koncert navštívilo kolem 3000 posluchačů.

24.8.2009 12:08:57 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce