zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Muž na laně

Muž na laně

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Asociace českých filmových klubů uvede v premiéře film režiséra Jamese Marshe - MUŽ NA LANĚ. Jeden z nejbláznivějších a zároveň nejpoetičtějších činů 20. století provedl v roce 1974 francouzský provazochodec Philippe Petit, když ilegálně tancoval na laně nad hlubinou mezi budovami Světového obchodního centra. Dokument britského režiséra Jamese Marshe je divácky přitažlivou rekonstrukcí Petitova činu a zároveň podobenstvím o obecných lidských hodnotách a věčné touze překonávat zdánlivě nepřekonatelné. Film získal Oscara 2009 ze nejlepší celovečerní dokument předešlého roku.

O své kolosální akci snil Petit dlouhých šest a půl roku, poté strávil dalších 8 měsíců při co možná nejdokonalejším plánování celé akce přímo v New Yorku. I když byl Petit podporován svými kamarády a spoluúčastníky akce, musel čelit řadě neočekávaných výzev: musel najít cestu jak obejít ochranku Světového obchodního centra, propašovat těžké ocelové lano a připínací zařízení do obou budov, napnout lano mezi budovami, ukotvit lano a přesně jej napnout tak, aby odolalo větru a jemným pohybům budov. Lano bylo umístěno a napnuto v dokonalém utajení. V 7.15 ráno udělal Petit první krok na laně umístěném ve výšce kolem 400 metrů nad manhattanským chodníkem...

Producent Simon Chinn se poprvé dozvědel o existenci Philippa Petita z rozhlasového pořadu BBC 4 v dubnu 2005, téměř 30 let po jeho neohrožené chůzi mezi budovami Světového obchodního centra. Tento moment popisuje Chinn následovně: “Poslouchání rádia BBC 4 je vždy relativně konformním zážitkem, ale Petitův vzrušený hlas, jeho nekompromisní vnímání světa, jeho upřednostňování chůze ve stovkách metrů nad povrchem než po pevné zemi mě vrhly do jakéhosi podivného neklidu a zapsaly se mi do mysli navždy.” Chinn byl přesvědčen, že Petitův neuvěřitelný příběh si zaslouží celovečerní dokument.

Režisér James Marsh popisuje svoji počáteční motivaci k práci na filmu takto: “Většina lidí žijících v New Yorku zná Philippovu chůzi mezi budovami, tento příběh se stal jednou z městských legend, která nyní, po zničení Světového obchodního centra, dostala nový rozměr. Ale od počátku jsem věděl, že události září 2001 nemají s naším příběhem nic společného. Philippovo dobrodružství je úžasnou pohádkou ze skutečného světa, která je navždycky zasazena do mizerného a zkaženého období amerických dějin.”

18.8.2009 00:08:38 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Filmová scéna

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...