zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FOK = Film – Opera – Koncert

FOK

autor: archiv   

Po osmi nedělních večerech, kdy se na ČT2 objevoval vzpomínkový Teleautomat, se dramaturgie opět vrací k tematickým večerům. Tím prvním bude Večer na téma… Sedmdesát let se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK. Česká televize uvede pořad v neděli 31. října 2004 ve 20.00 na ČT2.
Komponovaný večer o významném hudebním tělese nabídne historii orchestru v dokumentu 60 let FOK z roku 1994, řadu rozhovorů, vzpomínek, vyznání a unikátních archivních materiálů, obrazovou poemu režiséra Martina Suchánka věnovanou FOK a záznam koncertu k 70. výročí založení orchestru, na kterém zazněly skladby J. Srnky, J. Klusáka, B. Smetany a A. Dvořáka. Jako sólisté se představili Gabriela Beňačková - soprán, Ivan Kusnjer - baryton a Jan Tříska - umělecký přednes, orchestr hrál pod taktovkou šéfdirigenta Serge Bauda.

Zakladatelem dnešního Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK byl na podzim roku 1934 dirigent a hudební organizátor Rudolf Pekárek. Program činnosti nového tělesa vymezil slovy Film-Opera-Koncert, která se ve zkratce F.O.K. stala součástí názvu orchestru. Díky nahrávání hudby k většině českých filmů 30. let a pravidelným vystupováním v živém vysílání Československého rozhlasu vešel Orchestr F.O.K. ve známost a byla zajištěna jeho ekonomická existence. To umožnilo postupný rozvoj koncertní činnosti, jejímž hlavním protagonistou byl od samého počátku dr.Václav Smetáček. Ten dokázal ve velmi krátké době vybudovat z orchestru velké symfonické těleso schopné umělecky plně obstát v silné domácí konkurenci. V roce 1942 se stal šéfdirigentem orchestru a stál v jeho čele celých 30 let. Během jeho působení dosáhl orchestr vysoké interpretační úrovně a mezinárodního renomé. Po Smetáčkově odchodu z funkce šéfdirigenta postupně převzali umělecké vedení Ladislav Slovák, Jindřich Rohan a Jiří Bělohlávek, jehož působení tvoří významnou etapu z hlediska intenzivního uměleckého rozvoje tělesa. Po něm nastoupili do vedení orchestru postupně Petr Altrichter, Martin Turnovský a Gaetano Delogu. Od roku 2001 je hudebním ředitelem - šéfdirigentem Serge Baudo, hlavním dirigentem potom Petr Altrichter . Hlavním hostujícím dirigentem je Libor Pešek, stálým dirigentem Leoš Svárovský.

5.10.2004 19:10:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek


Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Hra, která se zvrtla: grál mezi komediemi

Milan Němec a Kristýna Daňhelová (Hra, která se zvrtla)

Městské divadlo Brno uvádí inscenaci trojice autorů Heryho Lewise, Jonathana Sayera a Heryho Shieldse HRA, KTE celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t celý článek

další články...