zvláštní poděkování
Quantcom.cz

J.A. Pitínský chystá Vysoké tamaryšky

Wally Teltscherová, manželka R. Teltschera, s dětmi

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Komponovaný večer se slovem a klasickou hudbou inspirovaný židovským náboženstvím a lidovou kulturou chystá ve špičkovém pěveckém i hereckém obsazení režisér J.A. Pitínský. Pořad Vysoké tamaryšky aneb Osmnáct požehnání, též Devatero sloupů opěrných je zatím naplánován jen na dva exkluzivní večery: slavnostní premiéra proběhne 7. října 2008 v 19:00 h na zámku v Mikulově, 9. října v 19 hodin se dílo představí ještě v Besedním domě v Brně.

Texty přibližující židovskou víru, zvyky i moudrý náhled na člověka ve světle Boží existence přednese herec Jan Potměšil. Působivou hudební složku z děl skladatelů Pavla Haase a Dmitrije Šostakoviče nastudovali výrazní umělci nejmladší interpretační školy - pěvci Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová a Michal Lehotský. Na klavír je doprovodí virtuos Jan Jiraský a také vynikající, cenami ověnčený Pavel Haas Quartet.

„Vysokými tamaryšky byli metaforicky označováni rabínové, jejichž pradávná slova v interpretaci Jana Potměšila tvoří textovou složku pořadu“, říká J. A. Pitínský. Režisér s dramaturgem Janem Špačkem se při sestavování scénáře inspirovali zejména knihou Devět bran Jiřího Langera, který je autorem i vzletných podnázvů pořadu – ty vedle rabínů označují i jejich motlitby. „V těch názvech je něco nejistého, ale i něco výsostného a jakoby ztajeného,“ říká Pitínský, podle něhož jsou nádherné Langrovy texty - „v prostotě, jadrnosti a v tiché, obyčejné, skryté velikosti“ - v souladu i v kontrastu k Šostakovičově hudbě.

Pořad se v Mikulově odehraje v předvečer výročí tragické události: přesně před 70. lety, 8. října v roce 1938, totiž město obsadila hitlerovská vojska. Nastalo nelítostné vyhánění občanů s židovskou národností, které urychlovali zejména mikulovští henleinovci: do Hitlerovy návštěvy 27. října chtěli mít totiž Mikulov „judenrein“, bez Židů…. Obyvatelé židovské čtvrti, po staletí přispívající ke kultuře a vzestupu města, ztratili během několika následujících dní a hodin svůj domov. Jejich majetek byl - za účasti bývalých sousedů - arizován, domy a památky zabrány. Stará synagoga se proměnila ve skladiště, na hřbitově byla zřízena střelnice… „Židovský Mikulov, nazývaný vzletně ´svatou obcí´ a ´městem a matkou v Izraeli´, byl i se všemi jeho rodáky odsunut do zkázy a nebytí, “ říká dramaturg Jan Špaček.

I proto bude mikulovská premiéra věnována památce JUDr. Richarda Teltschera (+ 1888 v Miklově, + 1974 v Londýně). „Přední mikulovský patriot, mecenáš, vinař a noblesní zakladatel tehdy nejvýznamnějšího židovského muzea v Evropě proslul jako reprezentant kultury, která nemůže být zapomenuta,“ uzavírá Jan Špaček.

18.8.2008 18:08:35 Redakce | rubrika - Zprávy