ND+: Je současné divadlo nebezpečné?
autor: archiv divadla
zvětšit obrázekDivadlo neplní jen funkci zábavní, odjakživa také přispívá ke společenskému klimatu, komentuje aktuální dění, je zrcadlem světa a věděl to už Shakespeare. Ptát se po (ne)bezpečnosti našeho světa znamená bavit se i o divadle.
Národní divadlo si je dobře vědomo svého postavení a poslání, které plní. Již dlouhodobě zaměřuje své aktivity na edukaci mladých lidí, studentů, v rámci workshopů se snaží podchytit všechny věkové kategorie, vždyť aspoň jednou by každý z nás měl na opeře, činohře nebo baletu být. A nejde jen o to poznat rozdíl mezi černou a bílou labutí v Labutím jezeře nebo vědět, že existuje tenor, tutu či triga, případně umět správně zatleskat. Jde o reflexi problémů a otázek, které hýbou společností. Divadlo nabízí platformu, na níž zdánlivý jevištní klam může vyslovit pravdu. Bez následků.
A netýká se to jen českého prostředí. Národní divadlo komunikuje se světem, ví, co se děje okolo nás, a reaguje. Musí. Jsme otevření a jsme v centru Evropy. Proto festival Pražské křižovatky, který se odehraje 6. - 11. listopadu 2024 na Nové scéně Národního divadla, přichází s poměrně jasnou otázkou: Je současné divadlo nebezpečné? Diskutovat se bude ve středu 6. 11. 2024 v 18.00 v horním foyer na Nové scéně v rámci ND Talks: Resistance Now. Ptát se budeme Mila Raua, který do Prahy přijíždí nejen se svou inscenací Medea’s Children, ale i se svým diskusním projektem Resistance Now! Tour. Ten si klade za cíl spojit zástupce institucí, umělce a aktivisty. Jaká je role divadla v jednadvacátém století? Co můžeme jako kulturní sektor udělat pro podporu svobodné, kreativní a nezávislé divadelní scény v Evropě a co je nutné pro její ochranu před politicky motivovanými útoky, jaké jsme zažili letos v létě na Slovensku? Ubráníme základní principy svobody a otevřené společnosti? Jak moc je to vážné?
Další výjimečnou akcí je česko-německá konference Partnerství divadel a škol – příležitost k vzájemnému rozvoji, která proběhne 26. a 27. listopadu ve foyer Nové scény ND. Cílem je sdílení zkušeností, metodiky a příkladů dobré praxe z dlouhodobé spolupráce divadel a škol v Česku a Německu. Inspirací bude jedinečný projekt TUSCH (Theater Und SCHule), který je úspěšně v Berlíně realizován už 26 let a aktuálně propojuje 18 berlínských divadel s jejich partnerskými školami. Osobní pohled na každodenní praxi z kooperace se školami nabídne například Michael Hess, zástupce nezávislé taneční scény Theater Schießbühne z Düsseldorfu. Konference navazuje na předchozí aktivity k tématu práce s mladým publikem, kterému se jak Národní divadlo, tak Asociace divadelních lektorů, které je spoluzakladatelem, dlouhodobě věnují.
To, co vložíme do našich dětí a mladých lidí dnes, taková bude naše společnost za deset, dvacet let. A co si o nás, divadle a světě nastupující generace myslí?
Poznat to můžete také díky divadelnímu projektu Činohry ND a ND Young ve spolupráci s teenagery z dětských domovů. Na začátku představení Takže asi tak stojí ti šestnáctiletí na forbíně: „Ahoj národe. Musíme si o něčem promluvit. Nejspíš nás neznáš. Na tomhle jevišti stojíme poprvé. Ale chtěli bychom ti něco říct. Jasně, máš spoustu svých problémů. Ale tohle hoří. Tak chvilku poslouchej.“
www.narodni-divadlo.cz
TIP!
Časopis 46 - rubriky
Časopis 46 - sekce
HUDBA
Tina Turner – 85 let
Tina Turner, prostě ta nejlepší
Navzdory všem životním útrapám vynesl energický styl a chraplavý hlas ameri celý článek
OPERA/ TANEC
Smetanova opera Tajemství v režii Ondřeje Havelky
Bedřich Smetana: Tajemství
Nejnovější nastudování jedné z nejkrásnějších Smetanových oper v Národním divadl celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Kultura by měla reagovat na aktuální společenské události
Podle aktuálního průzkumu Kanceláře Kreativní Evropa dvě třetiny Čechů věří, že by kultura měla reagovat na ak celý článek