zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dnes večer nevařím: Žiju, prožívám nebo užívám...

Helena Čermáková a Luděk Randár (Dnes večer nevařím)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Městské divadlo Zlín sází na stmelený soubor a kvalitní scénická ztvárnění. Uvést inscenaci v české premiéře může představovat určitý risk z neznámého, ale… Norm Foster, kanadský dramatik a scénárista, nabízí v textu DNES VEČER NEVAŘÍM úvahy, které se dotýkají každého z nás? Žiju, prožívám nebo užívám? Život nám plyne a záleží jen na každém z nás, na kolik ho dokážeme naplnit. Do jaké míry se cítíme být spokojení nebo nenaplnění? Každý jsme sice zodpovědní sám za sebe, ale na druhou stranu bychom měli být prospěšní vůči druhým.

Norm Foster nastoluje tyto otázky na příběhu jedné Terezy (Helena Čermáková), obyčejné ženy v domácnosti. Každý den se těší, až se její manžel Chuck Winston (Radoslav Šopík) vrátí z práce, podělí se s ní o zážitky. Pochválí její večeři. Podobně jako v jiných rodinách se vše podřizuje rutině. Chuck vyžaduje klid při sledování sportovních přenosů, ale co má na talíři? To zahlcuje mlha sportovních výkonů v televizi. Vnímá rozhodnutí rozhodčích a výkony hráčů, ale co vlastně jí, to jde mimo něj.
Není divu, že Chuck zapomene na výročí jejich svatby. Do toho přijde o práci. Tento okamžik, možná křivda, se stane pro Terezu impulsem. I když jí to samotnou překvapí, vrhne se do života a začne se zapojovat do různých kroužků (zpěv, fotografování, lukostřelba…). Až se jednou ocitne i na sezení Anonymních alkoholiků.

Režisér Patrik Lančarič výborně těží z kvalit hereckého souboru. Do množství rolí obsadil Zdeňka Julinu (Carl Lewický a rovněž Delvin, Puncho) a Romanu Julinovou (Rubi Lewická, ale také Marie, Sylvia Summers a Myrna). Petra Králová se představuje coby Ginny, dcera, dále jako Prodavačka, Róza a Beck. Pavel Leicman coby skvělý Pan Marx, prodavač v potravinách a Eduardo a André. Luděk Randár coby Steve, Prodavač a Bruno.
Kouzlo celého představení je nejen humor různých příhod ale i sázka na otevřenou prázdnou scénu, kde výmalba stěn podporuje svou abstrakcí fantazii (autor scény Milan Houžva). Většina výstupů se odehrává jen v náznacích za pomocí židlí, křesílek nebo jen stolku. A všechno funguje díky důrazu na bravurní zvládnutí textu a pointování jednotlivých příhod a situací.

Důležitou roli ve výpravě představují kostýmy Katariny Chválové, která zdůrazňuje jednotlivé profese zúčastněných a zároveň klade do popředí povahy jednotlivých protagonistů.
Text z překladu Martina Fahrnera nemá chybu. Výborně jde hercům do úst a tím pádem divákům do ucha. Inscenace Dnes večer nevařím opět patří ke komorním vztahovým hrám, které dokážou diváky ve Zlíně pohladit, ale určitě šťouchnout: žijeme, přežíváme nebo si užíváme? A hlavně každý z nás sám sobě nebo mě obklopují blízcí lidé, kterým na mě záleží, mají o mě strach. Vždyť ten život vaříme společně. Ok?

www.divadlozlin.cz

6.12.2021 17:12:15 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Ti druzí (MdB)

Články v rubrice - Recenze

Mnoho povyku pro nic - oslava singl pro všechny

S. Rašilov, M. Řezníček, R. Mácha, F. Rajmont

Poslední režii v čele souboru Činohry Národního divadla v Praze nastudovala režisérka Daniela Špinar na scéně ...celý článek


Kavkazský křídový kruh - další generační výpověď

Jakub Svojanovský a Petra Lorencová (Kavkazský křídový kruh)

Národní divadlo Brno uvádí slavný text Bertolta Brechta KAVKAZSKÝ KŘÍDOVÝ KRUH. Režisérka Aminata Keita předst ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Polaris v říjnu rozproudí MeetFactory

Polaris

Fanouškům tvrdších žánrů udělá radost dnes oznámený koncert australské skupiny Polaris. Ta vystoupí v rámci sé celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film Vejška volné pokračováním diváckého hitu Gympl

Jiří Mádl a Tomáš Vorel ml.

Vejška
Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl a Eva Josefíková ve volném pokračování divácky mimořádně úspěšné komedie celý článek

další články...