zvláštní poděkování
Volný.cz

Robot Radius vrací Laterně Magice dech

Radim Vizváry (Robot Radius)

autor: Vojta Brtnický   

zvětšit obrázek

Převýší umělá inteligence lidskou? Věčné téma, které nastolil Karel Čapek v dramatu R.U.R. Laterna magika uvedla projekt ROBOT RADIUS Radima Vizváryho (autor konceptu) a Miřenky Čechové (scénář a režie). Na jeviště Nové scény se dostala inscenace, která snoubí tanec, projekci (špičkovou moderní technologii) a hudbu. Ke slovu se dostává v sólovém projevu Radim Vizváry, hudba kytarového mága Michala Pavlíčka. Digitální technologická kouzla zajistil Jan Hladil a František Pecháček.

Projekt nastoluje zajímavá a stále aktuální témata: klimatické problémy, revoluce informačních technologií, genetické inženýrství. Za vším je jediný spouštěč: člověk. Na jevišti se rozprostírá jakási mantra, do které je třeba vložit poslední část. Golemův šém, poslední čip, poslední řádek programu.
Veškerý pohyb doprovází hudba, částečně rockově syrová, někdy ji doprovází half playback. To neupírá hudební sugesci.
Režisérka Miřenka Čechová (sama zkušená performerka) nastoluje vyvážený řád mezi všemi složkami, ať už je to použití laserů, dronové projekce, a další WFX triky. Žádná nepřevyšuje.
Radim Vizváry si naplno užívá svůj sólový projev. Ve výrazu je magický, uhrančivý a váhající - zejména, když má vzít na sebe zásadní odpovědnost a oživit umělou inteligenci poslední stisknutím spínače. Je vysoce perfektní zvlášť ve strojovém robotickém projevu. Mim, tanečník, performer plně okouzlující svým dokonalým projevem.

Celý projekt naplno udrží divákovu pozornost a vzhledem ke všem scénickým složkám je časově přiměřený. Hodný uvádění na EXPU 2020 v Dubaji, kde bude představený 28. října 2021, v den Vzniku samostatného československého státu. Laterna Magika má pod novým uměleckým vedením dobře nakročeno. Ne nadarmo platí pravidlo: být ostatním příkladem, tak jak to učinil Radim Vizváry, umělecký šéf, tentokrát v roli účinkujícího. Všechna čest.

www.narodni-divadlo.cz

11.10.2021 16:10:26 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Recenze

Dnes večer nevařím: Žiju, prožívám nebo užívám...

Helena Čermáková a Luděk Randár (Dnes večer nevařím)

Městské divadlo Zlín sází na stmelený soubor a kvalitní scénická ztvárnění. Uvést inscenaci v české premiéře m ...celý článek


Lenka Lagronová: Jako břitva

K.Šafránková, J.Pejchal, T.Lněnička, M.Sikorová a M.Mejzlík

Východočeské divadlo Pardubice uvádí od letošní sezóny inscenaci Jako břitva. Hru Lenky Lagronové uvedla v čes ...celý článekČasopis 49 - sekce

OPERA/ TANEC

Janáček Brno 2022 QUO VADIS

Dirigent Jakub Hrůša

Česká dirigentská špička na jednom festivalu! V nadcházejícím ročníku se sejdou proslulí čeští dirigenti Jakub celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Víra tipy 49. týden

Cesty víry

Sváteční slovo husitského biskupa Juraje Dovaly
Adventní ticho (Premiéra). Proč Ježíš říká, abychom byli bd celý článek

další články...