zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 37. týden

Úsměvy Rudolfa Pellara
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený herec a zpěvák, který nás opustil před 10 lety (2006). Režie P. Vantuch. Dnes Jaromír Hanzlík přivítá herce, šansoniéra a také skvělého překladatele Rudolfa Pellara. Povídat si budou o tom, jak se dostal ze Slovenska do Čech a kudy vedla jeho cesta k divadlu. Zmíní se také o působení v televizi a o zákazech, které ho v letech normalizace provázely. V ukázkách si jej připomeneme nejen jako herce, ale též jako výtečného zpěváka. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto všestranného umělce, který nás opustil před 10 lety.
Vysílání: 08.9., 10.00 hod., ČT1

Vlasta Burian
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na výjimečného filmového herce a komika (2011). Dále účinkují J. Farník a V. Kristl. Režie A. Činčerová. Vlasta Burian (*9. 4. 1891 – †31. 1. 1962), vynikající komediální herec a jedna z největších hvězd prvorepublikové kinematografie. Pokud v cyklu Komici na jedničku vzpomínáme na výjimečné komiky českého filmu a divadla, nemůže mezi nimi Burian chybět. První filmovou roli dostal v němém filmu Tu ten kámen aneb Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku z roku 1923. V období do konce druhé světové války pak Burian hrál v celé řadě populárních komedií. V poválečném období jeho kariéra z důvodu politických a společenských změn upadala a Burian se objevil v poslední roli úředníka Duška ve filmu Zaostřit, prosím! Spolu s Petrem Nárožným a jeho vzácnými hosty nahlédneme pod povrch herecké osobnosti Vlasty Buriana a poodkryjeme tajemství jeho nezměrného komediálního a mimického talentu.
Vysílání: 09.9., 23.10 hod., ČT1

Kaiser a Lábus poprvé
Luděk Sobota uvede pořad mapující uměleckou dráhu legendární dvojice komiků, kteří se zapsali do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Tento zábavný cyklus nabízí ohlédnutí „zpátky“ do historie, na nezapomenutelné scénky celé řady dvojic komiků, které obohatily televizní zábavu jak v Československé, tak později v České televizi. V této epizodě se představí mistři improvizovaného humoru Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. O pět let starší Jiří Lábus byl po absolutoriu DAMU přijat do tehdy liberecké Ypsilonky, zatímco Oldřich Kaiser v té době na divadelní fakultu teprve nastoupil. Po jejím absolutoriu účinkoval v Divadle na Vinohradech a v letech 1985–1992 působil v pražském divadle Ypsilon, kde spolu s Jiřím Lábusem, který je Ypsilonce věrný dosud, vytvořili nezapomenutelnou komickou dvojici. Oba pánové mají za sebou nekonečnou řadu divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí.
Vysílání: 10.9., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Jiřího Hálka
Dnešním hostem J. Hanzlíka je známý divadelní a filmový herec, který nedávno oslavil významné životní jubileum (1999). Režie P. Vantuch. Jiří Hálek byl od malička nadšený filmový a divadelní divák a měl to štěstí, že ho rodiče podporovali v jeho hereckých snahách. Ještě než vystudoval DAMU, hrál v poloprofesionálním divadle, kde se seznámil s řadou svých pozdějších kolegů. Ve filmu začal hrát v druhé polovině 60. let, a protože má rád absurdní humor, groteskní nadsázku a ironii, i jeho role byly s absurdními zápletkami. Jiřího Hálka známe z řady filmů i televizních inscenací: Případ pro začínajícího kata, Tři veteráni, Marečku, podejte mi pero, Nezvaný host či Muž, který stoupl v ceně. Domovskou divadelní scénou byl Činoherní klub v Praze, kde Jiří Hálek vytvořil řadu nezapomenutelných rolí. Pořad uvádíme k nedávným 90. narozeninám tohoto herce.
Vysílání: 13.9., 08.10 hod., ČT1

Generace bez pomníku
Ohlédnutí za poetikou a společenským významem mimopražských amatérských divadel malých forem (1964). Režie R. Krejčík. Na sklonku 50. let pražskou divadelní scénu oživila divadla malých forem zakládaná mladou generací tvůrců, kteří se ocitli v předvoji kulturní liberalizace. V následující dekádě začaly tyto malé a často satiricky laděné scény pronikat i do regionálních sídel. Mezi nejvýraznější z nich se zařadilo Kladivadlo působící v Kadani, Divadlo Bez podloubí z Litvínova a divadlo Kruh hrající pro mariánskolázeňské publikum. Právě tyto tři scény, které si nelámaly hlavu ani se stále hrozící cenzurou, zachytil skrze jejich tvorbu a představitele dokumentární snímek natočený ve studiu Krátkého filmu Praha v roce 1964.
Vysílání: 11.9., 02.30 hod., ČT art

3.9.2020 17:09:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...