zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Nad Prahou půlměsíc bude plný moudrosti a divadla!

Philo

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Během víkendu 22. – 24. listopadu 2013 se v Praze uskuteční již pátý ročník v Čechách ojedinělého festivalu kultur Blízkého východu NAD PRAHOU PŮLMĚSÍC, jehož název je inspirován titulem sbírky českého Syřana Charifa Bahbouha. Festival pořádá o.s.Komba ve spolupráci s Francouzským institutem, Společností Česko-arabskou, nakladatelstvím Dar Ibn Rush a DAMU. Za přispění Hlavního města Prahy a Státního fondu kultury a tří velvyslanectví; Kuvajtu, Egypta a Iráku.
Letošní ročník přinese téma moudrost, myšlení a divadlo!

Nové možnosti vzájemného poznávání kultur.
Jakkoliv se náš dnešní svět tváří racionálně, je v něm mnoho iracionality. Iracionálně se chová náboženský fanatik či islamistický terorista, iracionálně argumentují také všichni islamofobové, arabofobové, lidi zmanipulovaní mediální masáží o arabském nebezpečí, střetu kultur a podobnými absurditami.
Zmíněné kroky nevedou ke skutečnému zkoumání světa a člověka, poznání, smyslu, včetně toho, co je přesahuje. Naopak míří ke lži a nenávisti. Vystupňovaný strach a fobie pramení z nevědomosti. Proti tomu se Půlměsíc snaží otevřít prostor pro diskusi a poznání, a to prostřednictvím debat, přednášek, scénických čtení, divadelních představení i naučných procházek...

FRANCOUZSKÝ PROLOG
Prologem k celému festivalu bude páteční představení francouzského loutkáře Dominika Houdarta ZE ŽIVOTA VĚCÍ FILOSOFŮ na Malé scéně Divadla na prádle. Dějiny filosofie v kostce! Vtipně a hravě. Před diváky ožijí předměty a myšlenky filosofů od antiky po současnost. Platón, Sókratés, Descartes, samozřejmě súfismus a Rúmí, Spinoza i Michel Serres a další. Záměr tohoto představení uvést ve zkratce dějiny myšlení v celé šíři podporuje myšlenku, že kulturu ani filosofii nelze chápat jako uzavřené ghetto, nýbrž v přesazích a širších kontextech. Studenti Jovanky Šotolové ze semináře Literárního překladu na Ústavu translatologie FF UK odvedli perfektní práci s překladem vůbec ne jednoduchých textů a titulkováním, které bude oporou těm, kdo nerozumí francouzsky.

ARABSKÉ NEDIVADLO
S titulky se bude hrát i následující představení ve Velkém sále, pro změnu v arabštině. Z Francie se přesuneme do Egypta. Studenti arabistiky při Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK hrají už druhým rokem divadlo. Slouží jim jako cesta k zvládnutí jazyka, řeči i vystupování na veřejnosti. A byl to právě tento festival, který celý projekt, za nímž stojí docent František Ondráš, inspiroval. Loni soubor vystoupil se středověkými fraškami – Maqámy. Letos se studenti pustili do dramatizace slavného románu egyptského autora, nositele Nobelovy ceny, Nagíba Mahfúze Skandál v Káhiře s podtitulem „... a nakonec to prasklo“ v překladu Jaroslava Oliveria. Příběh je situován do Egypta třicátých let minulého století. Líčí osudy chudého studenta, který v touze po lepším postavení odhodí všechny hodnoty a zásady. To je ovšem začátek jeho životní katastrofy, jež vrcholí skandálem. Už teď jsme všichni zvědaví, čím nás studenti překvapí příští rok!

ZAMĚŘENO NA SÝRII A EGYPT
V sobotu „procestujeme“ Sýrii a Egypt. Destinace, o nichž se v současnosti mluví spíš v pohnutých okolnostech. Na tyto dvě nádherné a kulturně bohaté země se podíváme jinak. Prostřednictvím divadla. V Hallerově sále DAMU přednese arabista a dramaturg Národního divadla v Praze Jan Tošovský přednášku o syrském divadle, které bývá odborníky považováno, spolu s Libanonem, za kolébku moderního arabského divadla. Jádro přednášky bude věnováno dramatikovi Saadallahovi Wannúsovi (1941 – 1997). Tématem druhé přednášky, kterou přednese teatroložka Iman Ezzeldin z University Ain Šams v Káhiře, je Divadlo a revoluce, tedy formy dramatické tvorby, které se objevily bezprostředně po egyptské revoluci 25. ledna 2011. Přednáška se soustředí na vznik nových divadelních forem, rozbitím struktury dosavadní kulturní tvorby a převládajícího diskursu.

PO STOPÁCH ARABŮ V PRAZE AŽ DO ELIADOVY KNIHOVNY
Není nad nedělní procházku po dobrém obědě! Zvláště, když průvodcem je Charif Bahbouh, který je neodolatelným vypravěčem a studnicí znalostí česko-arabských vztahů. Po stopách Arabů v Praze se s ním vydáme už po druhé. Letos od Jízdárny Pražského hradu Královskou cestou až do Divadla na zábradlí, kde budeme pokračovat smrští scénických čtení. Nakladatelství Dar Ibn Rush vydalo před nedávnem další díl ze série Moderních povídek, tentokrát z Libanonu. Jakub Šmíd přečte neznámou povídku Bouře od Džibrána Chalíla Džibrána a Anežka Kubátová si vybrala povídku Bišáry Mattá DENÍK SLEPÉHO PTÁČÁTKA. Novou knihu v souladu s křesťanskou kulturou v Libanonu pokřtíme. Scénické čtení ze hry alžírského autora Slimana Benaissy, který byl mj. hostem 10. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika v roce 2010, Proroci bez Boha, přivede na scénu v režii Lucie Málkové Jana Holíka jako Mojžíše, Michala Daleckého jako Ježíše a Jiřího Knihu, který bude ústy Autora promlouvat za Mohameda, který se ovšem nedostaví, neboť islám, jak známo, zakazuje zpodobňování Proroka. Velice vtipné a moudré disputace na téma laickosti i náboženství, v nichž si Autor klade otázku: co vede lidi k tomu, že ve jménu svého náboženského přesvědčení jsou schopni zabíjet?
Ve třetím inscenovaném čtení se obrátíme k trvalým hodnotám arabské moudrosti. Režisérka Lída Engelová nastudovala s hercem Miroslavem Táborským a hudebníkem Marwanem Alsolaimanem inscenaci čerpající z třetí nejpopulárnější knihy arabského světa (po Koránu a Pohádkách tisíce a jedné noci), která se stala inspirací například pro Robinsona Crusoe. Dílo se jmenuje ŽIVÝ, SYN BDÍCÍHO. Napsal ho ve 12. století andaluský autor Abú Bakr Ibn Tufajl. Jde o poutavý příběh filosofa samouka Risálata Hajje Inb Jaqzána, který nahlédne pod povrch věcí a spatří jejich podstatu. Inscenace nabídne esenci orientální moudrosti, arabsko-islámský obraz světa s příměsí mystiky a zároveň duchovní katarzi celého letošního festivalu.

18.11.2013 13:11:08 DePe | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

Dítě v Dlouhé 2024 zná vítěze

Karkulka vrací úder (Jihočeské divadlo)

Jedenáct představení 26. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé, který probíhal v pražském ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Zajímavosti ze života víry. Uvádí K. Rózsová. Novogotická budova Nového proboštství na P celý článek

další články...