zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Malý velký herec Jindřich Mošna

Jindřich Mošna v inscenaci Veselohra na mostě

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní muzeum přináší do Prachatic další unikátní výstavu! V Muzeu české loutky a cirkusu představí Jindřicha Mošnu, jednoho z nejlépe hodnocených herců své doby, na výstavě Malý velký herec Jindřich Mošna. Od 2. února do 17. června 2012 tak umožní autoři výstavy nahlédnout návštěvníkům do rozsáhlé Mošnovy pozůstalosti, která obsahuje fotografie, plakáty, knihy, články, texty hereckých výstupů i osobní památky. K vidění budou i součásti hercovy garderoby. Naprostou raritou jsou tři zvukové záznamy Mošnova hlasu z r. 1902.

„Jindřich Mošna byl velmi populární osobností. Od 60. let 19. století, kdy vystupoval s komediálními produkcemi spolu s kolegou Šamberkem na jevištích pražských letních divadel, byly ohlasů na jejich akce plné noviny a kritika nešetřila uznáním. Zaujal také jednou z prvních nahrávek hlasu na fonografické válečky v r. 1891 či letem balónem na podporu Národního divadla,“ dodává komisař výstavy Hanuš Jordan.

Při příležitosti 175. výročí narození Jindřicha Mošny připomíná Národní muzeum - Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích v nové výstavě Malý velký herec Jindřich Mošna tuto ojedinělou hereckou osobnost a pozoruhodného člověka. Autorům výstavy se podařilo co nejlépe představit osobnost Jindřicha Mošny a také atmosféru míst, která měl rád. Návštěvníci tak kromě psaných dokumentů uvidí i autentický nábytek a předměty z hercova bytu, divadelní šatnu, ale i prostředí vinárny u Patschů, kam s oblibou chodíval. Za zmínění stojí i vystavené součásti Mošnovy garderoby, jeho oblíbená citera, čepice zvaná balónka, kuřácké potřeby nebo vandrovní knížky.

Jindřich Mošna (1. srpna 1837 – 6. května 1911) byl ve své době jedním z nejlépe hodnocených českých herců. Během své dlouhé divadelní kariéry ztvárnil velké množství rolí - komických i tragických. Byl členem Prozatímního divadla a následně i Národního divadla, kde působil dlouhých 28 let.
Malé, ale výrazné role (kolem 200), hrál po celou kariéru. Exceloval však také v hlavních rolích. Hrál Harpagona v Moliérově Lakomci, starého Dubského v Stroupežnického Našich furiantech nebo mladistvého Jiříka v Tylově Jiříkově vidění. Jeho poslední velkou rolí byl Lízal v Maryše bratří Mrštíků (1908). Při premiéře Smetanovy opery Prodaná nevěsta se našel v roli Principála komediantů a hrál ji po čtyřicet let. Mošnův kostým z této role je jedním z exponátů výstavy.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích představuje Jindřicha Mošnu i jako talentovaného artistu (i přes svou výšku 155 cm byl mimořádně fyzicky vybaven pro náročné komediantské výstupy na jevišti) ve stálé expozici muzea – v cirkusovém sále ve druhém patře. Svůj artistický talent využil Mošna například v Offenbachově operetě Princezna Trebizondská, kde rotoval třemi talíři naráz a uváděl publikum v úžas.

6.2.2012 20:02:37 Redakce | rubrika - Výstavy